Tavaly már lendületet kapott a gazdaság
A szlovák gazdaság 2024 folyamán a 2021-es év óta a leggyorsabb ütemben növekedett, a GDP állandó árakon 2%-kal emelkedett. Ehhez jelentősen hozzájárult az első félév dinamikus teljesítménye. A GDP nominálisan (folyó áron) csaknem 130 milliárd eurót tett ki, míg állandó árakon harmadik éve meghaladta a 100 milliárd eurós értéket.

2024-ben a gazdaság szinte minden ágazata növekedést mutatott. A bruttó hozzáadott érték 1,4%-kal emelkedett, és az összes vizsgált 10 ágazati csoport éves szinten növekedést mutatott - derült ki a statisztikai hivatal által közölt adatokból.
A legjelentősebb hatással az ipar növekedése volt, amely 1,7%-kal bővült. Az iparon belül a 13 ipari ágazatból 6 mutatott meghatározó növekedést, különösen a fémgyártás (7,7%), a közlekedési eszközök gyártása (3,8%) és az élelmiszeripar (5,8%). Ezzel szemben a növekedést visszafogta egyes iparágak csökkenése, például a gumi- és műanyaggyártás (-2,3%), a koksz- és kőolajtermékek előállítása (-12,9%) és a számítógépes termékek gyártása (-5,4%).
A gazdasági növekedéshez pozitívan járult hozzá a szakmai, tudományos és műszaki tevékenységek bruttó hozzáadott értékének 2,5%-os, valamint a pénzügyi és biztosítási tevékenységek 8,5%-os növekedése is. A kereskedelem, közlekedés, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén is mérsékelt, 0,8%-os növekedés volt tapasztalható. A nettó adóbevételek 2024-ben több mint 8%-kal emelkedtek.
A kiadási oldal szerint a gazdasági eredményre legnagyobb hatással a háztartások fogyasztásának 2,6%-os és a közszféra kiadásainak 3,6%-os növekedése volt.
A háztartások fogyasztása 2023-as visszaesés (akkor -3,1%) után ismét növekedni tudott. A közszféra kiadásai két év csökkenés után ismét emelkedtek, amely a kormányváltással is összefüggött. A háztartások és az állami szektor fokozottabb költekezése elsősorban az infláció csökkenésének köszönhető 2024 folyamán.
A beruházások csökkenése a bruttó állóeszköz-felhalmozás 4,1%-os visszaesésében nyilvánult meg. Ez a visszaesés jelentős kontrasztot mutat a 2023-ban tapasztalt több mint 16%-os beruházási növekedéssel.
A készletek értéke folyó áron második éve csökkent, 2024-ben csaknem 1,1 milliárd euróval. Ez a visszaesés azonban jóval kisebb volt, mint 2023-ban.
A külkereskedelem enyhe növekedése is segítette a gazdaságot. Az export (külső kereslet) éves szinten 1%-kal nőtt, míg az import 2,5%-kal bővült. Az éves mérlegben az export meghaladta az importot, így a külkereskedelmi többlet – amely meghaladta a 780 millió eurót (folyó áron) – szintén hozzájárult a gazdasági teljesítmény fenntartásához.