Ön min spórol a drágulás óta?
Az utóbbi időben számos olyan intézkedést hoztak, ami miatt sokkal jobban meg kell gondolni, mire költünk. Az AKO ügynökség a JOJ tévé számára márciusban készített közvélemény-kutatást, amiből kiderül, hol próbáljuk visszafogni a fogyasztást.

A megkérdezetteknek arra a kérdésre kellett válaszolniuk, min spórolnak a drágulás óta, mely kiadásaikat fogták vissza.
Tíz megkérdezettből három azt állította, semmin sem spórol.
A közvélemény-kutatásban résztvevők 32,7%-a az élelmiszeren spórol, 18,1%-a az energián, kevesebb vizet, gázt és villanyt használ. Az öltözködésen 16,2%-uk takarékoskodik, 14,6%-uk kevesebbet költ szabadságra és kirándulásra, 13%-uk ritkábban megy étterembe, 7,4%-uk pedig a tankoláson spórol, kevesebbszer használja az autóját. A kultúrára a válaszadók 5,7%-a, a hobbira 5,1% -a, 4,9%-uk pedig az ajándékokra költ kevesebbet. Voltak olyanok is, a megkérdezettek 4,4%-a, akik azt állították, mindenen spórolnak.
Az adatokból kiderül az is, hogy a nők spórolósabbak. Míg a férfiak 37 százaléka, a nőknek csak 25 százaléka nem takarékoskodik. A tankoláson inkább a férfiak spórolnak, a nők többnyire az élelmiszer-, ruha- és drogériavásárlást igyekeznek kordában tartani.
Minél idősebb valaki, annál inkább takarékoskodik az élelmiszerrel és az energiákkal. A fiatalok inkább az étterem-látogatásra, a szabadságokra és az utazásra, valamint a hobbira, a cigarettára és az alkoholra költenek kevesebbet.
A legtöbben Nagyszombat és Trencsén megyében spórolnak.
Érdekes, hogy amit a pártokhoz való tartozást illeti, ott a legtöbben, akik nem spórolnak és nem korlátozzák magukat, a Smer-SD-re szavaznak. A leginkább pedig az SNS választói fogják meg a pénzt.
Az élelmiszeren átlagon felül a Magyar Szövetségre és a Slovensko mozgalomra voksolók takarékoskodnak.
Mivel reprezentatív kutatásról volt szó, annak eredményeit általánosítani lehet, vagyis Szlovákia egész felnőtt lakosságára vonatkoztathatók.