2025. március 25., 10:42

Az Enel távozása szimbolikusan lezárja a ránk szakadt klímaőrület egyik fejezetét

A Štandard weboldalon egy érdekes írás jelent meg a Mohi atomerőmű körüli bonyodalmakról. Ebben egyebek mellett arról olvashatunk, hogy a Szlovák Villamosműveket több mint tíz éve privatizáló olasz cég, az Enel elhagyja Szlovákiát.

Visszatérés
A mohi tomerőmű
Fotó: TASR

A portál felteszi a kérdést: Mohi befejezésével végre véget ér a Szlovák Villamosműveket (Slovenské elektrárne - SE) több mint egy évtizede privatizáló olasz Enel szlovákiai kálváriája. Milyen nyomot hagyott itt, és milyen nyomot hagyott mindez a vállalaton?

Az Enel  távozásáról szóló döntés már évekkel ezelőtt megszületett, de csak nemrégen véglegesítették. Az Enel távozása Szlovákiából ugyanis évekig elhúzódott, és végig egy tortúra volt. A Daniel Křetínský cseh üzletember Energiai és Ipari Holdingja (EPH) 2016-ban állapodott meg a Szlovák Villamos Művek egyharmadának megvásárlásáról, de az üzlethez a mohi atomerőmű befejezése is hozzátartozott, amit az Enelnek kellett befejeznie és viselnie az ezzel járó, akkor még nehezen megbecsülhető költségeket.

Az atomerőmű megépítésének befejezésével járó gyötrelem egy olyan teher volt volt, amely piros felkiáltójelként merült fel a vállalat mérlegében, amely nélkül tulajdonképpen eladhatatlan lett volna a részesedésük. Mintha zsákbamacskát vásárolt volna, amelynek számtalan fertőzött szőrszála van.

Křetínský eredetileg egyharmados részesedést vásárolt, a másik harmadot pedig az új évtől átveszi a holdingja - amelyhez időközben visszatért Patrik Tkáč is. A Szlovák Villamosművek részvényeinek fennmaradó 34 százalékát az állam birtokolja.

Amikor az Enel 2016-ban eladta részesedését, az EPH-val együtt létrehozta a Slovak Power Holding nevű céget, amely 2016-tól mostanáig egyenlő arányban tulajdonolták. Ez a cég a Szlovák Villamos Művek kétharmadát birtokolta. Ugyanakkor elővásárlási jogot szerzett az olaszok fennmaradó részesedésére is, amellyel tavaly év végén élt, így az Enel részesedése nemzeti erőműveinkben végleg megszűnt.

Az olaszoknak valószínűleg nem lesznek jó emlékeik erről a befektetésről. Sajtóértesülések szerint az első egyharmados részesedés ára 150 millió euró volt. Emlékeztetőül: 2006-ban az olaszok 840 millió eurót fizettek egy kétszeres részesedésért. Közben nem fizettek maguknak osztalékot, mivel a megállapodás szerint a nyereséget a Mohi befejezésére fordítják.  

A második részesedés megszerzéséért Křetínskýnek ki kell fizetnie az Enel által hátrahagyott kötelezettségeket, ami több mint egymilliárd euró. Ezek azonban elsősorban a Mohi túlárazott befejezéséből származnak. Ebben az összefüggésben, utólag visszatekintve, másként tűnnek fel Jirko Malchárek (ANO, Pavel Rusko) volt gazdasági miniszter Gorilla-aktából származó kijelentései a privatizációs jutalékok kifizetéséről. Ha az Enel a Szlovák Villamosműveket áron alul kapta meg, hosszú távon nem sokat keresett rajta.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem hajtották be más módon az elvesztett befektetés egy részét. Emlékezetes a mohi szekunder áramkör építése, ahol a pályázatot az Enel egyik leányvállalata nyerte meg. A szlovák szakemberek a homlokukat a falba verték, amikor látták az olasz kollégáik túlárazott „munkáját”.

Az olaszok számára azonban az Európai Unió kiszámíthatatlan energiapolitikája okozott nagyobb problémát.

Idézzük fel azt a kínos folyamatot, amelyben még a racionális gazdasági döntések is enyhén szólva kockázatosnak tűnnek egy őrült energiapolitika miatt.

Jóllehet az irracionális klímaaktivizmus csúcspontján is világos volt, hogy az atomerőművekből származó villamos energia még legalább évtizedekig az energiarendszerünk kulcsfontosságú eleme lesz, Mohi befejezése még egy évtizeddel ezelőtt is gazdaságilag értelmetlen beruházásnak számított.

Robert Fico miniszterelnök gyakorlatilag rákényszerített az Enelt a villamosművek befejezésére, miközben ellenfelei legalábbis atomlobbistának, ha nem egyenesen oroszbarát trollnak bélyegezték (az orosz technológia és üzemanyag miatt). Bizonyos értelemben ez akkor - nem most - gazdaságilag nem tűnt hatékonynak és inkább politikai döntés volt.

