Már annak is örülünk, ha van áram - Dunda Györgyöt kérdeztük a kárpátaljai mindennapokról
Aggodalommal követett (rém)hírekről, sötétségben telő háborús hétköznapokról és a távolinak látszó béke esélyeiről kérdeztük Dunda György kárpátaljai újságírót, a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatóját.

Február 24-én már a második évébe lép az ukrajnai háború, de Kelet-Ukrajnában már idestova kilenc éve dörögnek a fegyverek. Kárpátalja szerencsére távol esik a frontvonalaktól, de a mindennapokra Ukrajna legnyugatibb megyéjében is egyre sötétebb árnyékot vet a háború.
Az elmúlt hónapokban az ismétlédő orosz támadások miatt súlyos károk érték az ukrán energetikai rendszert. A legkritikusabb téli hónapokban többször is előfordult, hogy a kárpátaljai településeken csak néhány órára volt a háztartásokban villany, ami a legtöbbször együtt járt azzal, hogy az emberek hosszú órákra fűtés nélkül maradtak - idézi fel a sötétben, fűtés és internetkapcsolat nélkül töltött napokat Dunda György. Az újságíró hozzáteszi,
Kárpátalja országosan is azon megyék közé tartozik, amelyek a leginkább megszenvedték az energiaellátás zavarait.
Dunda szerint mindez azzal magyarázható, hogy a frontvonalaktól távol eső Kárpátaljára február 24-ét követően belső menekültek százezrei érkeztek a harcok által érintett területekről, és nagyobb részük azóta sem tért, térhetett vissza az otthonába, ezáltal jócskán megnövekedett a megye energiaigénye. Az áramszolgáltató azonban jó ideig az orosz támadások miatt amúgy is korlátozott kapacitások szétosztásánál a háború előtti felhasználást vette alapul, még hátrányosabb helyzetbe juttatva a megyét.
Dunda a közelgő tavasz, a hosszabbodó nappalok miatt bizakodó, hiszen azzal lehet számolni, hogy a következő hetekben, hónapokban csökken a lakosság energiafogyasztása, ezáltal remélhetőleg az energiaellátottság is megoldható lesz a kárpátaljai településeken. Az újságíró megjegyzi, a háborús hétköznapokban már annak is örülniük kell, ha van áram a háztartásokban.
Bár a tél elmúltával könnyebbé válik a kárpátaljai családok helyzete, a harcok a frontokon csak nem akarnak elcsitulni. Az elmúlt hetekben a magyarországi sajtót a munkácsi dandár által elszenvedett hatalmas emberveszteségek híre járta be.
Az újságíró hozzáteszi, a munkácsi dandár kapcsán az is elterjedt, hogy az alakulat soraiban nagyrészt magyar nemzetiségű katonák harcoltak. Valójában a munkácsi dandárban a magyar nemzetiségű katonák részaránya meg a Kárpátalján belüli nemzetiségi arányt sem éri el.
Dunda hangsúlyozza, február 24-e óta 12 magyar nemzetiségű katona haláláról lehet tudni biztosan, a családokat az ungvári magyar főkonzulátus támogatásban részesítette.
Ha a veszteségeket a konfliktus 2014-es kirobbanása óta számoljuk, a harci cselekményekben elhalálozott magyar nemzetiségű katonák száma már meghaladta a húszat - egészíti ki a szomorú listát az újságíró.
Dunda hozzáteszi, a sorozások, bár ennek kapcsán is ellentmondásos hírek jelentek meg, a magyarok mellett a megye többi nemzetiségét is ugyanúgy érintik: ukránokat, románokat, szlovákokat. Az újságíró arra emlékeztet, a kijevi parlament ismét meghosszabbította a hadiállapotot, sajnos reálisan lehet számolni a háború elhúzódásával.
A közvélemény-kutatások tanúsága szerint az ukrán közvélemény az őszi sikeres ellentámadások után bízik a katonai győzelemben, azaz az oroszok által megszállt területek felszabadításában - hangsúlyozza Dunda.
Az újságíró a következő hetekben a harcok kiéleződését várja - egyelőre mindkét fél a csatatereken és nem a tárgyalóasztalnál szeretne pontot tenni a háború végére.
A sokat emlegetett donbászi orosz offenzíva mellett a nyugati haditechnika beérkezését követően Kijev is ellentámadásra készül. Az ukránok elsődleges célja az Azovi-tenger partvidékének visszafoglalása, amivel egyetlen lépésre kerülnének attól, hogy a Krím-félszigetről is kiszorítsák az oroszokat - teszi hozzá az újságíró.
Dunda szerint abban az esetben várható a háború tárgyalásos rendezése, ha az idei évben indított offenzívák nem érik el a céljukat, s a felek rákényszerülnek a megegyezésre.
A harcok gyors lezárása, mint látjuk, meglehetősen illuzórikus. Ahogy a veszteséglisták gyarapodnak, viszont napról napra aktuálisabb a Dunda György nevéhez szinte már hozzáforrott fohász, legyen béke!