2024. december 28., 18:59

Kedvezőbb növekedési pályán

A negyedik Fico-kormány első teljes éve az infláció stabilizálódását hozta Szlovákiában, így volt ez szerte Európában, de a problémák ennek ellenére nem oldódnak meg. 2024-ben az is kiderült, hogy az előző időszakok nagy osztogatása után jövőre össze kell húznunk a nadrágszíjat, pedig eddig sem volt könnyű.

Pénztárca
Illusztrációs felvétel
Fotó: DPA

Mindenki érezhette, idén sem volt túl kedvező a helyzet, mert a 2022-es és a 2023-as esztendő árnövekedési hullámai után ugyan idén 3 százalék körüli és alatti pénzromlást mértek, ám korántsem tartoztunk az eurózóna legjobbjai közé. 

Az éves statisztikai adatok ugyan csak később kerülnek nyilvánosságra, de ha a makrogazdasági számokat vesszük, azt látjuk, az év harmadik negyedében a változatlan áron számított bruttó hazai termék (GDP) 1,2 százalékkal nőtt éves szinten. A szezonális hatásoktól megtisztított eredményeket követően a GDP éves szinten várhatóan 1,7, az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal nőtt. A teljes foglalkoztatottság 0,1 százalékkal csökkent éves szinten a harmadik negyedévben. 

Lassú a növekedés

Ez nagyon lassú növekedés, ennél a gazdaság sokkal erőteljesebb bővülésére volna szükség a talpra álláshoz. A korábbi adatok felülvizsgálata azt is megmutatta, a gazdasági növekedés 2022-ben és 2023-ban is enyhébb volt az eredetileg vártnál is. 

Ami a pénzromlást illeti, hatásait az elmúlt két évben jelentősen megéreztük. Idén ugyan az infláció már a korábban megszokott szinten mozgott, az egészségesnek nevezhető 2-3 százalék között, de az ősz folyamán ismét meglódultak az árak, és 3 százalék feletti drágulást mutattak. Az áremelkedés a tizedik hónapban éves összevetésben január és február után az idei harmadik legmagasabb értéket érte el. 

Az infláció alakulására továbbra is az élelmiszerek és az alkoholmentes italok 5 százalékkal magasabb ára volt a legnagyobb hatással. Főleg az olajokért és zsírokért fizetünk többet, méghozzá 30,5 százalékkal, ami az idei év legjelentősebb növekedését jelenti. A zöldségfélék 13,3, a gyümölcsök 11,9, az üdítők 4,3 százalékkal drágultak. Csak a hús ára csökkent 0,5 százalékkal, ami olyan, hogy meg sem érezzük.

Az általános inflációt negatívan befolyásolják azok a tételek, amelyek ára az előző hónapokban emelkedett, és ez a hatás a következő évben is fennáll.

Az alkoholos italok, a gyógyászati termékek és kellékek, az élelmiszer-szolgáltatások, a testápolási cikkek és szolgáltatások, a biztosítások, a nyaralások, a bútorok és lakberendezési cikkek, a ruházat és lábbelik, a szabadidős és kulturális szolgáltatások, az oktatás, újságok, könyvek és irodaszerek ára emelkedett az ősz folyamán. Gyakorlatilag minden, könnyebb lenne felsorolni, hogy minek nem ment fel az ára, mint a dráguló árukat és szolgáltatásokat sorra venni.

Az üzemanyagárak a tavalyi év azonos időszakához képest azonban továbbra is jelentősen, 9,5 százalékkal alacsonyabbak és pozitívan hatottak az inflációra.

Mennyit keresünk?

A lakosság szempontjából persze sokkal érdekesebb, hogy miként alakultak a bérek Szlovákiában. 2024 harmadik negyedévében a szlovák gazdaságban dolgozó munkavállalók havi átlagos nominális fizetése éves összevetésben 5,8 százalékkal 1484 euróra nőtt. Ez annyit jelent, hogy a munkavállalók átlagosan 81 euróval többet kerestek, mint az előző év azonos időszakában. Az infláció mértékét is figyelembe véve a reálbérek 3 százalékkal emelkedtek, amit lehet, észre se veszünk, amikor az élelmiszerbolt kasszájánál fizetünk. 

Azt is látni kell, hogy az átlagbérek tovább emelkedtek, de az ütem visszafogottabb lett, három és fél év számait tekintve a leggyengébb volt. A vizsgált 19 gazdasági ágazatból 18-ban nőtt az átlagos nominálbér, legjobban, havi átlagban 2400 eurót a pénzügyi és biztosítási valamint az információs és kommunikációs szektorban keresnek.

A gazdaság 19 szektorából tízben az átlagkeresetek elmaradtak a teljes szlovák gazdaság átlagértékétől. Ez pedig válasz azoknak is, akik csodálkoznak, hogy miként növekedik az átlagbér, ha az ő fizetésük stagnál. Az átlag ugyanis mindent eltakar, az átlagbér még mindig nem egyenlő azzal a fizetéssel, amit a legtöbb hazai munkavállaló megkeres, s azt se felejtsük el, bruttó összegről van szó, tehát még az adózás és a járulékok kifizetése előtti pénzmennyiségről. A statisztikusok persze azt is kiszámították, hogy továbbra is a szálláshely-vendéglátás (922 euró), valamint az egyéb tevékenységekben (1047 euró) dolgozóknál volt a legalacsonyabb a nominális átlagbér. 2024-ben egyedül a hazai szálláshely- és vendéglátóiparban dolgozók keresete nem haladta meg az 1000 eurót.

Jön a nagy kihívás

A 2025-ös év ugyanakkor még az ideinél is nagyobb kihívásokat tartogat. A konszolidációs intézkedések minden családra hatással lesznek, és természetesen olyan csoportok is lesznek, amelyek az állami segítség különböző formáinak köszönhetően valamivel jobban járnak, de ők lesznek kevesebben.

A nyugdíjasok szülői nyugdíj nélkül maradnak, de idén még megkapják a 13. nyugdíjat. Az áfa jelentős emelése, a tranzakciós adó és a különadók széles skálája majd bizonyosan magasabbra emeli az inflációt, amit már januárban is érzékelni fogunk.

Ennek fényében az elemzők még nagyon élénk év végi vásárlási kedvet jósoltak, tehát a gazdaságot a megelőző vásárlások idén még felpörgethetik, hogy mennyire, arról majd később látunk pontos adatokat. Az viszont biztos, hogy gazdasági szempontból ez az év közel sem volt olyan nehéz, mint a korábbiak, s ha kis lépésekkel is, de visszatértünk a kedvezőbb növekedési pályára.

Megjelent a MAGYAR7 51-52. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.