A magyarok többsége nem tartja elfogadhatónak a Momentum külhoni baklövéseit
A magyar felnőtt társadalom több, mint fele nem tartja elfogadhatónak azt, hogy magyarországi politikusok a környező országokban ne a határon túli magyar képviselők vagy pártok mellett álljanak ki.

Ez derült ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából, amelyet 2019. november 25. és 29. között végeztek, és arra a kérdésre keresték a választ, hogy mi a magyarországiak véleménye arról, hogy a Momentum elnöke, Fekete-Győr András a romániai államfőválasztáson nem az erdélyi magyar jelölt mellett kampányolt, és a párt Európa Parlamenti képviselője, Donáth Anna is Felvidéken a közelgő parlamenti választások előtt a magyar pártjelöltek ellenében liberális testvérpártját, a Progresszív Szlovákiát támogatta egy kampányrendezvényen.
Arra a kérdésre, hogy elfogadható-e, ha magyarországi politikusok „nem a határon túli magyar politikusok vagy pártok mellett állnak ki?” az összes megkérdezett 53 százaléka válaszolt nemmel és csak 34 százaléka igennel.
A közvélemény-kutatás 1000 fő telefonos megkérdezése alapján történt. A minta reprezentatív, 18 évesnél idősebbeket kérdeztek meg, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint.
Meglepő, hogy a Momentum szimpatizánsok 50 százaléka szerint is elfogadhatatlan a határon túli magyar politikusoktól megtagadott támogatás, és csak 42 százalékuk szerint elfogadható. Vagyis párton belül sem tartják elfogadhatónak a Momentum vezetőinek megnyilvánulását. A Momentum ellenzéki szövetségesei közül az LMP-támogatók 67 és a Jobbik-szimpatizánsok 63 százaléka ítéli el Fekete-Győr András és Donáth Anna kijelentéseit.
Nem beszélve arról, hogy a külhoni magyarság szemszögéből ez teljesen elfogadhatatlan magatartás, aminek köszönhetően szinte biztos, hogy a választásra jogosult határon túli magyarok szembe fordulnak a következő magyarországi választásokon a liberális párttal.
A képet kissé árnyalja, hogy a fiatal, 30 év alatti választók fele-fele arányban gondolkodnak a támogatást illetően, 46 százalékuk szerint lehet mást is támogatni a magyarokon kívül, és csak 45 százalékuk gondolja azt, hogy a magyarokon kívül nem lehet mások mellett kiállni a határon túl.
A 60 év feletti időseknek ugyanakkor 60 százaléka elkötelezett a határon túli magyar politikusok támogatása mellett.
Szintén elgondolkodtató, hogy Fekete-Győr kijelentéséről csak a magyarok 38 százalékának volt tudomása, 60 százalékának pedig nem. A 30 év alattiaknak csak 17, míg a 60 év felettieknek 61 százaléka hallott az ügyről, ami jól kifejezi az egyes korosztályok érdeklődését a határon túli magyarság iránt.
A teljes felmérést itt érheti el.