2024. október 2., 09:40

A megszorításokat mindenki megérzi

A vártnál hamarabb bemutatta a kormány konszolidációs intézkedéseit, s ez nem csupán jelentős aggodalmat váltott ki a lakosság, illetve éles bírálatokat az ellenzék részéről, hanem egy pillanat alatt lerombolta Ladislav Kamenický pénzügyminiszter eddig őrzött politikai presztízsét is. Ennél viszont sokkal fontosabb, hogy ha a vázolt megszorítások ebben a formában és mértékben valósulnának meg, mindenkinek fájni fog.

 

Robert Fico és kabinetje bejelenti a konszolidációs csomagot.
Fotó: TASR

A kormány célja ugyanis az, hogy a következő évben elérjék a GDP (bruttó hazai termék) 4,7 százalékának megfelelő deficitet, ehhez pedig 2,7 milliárd euró pluszra volna szükségük. Múlt héten kiderül, hogyan is kíván ilyen mennyiségű bevételhez jutni az állam.

 

Alapok

A legegyszerűbb módon, vagyis az általános forgalmi adó (áfa, szlovákul DPH) növelésével, de természetesen a történet nem ilyen egyszerű. A kormány véget vet az egykulcsos adórendszernek, azt a baloldali kormányok Szlovákiában amúgy sem szerették, mert szociális szempontból nehezen „eladható”, hogy mindenki azonos százalékban adózik. Ami viszont jön helyette, hogy a jelenlegi 20-ról 23 százalékra emelkedik az általános áfakulcs. Az alapélelmiszerek esetében ugyanakkor 10-ről 5 százalékra csökkentik az áfát, a többi élelmiszerre pedig 19 százalékos áfakulcs vonatkozik majd.

Az élelmiszerek áfájának változása jelzi a szociális érzékenységet, de teljesen egyértelmű, hogy a legtöbb termékre vonatkozó 23 százalékos adó jelentős bevételt jelent az állam számára. Az alábbiakban felsoroljuk, mely alapélelmiszerek esetében örülhetünk az adócsökkentésének, és döntse el mindenki, a havi kiadásainak hány százaléka érinti e termékeket, mert lényegében az élelmiszereken túl a legtöbb termék vagy szolgáltatás magasabb adókulcsot kap.

 

• Halfilé és egyéb halhús (darált) – friss vagy hűtött

• Hal – friss vagy hűtött

• Élő édesvízi hal

• Sertéshús – friss, hűtött vagy fagyasztott

• Marhahús – friss vagy hűtött

• Csirkehús és aprólék – friss vagy fagyasztott

• Kecske- és bárányhús – friss, hűtött vagy fagyasztott

• Egyéb hús és ehető aprólék – friss, hűtött vagy fagyasztott

• Friss vagy hűtött burgonya

• Káposzta, karfiol, karalábé, kel és egyéb keresztesvirágúak

• Salátauborka és befőzni való uborka – friss vagy hűtött

• Fejes saláta és cikória – friss vagy hűtött

• Hagyma, medvehagyma, fokhagyma, póréhagyma és egyéb hagymás zöldségek

• Paradicsom – friss vagy hűtött

• Egyéb zöldség – friss vagy hűtött

• Hüvelyesek, fejtett vagy fejtetlen formában – frissen vagy hűtötten

• Alma, körte és birsalma

• Friss kenyér és péksütemény, sütemények és egyéb pékáru

• Természetes méz

• Író, savanyított tej, tejföl, joghurt, kefir és egyéb erjesztett vagy acidofil tejtermékek, cukrozott és ízesített változatban is

• Sajtok és túró – csak a juhtúró

• Vaj

• Tej és sűrítetlen, hozzáadott cukrot nem tartalmazó tejföl

• Gyümölcslevek (beleértve a szőlőmustot) és zöldséglevek, nem erjesztett és alkoholmentes formában

 

Nem csak az adó miatt

A konszolidáció, vagyis az államháztartás rendbetétele egyet jelent a drágulással, mert a kormány magán nem spórol, a vállalkozók terheit pedig tovább növeli. Ne legyünk naivok, a cégek a megemelkedett kiadásaikat bele fogják dolgozni az árakba. Márpedig lesz mit. Bevezetik ugyanis a tranzakciós adót, ami ugyan csak a cégekre vonatkozik, de vélhetően ezt a költséget is beépítik majd a termék árába.

