Növekszik a befektetések iránti igény
A kollektív befektetések piaca Szlovákiában hosszú távon egyre népszerűbb. A 2019-es és 2024-es évek összehasonlításában a szlovákiai befektetési alapokban kezelt teljes vagyon 7,5 milliárd euróról 11,3 milliárd euróra nőtt, ami 51%-os növekedést jelent - derült ki a Szlovák Nemzeti Bank által közölt adatokból.

Ezt a növekedést a befektetők fokozott érdeklődése az alapok iránt, valamint az eszközök átértékelődése befolyásolta. A teljes vagyonon belül elsősorban a részvény- és ingatlanalapok növelték részesedésüket, míg a vegyes és kötvényalapok csökkenést mutattak.
A szlovákiai alapok leginkább más befektetési alapok befektetési jegyeibe fektetnek, amelyek 2024. december végén az összes befektetés 41%-át tették ki. Ezek nagy része az euróövezet más országaiba irányult.
2019-hez képest nőtt a részvények aránya (17%-ról 25%-ra), míg az ingatlanvállalatoknak nyújtott betétek és kölcsönök aránya 26%-ról 16%-ra esett vissza. Ez a változás a befektetési portfóliók kockázatosabb összetételének növekedését mutatja.
A befektetési alapok teljes vagyonának alakulását 2019-től nézve jól látható a lassulás 2020-ban – a világjárvány hatására –, illetve a visszaesés 2022-ben az ukrajnai háború miatt. Ezért 2021 és 2023 között a kezelt vagyon volumene nem változott jelentősen.
A befektetési alapok teljes befektetési állományának 38%-a, azaz 4,2 milliárd euró marad Szlovákiában. Ennek legnagyobb része – 1,6 milliárd euró – bankbetétekből és ingatlanvállalatoknak nyújtott kölcsönökből áll.
A külföldi befektetések legnagyobb célországai Írország (1,4 milliárd euró), Luxemburg (1,2 milliárd euró), az Egyesült Államok (1,1 milliárd euró) és Ausztria (917 millió euró). Míg az USA-ban elsősorban részvényekbe fektetnek, Írországban, Luxemburgban és Ausztriában főként más befektetési alapok befektetési jegyeibe.
A háztartások leginkább a vegyes alapokba fektetnek (33%), ezeket követik a részvényalapok (28%) és az ingatlanalapok (26%). A biztosítók és nyugdíjalapok elsősorban részvényalapokat (40%) és vegyes alapokat (34%) vásárolnak. A befektetési alapok leginkább kötvényalapokba (45%) és ingatlanalapokba (33%) fektetnek. A nem pénzügyi vállalatok az ingatlanalapokat (42%), míg a pénzügyi közvetítők a kötvényalapokat (43%) részesítik előnyben.