2025. március 29., 17:25

Magyar Örökség Díjat kapott a Kincskeresők mozgalom

A felvidéki Kincskeresők mozgalom, melynek alapítója és szervezője Szanyi Mária néprajzkutató, elnyerte a Magyar Örökség Díjat. A Magyar Örökség és Európa Egyesület Magyar Örökség Díj Bírálóbizottsága a beérkezett állampolgári javaslatok alapján döntött a kitüntető címről. A 112. ünnepélyes díjátadóra március 29-én került sor a budapesti Ráday Ház dísztermében.

 

Magyar Örökség díjátadó - 2025 március
Fotó: MTI
A Magyar Örökség Díj elismeri mindazokat, akik kiemelkedő teljesítményükkel hozzájárulnak a magyar nemzet kulturális örökségének gazdagításához. A díjat Farkas Balázs, Fekete György és Makovecz Imre javaslatára a Magyarországért Alapítvány kuratóriuma hozta létre 1995-ben. A Magyar Örökség díj gondozását 2003-tól a Magyar Örökség és Európa Egyesület vette át. A díj azon magyar intézményeknek, csoportoknak adható, akik tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, gazdaság, sport, tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez. Ezek együttesen alkotják a magyarság „láthatatlan szellemi múzeumát”.

A díjátadó ünnepséget Klinghammer István, a bíráló bizottság elnöke nyitotta meg. Szentgyörgyi Albertre hivatkozva elmondta, hogy „Magyarország legyen nagy mind abban, amiben kis ország nagy lehet.” Szerinte a feladat adott: Magyarországon a következő években a térség leghatékonyabb oktatási rendszerét kell létrehozni, és a lehetőségekhez képest erőn felül kell finanszírozni az oktatást, mert a nemzet jövője az iskolákban dől el.

A Kincskeresők mozgalom méltán érdemelte ki a Magyar Örökség Díj rangos kitüntetést, hiszen helytörténeti és néprajzi tevékenységük, tudástáruk révén erősödik a felvidéki magyar közösség identitása, tovább élnek hagyományai. Céljuk a felvidéki magyar népi kultúra és hagyományok megőrzése és népszerűsítése, Szanyi Mária, a mozgalom szülőanyja kitartó szakmai munkával népszerűsíti és viszi előre a kezdeményezést. A mozgalom sikerességét egy jól összeszokott szervezőcsapat támogatja, hála nekik értékekkel gazdagodik a felvidéki magyar közösség. 

2023-ban egy galántai tudományos konferencia nyitóbeszédében Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke a következőt mondta a mozgalomról: „ A kincskeresők elnevezés egyszerre utal a világra rácsodálkozó tanulókra, és az ezekből a tanulókból a legtöbbet felszínre hozó pedagógusokra. A „tanuló” kincskeresők a rég-, illetve a közelmúlt történéseit kutatják, az építészet, a természeti értékek csodáit tárják fel, a művészet, a vallás, az irodalom, a jeles személyiségek titkait kémlelik, a „pedagógus” kincskeresők pedig a tanítványaikban megcsillanó érdeklődés irányát kutatják szorgalmasan. A kettő összeadódva az egész felvidéki magyar közösséget gazdagító tudássá válik. Így tanít a szülőföld szeretetére, megbecsülésére mindannyiunkat.”

A Kincskeresők múltat őrző és jövőt építő tevékenységét Prokopp Mária laudátor, Széchenyi-díjas művészettörténész, egyetemi tanár méltatta az ünnepségen. Többek között elmondta, hogy a Kincskeresők mozgalom 2015-ben bekerült a Felvidéki Értéktárba, 2019-ben a Falvak Kulúrájáért Alapítvány Örökség serleggel tüntette ki. A mozgalom jelmondata Móra Ferenc Kincskereső Kisködmön című könyvéből vett idézet:

„Akármerre jársz-kelsz a világban, mindig a szülőhazádban melegedj...”” A mozgalom megálmodója és mindmáig főszervezője, Szanyi Mária Magyar Ezüst  Érdemkereszttel kitüntetett tanárnő és néprajzkutató, aki a Kincskeresők szervezéséért 2019-ben a Magyar Kultúra Lovagja lett. 

A Kincskeresők 2006 tavasza, megalakulásuk óta több, mint 700 előadást tartottak változatos témakörökben a Felvidék legkülönbözőbb tájairól Bodrogköztől  Pozsonyig. A  mozgalom kutató diákjainak érdeklődése nem lankad, sőt évről évre emelkedik. Az elmúlt 19 évben hatalmas mennyiségű helyi értéket gyűjtöttek össze az élet miden területéről a pedagógusok és a szülők közreműködésével, a legjobbakat a Talentum, a szlovákiai magyar iskolák című kiadványsorozat mutatja be.
Hálás lennék - folytatta a neves művészettörténész -, ha a  magyar oktatásügy országos mértékben is terjesztené a felvidéki magyar iskolák magas színvonalú munkájának  megismerését, az oktatók, diákok és a szülők együttműködését, lelkesedését, szeretetét  tanulmányaik és kutatásaik iránt.”

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.