Továbbra is bizalmatlanok vagyunk
A szlovákiai vállalkozók és fogyasztók bizalma a múlt havi enyhe javulás után ismét romlott. A gazdasági hangulatmutató (IES) 3,3 ponttal 99,6 pontra esett vissza. Bár a pesszimizmus csak a szolgáltatások és az ipar területén – azaz az öt komponensből kettőnél – jelentkezett, ott erőteljes volt.

Az előző évhez képest a gazdasági hangulat 4,4 ponttal romlott, és 6,4 ponttal marad el a hosszú távú átlagtól.
A gazdasági hangulatot öt részmutatóval méri a statisztikai hivatal, amelyek a vállalkozók várakozásait és bizalmát fejezik ki négy ágazatban (ipar, építőipar, kereskedelem, szolgáltatások) és a fogyasztók körében. A részmutatók -100 ponttól (maximum pesszimizmus) +100 pontig (maximum optimizmus) terjedő skálán mozognak.
Az ipari bizalmi index (szezonálisan kiigazított adatok alapján) márciusban 4,7 ponttal -6,7 pontra csökkent. A mutató alakulását főként a késztermékkészletek növekedése és a megrendelések visszaesése befolyásolta. A készletek növekedését főként a számítógép-, elektronikai és optikai termékek, valamint elektromos berendezések gyártása jelezte.
Az exportmegrendelések csökkenését elsősorban a textil- és ruházati termékek, illetve elektromos berendezések gyártásában említették.
A szolgáltatási bizalmi index (szezonálisan kiigazított) márciusban 6,7 ponttal 9,3 pontra csökkent.
A szlovákiai fogyasztók körében továbbra is a bizalmatlanság dominál az ország gazdasági fejlődésével kapcsolatban.Az előző hónaphoz képest azonban enyhe javulás történt: a fogyasztói bizalmi index (szezonálisan kiigazított) 2,4 ponttal -21,1 pontra emelkedett.
Ezzel közelebb került a hosszú távú átlaghoz, amelytől jelenleg csupán 1,2 ponttal marad el. A fogyasztók három, az indexbe tartozó tényezőben optimistábbak voltak. A legnagyobb mértékben a gazdasági helyzet kedvező alakulásába vetett bizalom nőtt. Pozitívabban ítélték meg a munkanélküliség és a háztartások pénzügyi helyzetének alakulását is. A megtakarítási lehetőségekkel kapcsolatban viszont továbbra is enyhén pesszimisták maradtak.
A kereskedelmi bizalmi index márciusban februárhoz képest enyhén, 0,7 ponttal 15 pontra emelkedett. A válaszadók pozitívan értékelték a beszállítókkal szembeni elvárások növekedését, valamint a munkavállalók számának emelkedését.
A beszállítói igények növekedését főként a gépjárműalkatrészek és tartozékok értékesítésénél, valamint a nem szakosodott kiskereskedelmi egységeknél várták. A munkavállalók számának növekedését főként az IKT-eszközöket árusító szaküzletekben tervezik.
Az építőipari bizalmi index márciusban az előző hónaphoz képest szezonálisan kiigazítva 2,5 ponttal emelkedett.