Tovább csökkenhetnek a kamatok
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtökön újra 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét. A legtöbb szakértő ilyen döntést várt és a jelenlegi európai gazdasági helyzetben további csökkentésre lehet számítani, nem csupán az amerikai vámok miatt.

A döntés egyben azt is jelenti, hogy a betéti rendelkezésre állás kamatlába 2,25 százalékra, az irányadó refinanszírozási műveletek kamatlába 2,40 százalékra, az aktív oldali rendelkezésre állás kamatlába pedig 2,65 százalékra csökken.
A lakosság számára a legfontosabb üzenete ennek, hogy olcsóbbá teszi a hiteleket, ami ösztönözheti a vállalati beruházásokat és a háztartások fogyasztását. Az elmúlt egy évben hetedik alkalommal csökkentek az alapkamatok, a piacok legalább két további kamatcsökkentést várnak az év során, mivel a gazdasági bizonytalanságok és a kereskedelmi feszültségek továbbra is fennállnak
Az EKB szerint az infláció közelít a 2%-os célhoz, részben az erősödő euró és az alacsonyabb energiaárak miatt. Az amerikai vámok azonban újabb kihívásokat jelenthetnek, mivel a kínai termékek Európába áramlása nyomást gyakorolhat az árakra.
Az LSEG elemzőcég szerint a kereskedők most körülbelül 75%-os esélyt látnak egy újabb kamatcsökkentésre júniusban, szemben az EKB döntése előtti körülbelül 60%-kal. Emellett azt is prognosztizálják, hogy az EKB az év végéig összesen körülbelül 65 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot, a korábban várt 55 bázispont helyett. Ez azt jelenti, hogy most három kamatcsökkentéssel számolnak az év hátralévő részében, nem kettővel.
Közben a héten, még a döntés előtt a Szlovák Takarékpénztár vagyis a hazai picaon legnagyobb részesedéssel rendelkező bank a hitelek területén, az idei évben először módosított a jelzáloghitelek kamatlábait. Ezzel követte a Tatra Bankot, amely múlt héten változtatott a kamatokon.
A piacvezető legutóbb tavaly novemberben hajtott végre kamatkorrekciót. Mindez valószínűleg egy olyan verseny kezdete, amely még egy ideig lefelé nyomhatja a kamatlábakat. A változás azt jelentette, hogy a legkedvezőbb kamatlábú hároméves fixációnál 3,69 százaléktól kezdődtek a kamatok.
A folyamat pedig ugyanúgy nem áll majd meg, mint ahogy az EKB kamatcsökkentése sem, igaz, már közel sincsenek olyan közel az alapkamathoz a hazai kamatlábak, mint korábban, tehát bőven lesz tér a módosításra. Ez viszont tovább növelheti majd az egyébként is dráguló ingatlanárakat.