Utólag azonban teljesen más szemüvegen keresztül kell ezt látni. Gondoljunk csak vissza a tavalyi energiahiány és az emelkedő energiaárak miatti pánikra, amikor hirtelen egy új atomerőmű vízióját váratlan győzelemnek és minden erős nukleáris erőforrással rendelkező ország számára bónusznak tekintették. Legalábbis Németországhoz képest, amely akkoriban szenvedett az atomerőművek önkéntes leállítása miatt, ami a japán fukusimai trauma pszichológiai gyógymódjaként szolgált a megújuló (időszakos) energiaforrások víziójának megszállottjai számára.

Ez különösen igaz az energiaiparra és az atomenergia-forrásokra, amelyek előkészítése és megépítése legalább tíz évig tart, hárommilliárdos becsült költséggel, de az építkezés során kiderül, hogy az új előírások miatt ez akár tízmilliárdra emelkedik - így a számításai és a befektetései is szertefoszlanak a klíma miatti pánikkeltés „zöld” füstjében.

Egy politikus nem befektető, ráadásul négyéves választási ciklusban gondolkodik, és nem felelős az ilyen intézkedések pusztító következményeiért.

A politikai populizmus így válik meghatározóvá. Ebben az esetben a zöld populizmus, amely rákként terjedt el egyes nyugati országokban. A múltban a populizmusra úgy gondoltunk, mint a választókat megcélzó népszerű ígéretek gyűjteményére. A gazdag országokban az ilyen "hízelgésnek" már nincs értelme, legalábbis nem olyan a politikai „hatékonysága”, mint a múltban. Ott a populizmus megváltoztatta a ruháját. Nem lehet a gazdag ember alantas ösztöneire szociális juttatásokkal hatni; ez sikeres lehet, mondjuk, az animista természetvallások esetében, amelyek „tiszta” áramot termelnek.

A magukat zöldeknek beállító vandálok masszív és önpusztító  támadása az európai energiai infrastruktúra ellen elkerülhetetlenül a szlovákiai nukleáris kapacitás halálát is előrevetítette abban az egyedülálló energiamixen belül, amire évtizedek óta büszkék vagyunk.

Végül azonban a nukleáris energia mégis túlélte, de ez nem jelenti azt, hogy a zöld szélsőségesek szőnyegbombázása nem hagyott jelentős nyomot.

Ez már az Európai Unióba való belépésekor idején megmutatkozott, amikor a csatlakozási tárgyalások részeként 2006-ban, illetve 2008-ban le kellett állítanunk a jászlóapátszentmihályi (Jaslovské Bohunice) atomerőmű első két blokkját. Ez az osztrák szélsőséges populisták feltétele volt, különben megakadályozták volna az uniós csatlakozásunkat. 

Mohi esetében azonban még rosszabb volt a helyzet. A harmadik és a negyedik blokkot eredetileg 2000 és 2012 között kellett volna megépíteni, de csak Fico miniszterelnök és az olasz Enel állapodott meg a befejezésükről. Az építkezés azonban késett, és az eredetileg becsült építési költség 2,8 milliárd euróról körülbelül a duplájára emelkedett.

A „fukusimai paradigma”, amely után a biztonsági előírások szigorodtak, részben felelős a késedelemért és a túlszámlázásért. Fukusima miatt egy évre leállt a tervezési munka, és még az addig biztonságosnak ítélt dolgokat is újra kellett tervezni. Korábban például nem gondoltak arra, hogy egy erőművet olyan kockázatokra is fel kell készíteni, amelyek bekövetkezésének valószínűsége körülbelül akkora, mint egy Földre becsapódó aszteroidáé.

Most már az erőműnek fel kell készülnie a szélsőséges aszályokra is, amikor a vízhiány veszélyeztetné a reaktorok hűtését, a blokk kezelőszobájának „túl kell élnie” egy kisrepülőgép lezuhanását, a gépháznak meg kell birkóznia a váratlan fagyokkal, az erőműnek meg kell birkóznia a szélsőséges esőzések támadásával vagy a hullámokkal, amelyeket az Árvai gát vagy a Liptovská Mara gát átszakadása keltene, amelyek - legalább is az új előírások szerint - mintha Mohi szomszédságában lennének.

Mellesleg Jászlóapátszentmihálytól néhány kilométerre, a Nagyszombat felől Maniga (Malženice) felé vezető úton annak idején 400 millió euróért épült egy új gőzerőmű, amelyet a német E.ON eredetileg el sem indított a befejezés után, mivel az üzemeltetés veszteséges lett volna.

A beruházás kivitelezésének ideje során az európai klímapszichózis hatására az áramárak annyira megváltoztak, hogy a korábban még értelmes projektnek később már nem volt értelme. A villamos energia ára akkoriban meredeken zuhant, és sok beruházást is megrengetett. A Nagyszombat és Maniga közötti útra kiszórt 400 millió évekig a perverz energiapolitika óriási mementójaként szolgált.

A mohi építkezés lassúsága azonban nagyrészt magának az Enelnek is a számlájára írható, amely problémákkal küzdött az ellátási lánc irányításával és koordinálásával, és nem tudott operatív módon tárgyalni a beszállítókkal a felmerülő problémákról.

