Bevásároltunk húsvétra
A húsvéti ünnepek előtt szükség van egy nagyobb bevásárlásra. Hogy mi minden kerül a kosárba, attól függ, mit enged meg a pénztárcánk. Vajon segít-e néhány eurót megspórolni, hogy két héttel ezelőtt a kormány a nagy üzletláncokkal együtt árplafont jelentett be több száz termékre? Utánajártunk a boltokban.

A drasztikus infláció miatt a tavalyi 100 eurós vásárlásért idén már 128 eurót kell fizetnünk. Ez persze csak az átlag, sok múlik azon, hogy hol, és mit vásárolunk.
Az elmúlt egy esztendő alatt a kormány alig tett valamit a magas árak megfékezésére. Pontosabban fogalmazva, ahogy az élet más területein, itt is kerülte, halasztgatta a beavatkozást.
Tavaly volt egy megoldási kísérlet, amely hatalmas tévedés volt, s ma már inkább hallgatnának róla. Ez volt az, amikor a mezőgazdasági miniszter közbenjárására a kereskedelmi láncok kötelezettséget vállaltak, hogy nem növelik 13 alapvető élelmiszer árrését. Az önkéntes korlátozás a következő termékre vonatkozott volna: sertéssonka, bontott csirke, sertésvirsli, fehér kifli, gyümölcsjoghurt, kenyér, friss vaj, csirkemell, sajt, M-es méretű tyúktojás, sertéskaraj, tartós félzsíros tej és a búzaliszt.
A Billa, a CBA, a COOP Jednota, a Kaufland, a Labaš, a Lidl, a Tesco és a Terno csatlakozott a kezdeményezéshez, s közös logóval hirdetik: garanciát vállalnak arra, hogy a kiválasztott termékek ára három hónapig nem emelkedik.
Vegyük például a tojást, amely aligha hiányozhat a húsvéti bevásárló kosárból. Két üzletláncban is hat euró volt az M-es méretű tojás 30 darabos „kiszerelése”, amely 20 centes, kedvező darabárat jelent. A 200 grammos vaj a nagy német diszkont üzleteiben már 1,11 euróért is kapható, a másik üzletláncnál a tartós tej literjét 0,69 euróért kínálták. Ezek akciós árak, és alacsonyabbak, mint amelyeket az üzletláncok az árplafon bejelentésekor megszabtak. Azok ugyanis a legtöbb helyen 30-50 százalékkal magasabbak.
Felkerestem a Kaufland, a Lidl, a Tesco és a Billa üzleteit, hogy személyesen is megtapasztaljam, mit hozott a márciusi árstop vagy árplafon, amelyet három hónapra vezettek be.
Az első benyomása az embernek nyilvánvalóan az, hogy tényleg történt valami az üzletekben, mert az áremelkedés üteme lassulni látszik.
Átnéztem a kedvezményekről tájékoztató szórólapokat, amelyek szerint mind a nyolc üzletlánc különleges ajánlatokkal próbálja megfogni a vevőt. A már említett tojás, vaj, tej mellett vonatkozik ez a sonkára, a lisztre, a cukorra, az étolajra, a tejfölre, a margarinra, a túróra, de a különböző húsvéti édességekre is.
Ezen azonban nem kell különösebben meglepődni, hiszen hasonló tendenciákat figyelhetünk meg minden ünnep előtt, legutóbb például karácsonykor.
Az üzletláncok az átlagosnál jóval olcsóbban kínálják a legfontosabb termékeket, némelyekből akár be is lehet raktározni. Ez persze attól is függ, mennyire romlandó a kiválasztott termék.
Visszatérve az ünnepek előtti bevásárlásra, a tapasztalat tehát az, hogy az ilyenkor meghirdetett akciós árak a mérvadóak, nem pedig az árplafon bevezetése.
Azt megelőzően, februárban néhány üzletlánc már az árak önkéntes befagyasztásának lehetőségéről beszélt, pedig pusztán arról volt szó, hogy a kereskedelem érzékelte, bizonyos termékek elérték azt a felső határt, amelyen túl már eladhatatlanok. Értelemszerű tehát, hogy az üzletláncok csökkentik ezeknek a termékeknek az árát.
A nagy láncok egyébként is tudták, hogy azok, akiknek minden euró számít, azt a vajat vagy tejet fogják megvásárolni, amely „akcióban” a legolcsóbb, nem az annál akár 50-60 százalékkal drágább, árplafonnal „szabályozott” vajat vagy tejet.
Az már csak hab a tortán, hogy az árplafon kihirdetése az elmúlt egy év árvágtája után olyan, mintha kigúnyolnák a vásárlókat. A szlovákiai infláció az egyik legmagasabb az eurózónában, az élelmiszerárak drasztikusan emelkedtek, s amikor már elérték a piacképes maximumot, akkor mintegy könyör-adományként a kereskedők megkegyelmeztek a vásárlónak és kormányzati segítséggel megálljt parancsoltak a további áremelkedésnek.
Erre szerintünk aligha van esélye, mert az árérzékeny vásárlók pontosan tudják, mit is jelentene az igazi árcsökkentés, és most nem erről van szó. Ehelyett fogja a kosarát, és telerakja akciós árú élelmiszerekkel, amelyekhez most 20-30 százalékkal olcsóbban juthat hozzá, függetlenül a jól hangzó, de a gyakorlatban semmit nem jelentő árplafontól.
Megjelent a Magyar7 2023/14. számában.