2023. december 9., 13:40

Hol tart és merre megy a külhoni magyar újságírás?

December 8-10-e között a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Magyar Nemzeti Médiaszövetség szervezésében Visegrádon kerül megrendezésre a III. Kárpát-medencei Magyar Médiatalálkozó.

potápi
Fotó: ma7

A szombati napon előadások, panelbeszélgetések sora taglalta a nemzetpolitika és a külhoni magyar nyelvű média helyzetét, kilátásait.

Robbanásszerű átalakulás a médiában

Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében kiemelte, a mesterséges intelligenciáról nem tudjuk, mikor és mekkorát robban - vallotta a közelmúltban elhunyt Henry Kissinger, aki korunk atombombájának nevezte az MI-t. Altorjai emlékeztetett, a mesterséges intelligencia, a fejlődés mellett, egzisztenciális kihívást is jelent a média világában. A fogyasztók eközben sokszor öntudatlanul válnak adathalászat áldozataivá.

A szakértők szerint a média átalakulása robbanásszerű lesz, ez még inkább felértékeli a hiteles tájékoztatás, a közszolgálatiság értékét.

A jövő újságírói számára a zsinórmérték az új kihívások között is az újságírói etika, a kíváncsiság és a kreativitás lesz - húzta alá a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.

potápi
Fotó:  ma7
Hálózatépítés a nemzetpolitikában

Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár hangsúlyozta,

az elmúlt évek munkájának köszönhetően a nemzetpolitika ma már hálózatokból áll össze, ezek egyike a média.

Emlékeztetett az utóbbi három évtized nemzetpolitikájának hullámhegyeire és hullámvölgyeire: Antall József megalapozó erőfeszítéseitől a státusztörvényen át 2004. december 5-ének szégyenéig. 2010 után komplex nemzetpolitikai és diaszpóra-program alakult ki, amely mintául szolgál több ország, de akár a Kárpát-medencei utódállamok számára is.

A programok 2014 után az egységes Kárpát-medencei gazdasági tér megerősítését, 2020-at követően a pandémia következményeiből okulva pedig a magyarlakta régiókat átszövő hálózatok kialakítását célozták - húzta alá Potápi.

Kiemelte a sport identitásmegtartó erejét, a külhoni magyar régiók futballcsapatainak sikereit. Elmondta, célkitűzés egy koncentrált oktatási rendszer kialakítása a régiókban, integrált oktatási központok megteremtésével. Ezáltal fokozható lenne az eredményesség is - hangsúlyozta az államtitkár.

2024 az együttműködő nemzet éve lesz - a cél, hogy minden nehézség ellenére tovább lehessen erősíteni a nemzeti összetartozást

- húzta alá Potápi Árpád János.

potápi
Fotó:  ma7
Megújuló kihívások a médiaszakma előtt

Toót-Holló Tamás, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség elnöke hangsúlyozta, hatalmas szakadék feszül a harminc év alattiak és az idősebb nemzedékek információfelhasználási szokásai között. A legfiatalabbak már nem olvasnak, hanem rövid, mobiltelefonokra optimalizált álló formátumú videókat néznek.

A nyomtatott média haldoklik, eltűnt a márkahűség, a direkt elérés az online médiában, a felhasználók a közösségi média véleménybuborékaiból és visszhangkamráiból érkeznek

- húzta alá Toót-Holló.

Elmondta, a TikTok felületén 13,2 milliárd új videót töltenek fel havonta.

Hanyatlik az emberek koncentrációs képessége: hibrid üzenetekben, azaz mozgóképben is, kell gondolkodni. Három (!) másodpercig tart ki a felhasználók figyelme, vagyis az online médiában a címadással kell megfogni az olvasót

- hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Médiaszövetség elnöke.

Alkalmazkodni kell az új viszonyokhoz, túl kell élni, cserében esténként lehet Krúdyt olvasni az ágyban - húzta alá Toót-Holló. Mindig a végünket jártuk, de mindig a végére jártunk - zárta bizakodóan a sorait.

A délelőtt záró előadását Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője tartotta, aki a konzervatív értékek és a nemzeti érdekek nyilvánosság előtti képviseletét vette górcső alá.

Hol tartunk és merre megyünk?

A médiatalálkozó első panelbeszélgetése a Kárpát-medencei magyar média jelenlegi helyzetét és kilátásait járta körül.

A panelbeszélgetésben a külhoni magyar médiaműhelyek vezetői - köztük a Ma7 médiacsalád főszerkesztője, Molnár Judit cseréltek eszmét.

médiatalálkozó
Fotó:  ma7

A beszélgetésben megfogalmazódott, a közösségi média új platformjai folyamatos átalakulásban vannak, a klasszikus médiumok, bármennyire is szeretnék, nem tudják lekövetni a változásokat. Ugyanakkor figyelni kell a legfiatalabb nemzedékekre, hiszen kultúrharcos időket élünk, növekvő veszély, hogy a normalitástól elfordíthatják az ifjú generációkat. Molnár Judit emlékeztetett, idén tavasszal a Ma7 médiacsalád is megtapasztalhatta, hogy a Facebook elérhetetlenné teszi a konzervatív tartalomszolgáltatók oldalait.

A külhoni médiaműhelyek helyzete kapcsán szóba került az átalakuló ukrajnai médiaszabályozás, amely körül még sok a bizonytalanság, de reményt kínál arra, hogy csökkenjen a kárpátaljai magyar sajtóra nehezedő nyomás, illetve a felvidéki magyar média előtti kihívások a magyar képviselet számára kudarccal végződött szeptember 30-i választások után.
Lapunk főszerkesztője kapta a Kosztolányi-díjat

A médiatalálkozón már második alkalommal került sor a Magyar Nemzeti Médiaszövetség által alapított Kosztolányi-díj ünnepélyes átadására. 

A díjat az idei évben Molnár Judit, a Ma7 médiacsalád főszerkesztője vehette át.

molnár
Fotó:  ma7
Újságírás a "veszélyek korában"
A következő panelbeszélgetés az újságíró szakma kihívásainak témáját járta körül a "veszélyek korában", vagyis a szomszédunkban tomboló háború árnyékában. A beszélgetés felvidéki résztvevője a lapunkat kiadó Pro Media Alapítvány kuratóriumi elnöke, Haják Szabó Mária volt.

A médiatalálkozó a délutáni-esti órákban további kerekasztal-beszélgetésekkel folytatódott, amelyek az utánpótlás-nevelés, a többségi és a kisebbségi magyar sajtó közötti átjárás lehetőségeit, illetve az új technológiák kihívásaira adott válaszokat keresték.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.