A szakértők gyanúja szerint az Enel Mohi befejezéséig, azaz a teljes szlovákiai üzemelés idejére zárolt osztalékok egy részéhez a beszállítókkal kötött túlárazott szerződések révén juthatott volna hozzá. Ezek gyakran a leányvállalatai voltak.

Például a vízerőművek tisztítógépeire kiírt pályázatot egy olasz cég nyerte el, amely importálta és összeszerelte a gépeket, de később csődbe ment. A fent említett mohi szekunder áramkör építésére az Enel a leányvállalatát, az Enel SRI-t bízta meg. Ez volt az a pont, ahol a szerződés a legélesebben túlárazott volt: az eredeti 240 millió euróról 440 millió euróra nőtt. Az olaszok 350 embert küldtek otthonról, ami természetesen drágább volt, mint a mi hasonló kapacitásunk, amivel Szlovákia már régóta bőségesen rendelkezik. Az olaszok nagy része azonban nem volt hatékony, sőt, passzív volt. Az EPH-val kötött megállapodás után az Enelt már semmi nem ösztönözve arra, hogy késleltesse vagy túlárazza az építkezést, hiszen az EPH-val kötött szerződés alapján a különbözetet maguknak kellett volna kompenzálniuk.

Ezen a ponton emlékeztetni kell arra, hogy az Enel Szlovákiába olyan vállalatként lépett be, amely a vezető európai energiaipari cégek között volt, de jelentős energetikai beruházás nélkül. Olaszországban az atomenergiát törvényileg betiltották (Csernobil óta). 2008-ban az atomenergia népszerű volt, de az Enel portfóliójából hiányzott. Ezért az Enel  szakemberei Szlovákiában „tanonckodtak” az atomenergiával kapcsolatban. A saját embereinek képzésével és az ellátási lánc irányításával szaktudásra tett szert, és nevet szerzett magának a nukleáris közösségben.

Ez magyarázatot adhat arra is, hogy az olaszok miért küldenek sokszor több embert, mint amennyire valójában szükség lenne a fent említett tenderek lebonyolításához. A fukusimai paradigma után azonban ez a motiváció megváltozott, ekkoriban valószínűleg megbánták a szlovákiai beruházásukat.

Időközben azonban Európában is megváltozott a helyzet. Bár a Mohi befejezéséről szóló tizenhét évvel ezelőtti döntés kezdetben hátrányosnak tűnt, ma már Fico ellenzéke sem szívesen idézi fel a döntés hátrányairól és az orosz trollkodásról szóló korábbi kijelentéseit (de az igazság az, hogy a fejlődést és a rulettnyereményt akkor még Fico sem láthatta előre).

Szlovákia jelenlegi energetikai helyzetében Mohi befejezése égből pottyant áldának tűnhet. Ráadásul az Európai Unió nemrég az atomenergiát tiszta energiaforrásnak minősítette. Bár logikusnak tűnik, hogy a legtisztább forrást is a tiszta források közé sorolják, ez sokáig nem volt nyilvánvaló a brüsszeli elit számára. Tekintettel az ezekben a szalonokban uralkodó „logikára”, legalább azért legyünk hálásak, hogy a paraszti ész egy aprócska megvilágosodási sugara megkésve bár, de eljött, mert alakulhatott volna másként is

És mi a helyzet az Enellel? Éppen akkor távozik, amikor az atomenergia újra divatba jön. De ezt nem tudhatták, amikor kilenc évvel ezelőtt lemondtak róla (és akkor éppen megszabadultak a mohi tehertől). A brüsszeli politikus nem a fizika törvényei szerint gondolkodik, és mindig szívesen felszámolja az európai ipar egy részét magasztos lelki okokból.

Ilyen történeteket írnak az európai vallási őrültek is, a természet istenségeinek megszállottjai, akik, ha mondjuk, fúj a szél, néha áramot termelnek.   

Ma azonban szerencsére egészen más a helyzet, de az egykori olasz tulajdonosoknál ez már nem így van.

Még 2022-ben az SE volt Szlovákia legnyereségesebb cége, több mint 200 millió eurót keresett. Ez 2023 óta megváltozott, amikor a magasabb villamosenergia-árak és mindenekelőtt a befektetők bizalma az atomenergiából előállított villamos energia iránt nyilvánvalóvá vált. A szlovák erőművek tavaly 550 millió eurót kerestek, a magas áramáraknak köszönhetően pedig rekordnyereséget, 800 millió eurót értek el.

Hosszú évek után jónak bizonyult a cseh befektető intuíciója, aki EPH nevű cégével akkor vásárolta meg az erőműveket, amikor az áramárak mélyponton voltak, feltételezve az árak emelkedését.

Akkoriban Křetínský vásárlását nyugati bankok konzorciuma finanszírozta, maga a vállalat volt a kezes; az erőművek a felvásárlás kezdetétől fogva magas adósságterhet viseltek. A magas nyereséget a tulajdonosok a közelmúltban a kedvezőbb refinanszírozásra használták fel, amikor 3,6 milliárd eurós hitelhez jutottak.

Matej Gašparovič

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.