2025. április 2., 15:13

Benjamin Netanjahu budapesti látogatása több uniós ország ajtaját is kinyithatja előtte

Szerda este többnapos budapesti látogatásra érkezik Benjamin Netanjahu. Csicsmann László Közel-Kelet szakértőt szerint ez utat nyithat Európában az izraeli miniszterelnök előtt, aki az ellene kiadott elfogatóparancs kihirdetése óta először jár a kontinensen.

Vajon mi lesz?
Csicsmann László
Fotó: inforádió

Orbán Viktor miniszterelnök meghívására április 2-től 6-ig hivatalos látogatást tesz Magyarországon Benjamin Netanjahu: Izrael miniszterelnöke szerda este érkezik, és péntek estig tart a hivatalos programja, szombaton a zsidó ünnepet, a Sabbatot tölti, majd ezt követően vasárnap fog hazautazni.

Áttörés
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu
Fotó:  MTI

Az InfoRádió Aréna című műsorában Csicsmann László, Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára felidézte, hogy Orbán Viktor még novemberben hívta meg Benjamin Netanjahut, éppen azokban a napokban, amikor a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki ellene, és a meghívás politikailag kiállás volt az izraeli kormányfő mellett.

A Közel-Kelet-szakértő arra is emlékeztetett, hogy azóta más európai politikusok is meghívták az izraeli miniszterelnököt, legutóbb Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja egy telefonbeszélgetésben közölte, abszurdnak tartja, hogy az izraeli miniszterelnök ne léphetne Németország területére.

A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója elmondta azt is, hogy Franciaország is jelezte, hogy mivel Izrael nem részese a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, így nem tartja magára nézve kötelezőnek ezt az elfogatóparancsot.

Magyarország kiáll Izrael mellett, és Netanjahunak fontos, hogy ez az első európai ország, ahova el tud látogatni, és valószínűleg ez megnyitja az utat a további látogatások előtt, márpedig Netanjahunak fontos támogatókat szerezni Európából a Trump-féle gázai béketervvel kapcsolatosan”

– mondta Csicsmann László, és arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország jó kapcsolatokat ápol az arab országokkal, ezért egyfajta közvetítő szerepe is lehet.

Azt viszont a szakértő kétségesnek tartja, hogy az Európai Unió beálljon a Donald Trump-féle béketerv mellé, de Netanjahu több európai országban is tud támogatókat találni.

Csicsmann László arról is beszélt, hogy a magyar–izraeli kapcsolatok rendkívül kiterjedtek, és a mostani tárgyalásokon több téma is napirendre kerülhet, ezek közül kiemelte az energiaügyet, mert Izrael jelentős földgáztermelő ország, csak a háborús konfliktus miatt most erről kevesebb szó esik. A kitermelt gázt Egyiptom cseppfolyósítja, és utána exportálják.

Egyelőre a mennyiség korlátozott, de az energiabiztonság megteremtése és a diverzifikáció szempontjából egyébként fontos lehet akár Magyarország számára is”

– mondta a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Meg nem erősített hírek szerint Magyarország szerdán úgy döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Erről a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió (RFE/RL) számolt be magyarországi diplomáciai forrásokra hivatkozva.

A nemzetközi balliberális erők szerint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadásával Orbán Viktor ismételten semmibe veszi a jogállamiságot – erről Ciarán Cuffe, az Európai Zöld Párt elnöke beszélt a párt szerda reggeli sajtóközleménye szerint. A politikus úgy látja az Európai Uniónak és tagállamainak kötelessége a nemzetközi törvények betartása és a háborús bűnösök elszámoltathatóságának megteremtése.

Régóta esedékes, hogy a tagállamok megindítsák a 7-es cikkely szerinti eljárást Magyarországgal szemben az alapvető jogok, a jogállam és a demokrácia helyreállítása érdekében”

– nyilatkozta a zöldpárti politikus.

A másik társelnök, Vula Tsetsi pedig azért emelt szólt, hogy ne lehessen egyetlen nemzeti kormány vétójával megakadályozni az EU közös külpolitikáját.

Az Európai Bizottság és az Európai Tanács nem engedheti meg, hogy egyetlen vezető túszul ejtse a teljes tömböt”

– mondta Tsetsi, aki hosszasan sorolta Orbán, "bűnlajstromát", kiemelve a Pride betiltását, az uniós döntések folyamatos akadályozását és azt, hogy szerinte a magyar miniszterelnök “hűségesebb Trumphoz és Putyinhoz, mint az EU-hoz.”

Az ICC nem rendelkezik saját rendőrséggel, a gyanúsítottak őrizetbe vétele és átadása a tagállamok igazságszolgáltatási rendszereire támaszkodik. A bíróság itt is Magyarországra mint uniós tagállamra támaszkodik. Ha egy ország nem tartóztat le egy gyanúsítottat, az ICC bírái úgynevezett kötelezettségszegési eljárást kezdeményezhetnek, amely például az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalást eredményezhet. Konkrét szankciók azonban nagyon kevés vannak.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.