Az új adónak több mint 600 millió eurót kellene jövőre termelnie a költségvetésnek. Ennek alapkulcsa 0,35 százalék lesz, de csak 2025 áprilisától vezetik be, mert a pénzügyminiszter szerint a folyamat időt követel. Az adó maximális összege egyébként legfeljebb 30 euró lehet, a készpénzfelvétel esetén 0,7 százalék lesz az adó, valamint évi 2 euró a bankkártyák után.

 

Senki sem jár jobban

Eközben az aktív munkavállalók és a nyugdíjasok helyzetén az állam nem fog javítani. A legnagyobb mértékben az adóbónuszok megnyirbálásával vehet el az állam a munkavállalók béréből, pontosabban a jelenlegi havi fizetésükhöz képest legalább negyven euróval csökken majd a bónusz mértéke. Tegyük hozzá, a két évvel ezelőtt elfogadott szabályozás amúgy is csak 2024 végéig volt érvényben, vagyis utoljára a decemberi fizetésükben számolhatnak a 140 eurós „segítséggel” a 18 év alatti gyermekek esetében. A legnagyobb változás azokat érinti, akiknek 15-18 év közötti gyermekük van, esetükben a kedvezmény összege 50 euróra, vagyis 90 euróval csökken havonta. A 15 év alatti gyermeket nevelők esetében a maximális adóbónusz 100 euró lesz januártól, 18 év feletti gyermekek esetében a jelenlegi 100 euróról 50 euróra csökken.

Ez a konszolidációs csomag nélkül is így lett volna, de további korlátozásokra is számíthatunk. 2480 eurós fizetés felett már csökken a bónusz mértéke, majd 3632 eurótól pedig egyáltalán nem jár ez a fajta kedvezmény. Mindez 170 milliót hozhat az államkasszának.

A nyugdíjasok is rosszabbul járnak, mert már tavaly lényegében meg akarta szüntetni a kormány a szülői bónuszt, de akkor Andrej Danko ezt megakadályozta. A szülők jövőre már nem számolhatnak a gyermekenként közel 300 euróig terjedő évi bónusszal, helyette a gyermekek adójuk két-két százalékát ajánlhatják fel anyjuknak és apjuknak, de ez a legtöbb esetben töredéke lesz a jelenlegi összegnek.

 

Drága matrica
A polgárok pénztárcáját közvetlenül érinti majd az éves autópálya-matrica árának ötven százalékos emelése 60-ról 90 euróra. Az egynapos díjszabása 5,40 euróról 8,10 euróra változik, igaz, az egyhetes 12 euróról 10,80-ra csökken.

Természetesen különadók is lesznek bizonyos szektorokban, amelyek majd ismét úgy mutathatók be, mint a nagy nyereséggel rendelkező vállalatok hozzájárulása az állam terheihez, de tudjuk, az áremelések ezek nyomán is megjelennek. Eközben az egészségügyi alkalmazottak bérének növekedését 3 százalékra csökkentenék, és mintegy ötezer állami alkalmazottat kíván meneszteni az állam.

 

Luxuscikk a könyv?

Miközben az ellenzék máris átment ellentámadásba, a Fico-kormány az elmúlt három év elhibázott gazdasági döntéseire mutogat, tehát zajlik a politikai harc, de lényegében csak az a kérdés, hogy vajon tényleg lehet-e luxustermékként kezelni a könyveket, ahogy azt a pénzügyminiszter tette. A tankönyvek kivételével ezután nem 10, hanem 23 százalékos adó terhelné a könyvkiadást.

Elemzők és politikusok állítják, egy átlagos családnak ezer euró pluszköltséget jelent majd a konszolidációs csomag. Abban is biztosak lehetünk, nem fogja kímélni a szociálisan rászorulókat sem, mert ugyan az élelmiszerek adókulcsa alacsonyabb lesz, viszont a termelők és kereskedők kiadásai jelentősen emelkednek jövő évtől, az pedig értelemszerűen az árakban is megmutatkozik majd. Az eladósodás megfékezése természetesen fontos cél, de úgy tűnik, a kormány nem igyekezett finomra hangolt módszerekkel milliárdokat spórolni, inkább a legegyszerűbb változat, az adóemelés mellett döntött. Ez pedig sokba fog kerülni nekünk, de hosszabb távon nekik is, igaz, a következő választások ideje még távol van.

Az írás megjelent a Magyar7 2024/39. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.