A fűtési szezon előtt befűtenek nekünk?
A trópusi meleg ugyan csak a napokban ért véget a térségben, de nagyon gyorsan jelentős hőmérséklet-csökkenést tapasztalhattunk, ami arra is figyelmeztet bennünket, lehet már néhány hét múlva fűteni kell a lakásunkat, házunkat. Az elmúlt évek bizonytalansága után mi vár ránk a következő fűtési szezonban?

A felvidéki háztartások számára sem voltak egyszerűek az elmúlt hónapok, hiszen az idei nyár hosszúnak bizonyult és a 30 fok feletti hőmérséklet tartósan megmaradt. Ahol volt rá lehetőség, a klímák működtek, amelyek beszerzési ára és későbbi karbantartása is kiadást jelent, nem beszélve arról, hogy az elektromos áram költségeivel együtt tovább növekedett a családi kassza terhe, de legalább elviselhetőbbé tette a mindennapokat. Ott azonban még nem tartunk, hogy az otthonaink hűtésére fordított kiadások megközelítsék a téli fűtés költségeit.
Még akkor sem, ha a telek egyre enyhébbek, miközben a nyarak szárazságot és hőséget hoznak. Az persze más kérdés, hogy még az enyhe téli hónapokban is szükség van a fűtésre, és az orosz–ukrán háború óta folyamatosan téma – szakmai és politikai szinten egyaránt – az energiahordozók ára.
Abban szinte biztosak lehetünk, hogy a nagy állami dotációk korszaka lejárt, mert a jelenlegi kormány által megörökölt jelentős hiány miatt a költségvetés konszolidációja elkerülhetetlen.
Robert Fico kormányfő az elmúlt héten arról beszélt, majd csak októberben tudjuk meg, hol és hogyan próbálják meg lefaragni az adósságot, vagyis, hogy miben áll majd a konszolidáció. Jelenleg a tárgyalások zajlanak a koalíciós partnerek között. Az energiaköltségek támogatását viszont bizonyosan csökkenteni fogják, hiszen már hónapok óta úgy fogalmaznak, célzottabb dotációt tartanának szükségesnek.
Jozef Holjenčík, az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) elnöke szerint ennek ellenére nem kell tartanunk nagy drágulástól 2025 januárjától. „Összességében elmondhatom, hogy jelenleg úgy néz ki, jövőre nagyjából a 2024-es szinten marad a háztartások áram- és hőszolgáltatási ára, a gáz pedig valószínűleg kicsit drágul”, nyilatkozta a közelmúltban az egyik hírügynökségnek, miközben azt is hozzátette, a korábbi évek gyakorlatával ellentétben, az árak állami támogatás nélkül értendők. „Fel kell ismernünk a valóságot, és nem tehetünk úgy, mintha az elsődleges energiahordozók és az erőforrások ára nem emelkedne.”
A nem szabályozott gázfogyasztók esetében Holjenčík szerint lehetetlen pontosan megjósolni, hogy 2025-re a nyersanyag ára milyen mértékben fog tükröződni a gázszolgáltatás végső árában, ez függ a gázszolgáltatási szerződés típusától.
Egyelőre azonban nem világos, milyen változtatásokat hajt végre a kormány a lakossági energiaárak támogatása terén. Ezért a számítások során azzal a technikai feltételezéssel éltek, hogy a villamos energia és a gáz ára 2025-ben eléri a piaci szintet.
„Tavaly ősz óta viszonylag erőteljes csökkenést figyelhettünk meg a határidős villamosenergia- és gázárakban, amelyek fokozatosan, mintegy harmadával estek vissza 2023 októberéhez képest. Az energiaár-támogatások megszűnésének feltételezése tehát a gáz- és hőárak mérsékelt emelkedéséhez vezethet. Jövőre is a Szlovák Villamosművekkel kötött memorandum hatálya alá tartoznak az áramárak”, áll a Pénzügypolitikai Intézet előrejelzésében.
Ennek értelmében a villamosművek 61,2 euróért szolgáltatja az áramot, jövőre azonban ez az összeg 66,7 euróra, 2026-ban 72,7 euróra, 2027-ben pedig 79,3 euróra emelkedne. A kormány azonban 2024 után is 61,2 eurón szeretné tartani az árat. A megállapodást még a korábbi ciklusban alkudta ki Richard Sulík (SaS) volt gazdasági miniszter a Szlovák Villamos Művekkel.
Elemzők szerint a családi házak 63 százaléka, a társasházak 36 százaléka, a középületek 75 százaléka szorul felújításra, mert energiatakarékosabb megoldásokkal jelentősen tudnának spórolni. Ebből a célból több program is indult az elmúlt időszakban, de ezek hatása csak évek múlva fog látszani, hiszen egy-egy kiírásban csak a szükséges összeg töredéke hívható le, és a pályázatok sem szólítanak meg mindenkit.
Az viszont nyilvánvaló, az energiaköltségek tovább fognak növekedni, így a felújítások, technológiai fejlesztések elkerülhetetlenné válnak a háztartások számára, ha hosszabb távon spórolni szeretnének.
A nagy kérdés persze itt is az, hogy a régi házak jövője mi lesz, illetve mit tervez a kormány. Az idősebb korosztály számára a pályázatok gyakorlatilag elérhetetlenek, s éppen ők a legkiszolgáltatottabbak, ha az árak elszaladnak.