Milyen esetekben részesülhet nyugdíjban, ha még nem érte el a korhatárt?
Mikor szűnik meg a jogosultsága a korengedményes nyugdíjra, és mikor lehet hasznos megoldás?

A munkahely elveszítése bármely életkorban kellemetlen, de röviddel a nyugdíjkorhatár előtt jóval nehezebb munkát találni, mint fiatalon. Erre a célra is találták ki többek közt az ún. korengedményes nyugdíjazást. De van egy másik lehetőség is. Először bejelentkezik az illető a munkaügyi hivatalba, s ha kimeríti a munkanélküli segély lehetőségét, csak azt követően folyamodik a korengedményes nyugdíjért. Mindkét lehetőségnek megvannak azonban az előnyei és a hátrányai.
Sokak számára a korengedményes nyugdíj hátránya, hogy a jövőbeni nyugdíjuk tartósan alacsonyabb lesz.
Bár az előrehozott öregségi nyugdíj összegét ugyanúgy számítják ki, mint annak az öregségi nyugdíjnak az összegét, amelyre a kérelmező jogosult lett volna, ha elérte volna a nyugdíjkorhatárt, ám az így kiszámított nyugdíjat csökkentik.
Amennyiben a korengedményes nyugdíjas elkezd dolgozni, de megbízási szerződéssel havonta 200 eurós bért kaphat az ilyen szépkorú, amennyiben az éves összeg meghaladja a 2400 eurót, akkor a szociális biztosító leállítja a nyugdíj folyósítását.
A korengedményes öregségi nyugdíj összege a korengedményes öregségi nyugdíjra való jogosultság keletkezésének napjától a rendes öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig minden megkezdett 30 napért 0,5%-kal csökken.
Megítélésének további feltétele a legalább tizenöt ledolgozott év, és legfeljebb rendes öregségi nyugdíjkorhatár előtt két évvel igényelhető.
Ha tehát valaki két évvel a nyugdíjkorhatár előtt kér korkedvezményes nyugdíjat, akkor számolnia kell azzal, hogy 12,5 százalékkal csökken a nyugdíja.
Ez azt jelenti, hogy ha például az öregségi nyugdíj 600 euró lenne, akkor 12,5 százalékos csökkentés után a korengedményes öregségi nyugdíj összege 525,00 euró, vagyis a nyugdíja 75 euróval alacsonyabb lenne.
Ha valaki tehát, aki röviddel a nyugdíjba vonulása előtt veszíti el a munkáját, először folyamodik munkanélküli segélyért, és fél évvel elhalasztja így a korengedményes nyugdíjkérelmét, akkor magasabb lesz a nyugdíja. Ez esetben ugyanis nem 12,5, hanem csak 9,5 százalékkal csökkenne a kiszámított rendes öregségi nyugdíj összege.
A munkanélküliség időszakában a segély az eddigi bruttó bérének mintegy felét teszi ki. Ha például valaki bruttó 800 eurót keresett, körülbelül 400 eurós munkanélküli segélyben kell részesülnie. A maximális segélyt az átlagbér kétszereséből számolják ki.
A munkanélküli segély folyósításának ideje nem számítódik bele a nyugdíjbiztosítási időbe.
Vagyis nem számolják azt bele a nyugdíj összegébe. Ez az időszak csak akkor lenne beszámítható, ha a nyugdíjigénylő önkéntes nyugdíjbiztosítást fizetne. A munkaügyi hivatalban munkanélküliként nyilvántartott időre pluszban is kifizethető a nyugdíjbiztosítás, ebben az esetben a nyugdíjbiztosítási időszakot is beleszámítódik a nyugdíj kiszámításába.