2024. október 3., 17:01

Kihasználni a lehetőségeket

A Vidék jövője – jövő vidéke címmel szakmai fórumot tartottak Kassán a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. kassai regionális képviselete és Magyarország kassai főkonzulátusa szervezésében.

kassa
Fotó: Fábián Gergely

A szakmai fórum megnyitóján Mihók Gábor, a CED kassai regionális képviselője megállapította, hogy miképpen fog kinézni a jövő vidéke, nagyban függ attól, hogyan tudják a régióban élő településvezetők, intézményvezetők, szervezetvezetők kihasználni azokat a forrásokat, amelyek jelenleg a rendelkezésükre állnak. Azért szervezték a rendezvényt, hogy átadják az ezzel kapcsolatos információkat, elmondják, milyen lehetőségek állnak rendelkezésükre. Egyúttal örömét fejezte ki, hogy nagy érdeklődés mutatkozott a szakmai fórum iránt.

Közösen könnyebb megbirkózni a kihívásokkal

Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulátusának főkonzulja hangsúlyozta, Magyarország kormánya mindig a konnektivitás, a párbeszéd, az együttműködés elvét hirdeti.

– Úgy gondoljuk, hogy Magyarország csak akkor lehet sikeres, ha a világpolitika minden szereplőjével kölcsönös előnyökön nyugvó együttműködésre törekszik. És ezt nem azért tesszük, mert ilyen kedvesek és jószívűek vagyunk, hanem azért, mert az országnak ez az érdeke. A kapcsolatokból mi is hasznot remélünk, legyen az kulturális, társadalmi, gazdasági haszon, vagy akár valamilyen termék – fejtette ki.

Hetey Ágota megjegyezte, ez azonban nemcsak a nagyvilágra, hanem a szűkebb környezetünkre, a Kárpát-medencére is igaz. Meggyőződésük, hogy minden kihívással egyszerűbb megbirkózni, ha összefog a szomszéd a szomszéddal, legyen szó a biztonságpolitikáról, a migrációról, a konzervatív, hagyományos értékek képviseletéről vagy a gazdaságról. Ez utóbbi területen mutatkoznak meg leginkább az összefogás kedvező hatásai.

– Hajlamosak vagyunk magunkat statisztikai számokkal mérni, összehasonlítani, ki a legjobb a régióban, ki hol áll, de a nap végén rájövünk, érdekeltek vagyunk abban, hogy a szomszédunk sikeres legyen, mert mi magunk is akkor leszünk sikeresek – mondta a főkonzul. 2023-ban éppen Szlovákia volt Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere, Németországot követően, Romániát megelőzve.

A határon túli gazdaságfejlesztési programok sem a jótékonykodásról szólnak.

– Profitálunk abból, hogy a határ mindkét oldalán lévő magyar vagy éppen nem magyar cégek erősebbek lesznek. Adnak, vesznek, kifizetik a munkavállalóikat és a határ mindkét oldalán nő a gazdasági siker. Ebben mi érdekeltek vagyunk. Azt gondolom, ezzel eljutunk oda is, hogy összenő, ami összetartozik. Sok száz éves kereskedelmi kapcsolatok indulnak újra, vagy újra köttetnek, és teljesen átjárják a Kárpát-medencét, mint egy kapilláris. Igaz, ezeken a kapillárisokon minden más is áramlik, eszmék, értékek és barátságok – mondta a főkonzul.

kassa
Fotó:  Fábián Gergely
Anyagi és szakmai háttér a fejlődéshez

Apró Adrienn, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. exportfejlesztési igazgatója fontos és aktuális témának nevezte a közvetlen uniós források és más pályázati lehetőségek kihasználását.

– Minden pályázat egy lehetőség. Ezek a források teszik lehetővé számunkra, hogy anyagi és szakmai hátteret biztosítsunk a fejlődéshez, az innovációhoz, valamint a határ menti régiók versenyképességének és ezáltal megtartó erejének a növeléséhez – hangsúlyozta.

Mint mondta, a CED minden rendelkezésére álló eszközt igénybe vesz, hogy mind a magyar, mind a határon túli vállalkozások élni tudjanak a pályázatok adta lehetőségekkel, és ez az esemény is jó példája ennek a törekvésnek.

– Arra buzdítom önöket, keressék a CED képviselőit, segíteni tudunk önöknek, és érdemes ezt a párbeszédet folytatni – mondta.

Információk és konzultáció

A szakmai fórum keretében megtartott előadásoknak köszönhetően a kis- és középvállalkozások, önkormányzatok és civil szervezetek képviselői részletes tájékoztatást kaptak a közvetlen uniós források elérésének lehetőségeiről. Cseke Bence, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) vezető önkormányzati tanácsadója és projektmenedzsere a szervezet létrehozásának okait és működését vázolta fel, kollégája, Littvay-Kovács Áron tanácsadó, projektmenedzser pedig az uniós forrásokat és a jelenlegi pályázati lehetőségeket ismertette részletesebben.

