2024. június 26., 10:40

Mit hozhat a foci-Eb a német gazdaság számára?

Javában zajlik a labdarúgó-Európa-bajnokság, az alábbiakban áttekintettük, milyen hatással lehet a kontinenstorna a házigazda Németország gazdaságára.

Euro 2024 labdarúgó Európa-bajnokság
Fotó: UEFA

Sokan ugyan a német gazdaság rendkívüli fellendülését várják a tornától, az elemzők szerint azonban a növekedés mérsékeltebb lehet. Az EB idejére ugyan közel 650 ezer szurkoló érkezik az országba, a német turizmus viszont kevésébe érzi meg ennek pozitív hatását, mint például egy közép- vagy kelet-európai ország. Annak fényében nem nevezhető ez jelentősebb fellendülésnek, mivel a nyugati államot évente 35 millió turista keresi fel, emellett a 650 ezer szurkoló elenyésző számnak mondható.

Persze bizonyos ágazatokban várható mérsékelt fellendülés, elsősorban a vendéglátásra, azon belül is a söriparra gondolok.

A 2023-as év egy rendkívül nehéz év volt a német söripar számára, így most az Európa-bajnokságtól várják a megváltást. Joggal reménykedhetnek, a 2006-os világbajnokság ideje alatt – melyet szintén Németországban rendeztek – a torna előtt és alatt 5 százalékkal növekedtek a söreladások. A Német Sörfőzők Szövetsége hasonlóan emelkedést várnak az idei tornától is.

A német válogatott szereplése is meghatározó lehet

Elsőre nem is gondolnánk, de a német válogatott tornán nyújtott teljesítménye is jelentősen meghatározhatja a gazdaság alakulását. A Nationalelf idáig remekül teljesít, az első helyen jutott tovább a nyolcaddöntőbe, így joggal reménykedhetnek a sikeres szereplésben.

Hogy miért is tartom ezt fontosnak elmondani? A nagy sporteseményeken elért kiemelkedő sikerek erősíthetik a nemzeti büszkeséget, így pozitívan hathatnak a társadalom egészére.

Amennyiben az emberek elégedettek, pozitívabban állnak a munkához is, így ez a produktivitásra és a munkatermelékenységre is pozitívan hathat.

Nem a levegőbe beszélek ezzel kapcsolatban, a fentiekre konkrét adatok szolgálnak bizonyítékul. A spanyol labdarúgás a kétezres évek elején élte fénykorát, mikor a nemzeti válogatott 2010-ben világbajnokságot, 2012-ben pedig Európa-bajnokságot nyert. A nyugati országnak ekkoriban – pontosabban 2008-ban – válsággal kellett szembenéznie, ezt követően kedvezően alakult a bruttó hazai termék (GDP) növekedése. Németországban 2014-ben dokumentáltak hasonló növekedést, a világbajnoki sikert követően 0.48 százalékponttal növekedett az éves GDP.

A sportban elért sikerek ezen túl az országimázst is pozitív irányba mozdíthatják el, melynek hatására az ország exportja is bővülhet. A nemzeti termékek egyszerűen vonzóbbá válnak a külföldi országok számára, nagyobb irántuk a kereslet, amely szintén pozitív hatással lehet az ország gazdaságára.

Az adatok szerint a német gazdaság az idei évben 0,3 százalékkal fog növekedni, tehát az Európa-bajnokság ellenére nem várható ezen a téren jelentősebb kiugrás. Ez azzal magyarázható, hogy Németország Európában a legnagyobb, világszinten pedig a negyedik legnagyobb gazdasággal büszkélkedhet, így kevésbé érzi meg egy hasonló torna pozitív hozamait.

Egy közép- vagy kelet-európai ország esetében ez teljesen más lenne, ezen államok gazdaságai valószínűleg kiugró számokat produkálnának egy hasonló eseményt követően.

Ezért is jó látni, hogy Magyarországon egyre több nagyszabású sporteseményt rendeznek (gondolok itt a kézilabda Európa-bajnokságra, a vizes világbajnokságra, az F1-es futamokra, vagy a 2026-ban Puskás Arénában megrendezésre kerülő BL-döntőre), mivel ezek egytől egyig pozitívan befolyásolják a gazdaság alakulását.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.