Az Unión belül Szlovákiában az egyik legmagasabb a lakhatási költség
Az Európai Unió 28 országa közül arányaiban az egyik legmagasabb lakhatási költségek a szlovák polgárokra hárulnak. Míg egy évtizeddel ezelőtt a lakhatási kiadások a háztartások havi összkiadásainak 14,3% -át tették ki, addig a tavaly ez már több mint a negyedére emelkedett. Nőtt a villamos energia, a gáz ára és mellette a bérleti díjak is emelkedtek. A jövő évben a szlovák háztartások lakhatási költségei várhatóan tovább növekednek.

A víz-, gáz-, villamos energia- és egyéb, a háztartáshoz kapcsolódó költségek terén Szlovákiát megelőzik a finnek (28,5%) és a dánok (28,1%). Mögöttünk van Franciaország (26,3%), Nagy-Britannia (26%), Svédország (25,9%) és a Cseh Köztársaság (25,2%).
Az emelkedő energiaárak miatt a szlovák háztartások kiadásai 2020-ben ismét növekedni fognak.
A villamos energia átlagos végső ára közel 8%-kal emelkedik. Az állami beavatkozás ellenére, a háztartások 40%-a 4%-os emelkedést fog érzékelni.
A növekvő költségek közé kell számolni a jövő évi magasabb ingatlanadókat,
amelyeket több önkormányzat is kényszerűségből megszavazott. A villamos energiáért a nagyobb fogyasztású háztartások havonta megközelítőleg 2,6 euróval fizetnek többet. A kisebb fogyasztás mellett az emelkedés körülbelül egy euró lehet. Azok, akik gázt használnak a főzéshez és a meleg vízhez, havonta kb. 60 cent fizetnek többet.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint a szlovákiai energiafelhasználás szétoszlik a háztartások fűtésére (68,3%), vízmelegítésre (14,8%), világításra (11,7%), főzésre (5,6%) és légkondicionáló működtetésére (0,1%). A legtöbben energiatermelésre a földgázt (64,5%), majd másodlagos hőt (26%), villamos energiát (5,7%), megújuló energiaforrásokat (1,9%), szilárd tüzelőanyagokat (1,4%) és kőolajtermékeket (0,4%) használják.
Alapvetően az egész EU területén az elmúlt tíz évben a háztartások kiadásaiban a lakhatási költségek emelkedtek leginkább. Az emelkedésben vezet Finnország, Hollandia, Portugália, Bulgária, Írország vagy Spanyolország.
A kiadások arányaiban a legkevesebbet a máltaiak költenek (az összkiadásuk 10,3%-a), majd a lettek és a ciprusiak (mindketten 15%). Az Unión belül átlagosan a kiadások 24%-át költik a lakhatásra, ezt követi a közlekedés (13,2%), az élelmiszerek és üdítőitalok (12,1%), rekreáció és kultúra (9,1%), valamint éttermek és szállodák (8,7%).