Máté Julianna, a Via Carpatia igazgatója bemutatta az Interreg VI-A 2021-2027 HUSK Kisprojekt Alap aktualitásait, pályázati felhívásait, Mihók Gábor pedig a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szolgáltatási portfólióját ismertette. Bemutatkoztak továbbá a szlovák piac iránt érdeklődő magyarországi cégek, illetve a rendezvény keretében a résztvevőknek konzultációs lehetőségük volt a jelenlévő szervezetek képviselőivel.
Hasznosnak tartják a szakmai fórumokat

A résztvevők arról számoltak be, hogy hasznosnak tartják a hasonló szakmai fórumokat, hiszen az információk mindig jól jönnek, a különféle pályázatokat pedig szinte elengedhetetlennek tartják ahhoz, hogy versenyképesek maradjanak, illetve fejlődni tudjanak.

Horváth Tibor, a zöldség-gyümölcs nagykereskedéssel, illetve savanyúságok gyártásával foglalkozó HORTI Kft. tulajdonosa már több hasonló rendezvényen is részt vett. Amellett, hogy a CED segítséget nyújt az üzleti partnerek keresésében, rendszeresen tájékoztat az újdonságokról, illetve az új pályázatokról. Emellett ezek a rendezvények lehetőséget adnak arra, hogy találkozzanak a környékbeli vállalkozókkal, eszmét, tapasztalatokat cseréljenek és tájékozódjanak arról, mi újság a piacon.

A pályázati lehetőségekről szólva kiemelte, szükség van rájuk, hisz nagy lökést adhatnak a vállalkozásfejlesztésben.

– Ezek segítik a vállalkozókat, akik előre szeretnének haladni, hogy merjék megtenni azt a bizonyos lépést, ha van egy jó gondolat a fejükben. Hogy saját példát említsek, már egy ideje szerettünk volna Magyarországon is céget alapítani, de valahogy soha nem volt merszünk megcsinálni. Egy pályázatnak köszönhetően sikerült – mondta.

Mint kifejtette, 2007 óta foglalkoznak zöldség és gyümölcs nagykereskedéssel, illetve savanyítással. Székhelyük és telephelyük Kassán van, savanyúkáposzta-gyártó üzemük pedig az Eperjes melletti Berzenke községben található. Terjeszkedni szerettek volna Magyarországra, és négy évvel ezelőtt sikeresen pályáztak egy határon átnyúló Interreg-pályázaton, aminek köszönhetően azóta Hidasnémeti községben is van egy gyáruk.

– Igaz, a kezdet nagyon nehéz volt, általában minden nehezen indul be. De most már ott vagyunk a piacon, remélem, ott is tudunk majd fejlődni, növelni a forgalmat.

kassa
Fotó:  Fábián Gergely
Kevés a támogatás, kevés a jó munkaerő

Drenko Oszkár kuntapolcai magánvállalkozó már több mint 25 éve tevékenykedik a mezőgazdaság területén, elsősorban juhtenyésztéssel, sajtkészítéssel foglalkozik.

– Ez a fő termékünk, amit szeretnénk a járás és a megye területén kívülre is elvinni. Ezért is jöttünk ide, meg információért. Már többször voltunk a CED rendezvényén, ez a találkozó is hasznos volt – mondta.

Hozzátette, van egy régi gazdasági udvaruk, tulajdonképp egy kúria, ennek egy részét szeretnék visszaállítani korábbi állapotába, felújítani. Erre a Kisprojekt Alapnál szeretnének pályázni.

– Próbáljuk a dolgokat rendbe hozni és fejleszteni, de elég nehéz. A hazai termékeket, bár van rájuk kereslet, mégsem tudjuk olyan áron eladni, mint szeretnénk.

A másik dolog, hogy nincsenek megfelelő mezőgazdasági támogatások a szlovák állam részéről, hogy tudnánk konkurálni a nyugati országokkal. Amik vannak, nagyon hosszadalmasak, elhúzódnak, visszadobják őket, egyszerűen nem effektívek.

Úgy véli, a szlovák államnak jobban kellene támogatnia a mezőgazdaságot, főleg az olyan kiveszőben levő mesterségek esetében, mint a pásztorkodás, a juhászat. A környéken egykor rengeteg nyáj volt, ma már egyre kevesebb gazda foglalkozik juhokkal, szinte senki nem készít sajtot, mondta.

– Az egyik nagy gond, hogy nincs megfelelő támogatás. A másik, hogy egyre kevesebb ember akad a régióban, aki ért hozzá, vagy aki egyáltalán dolgozni akar ebben az ágazatban – tette hozzá.

Megjelent a Magyar7 2024/40. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.