2011. augusztus 22., 13:51

Viták a szuperbruttóról – Mennyi az annyi?

POZSONY. A szuperbruttó bér bevezetése csak a már munkaviszonyban lévő alkalmazottak tiszta jövedelmét nem fogja csökkenteni, figyelmeztetett Emil Machyna, a Vasas szakszervezet elnöke sajtótájékoztatóján.

„A munkapiacra évente 70 000 – 80 000 új munkavállaló lép be végzősként, 50 000 – 60 000 ember pedig munkahelyet változtat. Nekik már nem köteles a munkáltató ugyanannyi szuperbruttót fizetni, mint a posztot korábban betöltött alkalmazottnak. Olyan bért ajánl fel nekik, amilyet akar, mert ez már csak rajta fog múlni. S rögtön kevesebb lesz a munkavállaló tiszta jövedelme” – mondta Machyna.

Machynáék szerint a szuperbruttó bér kiszámításakor 1,344-es szorzóval számolnak, miközben az alkalmazottaknak számos más juttatása is van. Béremelés esetén a szuperbruttót sokkal nagyobb mértékben kell majd emelni, hogy a tényleges tiszta jövedelem is nőjön. Ezekre nem látnak garanciát.

A szakszervezeti vezető szerint az alkalmazottakat az is veszélyezteti, hogy 24 százalékkal kevesebb nyugdíjat, alacsonyabb munkanélküli-segélyt kapnak majd a szuperbruttó bér bevezetését követően. Ha ugyanis kevesebb pénzt fordítanak nyugdíjbiztosításra, kevesebb jut majd mind a két pillérbe, így a végén kevesebb lesz a nyugdíj is. „A garanciaalapba ugyan fizet majd az állam, de ezt adóban az emberektől hajtja majd be” – fejtegette. Machynáék számításai szerint az egészségügybe az új szabályozást követően 13,6 százalékkal kevesebb pénz kerül majd, mint eddig. Reális tehát a veszélye, hogy szűkülni fog az egészségügyi ellátás, annak színvonala csökken, vagy több mindenre térítést vezetnek be - tette hozzá Machyna. 

Stanislav Tarnovský, a szakszervezet másik vezetője arra is figyelmeztetett: európai kísérletről van szó, amely kizárja, hogy a szlovákiai bérszínvonalat össze lehessen hasonlítani bármely más európai államéval. Előfordulhat, hogy papíron a szlovákiai átlagbér jóval meghaladja majd a csehországit, holott ténylegesen jóval kevesebb lesz.

Az adó- és járulékrendszer egyszerűsítése, ami végeredményben a reform célja megszünteti a munkáltatói járulékfizetést, s ennek összegével az ún. szuperbruttóra növeli a béreket. Január elsejétől minden járulékot teljes összegben a munkavállaló fizet, és adót a befizetett járulékok után is kell majd fizetnie.

A Magyar Koalíció Pártja arra figyelmeztet, hogy a szuperbruttó bért akkor vezeti be a kormány, amikor a néhány évnyi tapasztalat birtokában Csehországban visszavonják azt. „Mert nem vált be, csalóka, megtévesztő. Elfedi az adó- és járulékterhek megemelkedését, a befizetők számára áttekinthetetlenné teszi a járulék- és adórendszert” – állapította meg Farkas Iván, az MKP gazdasági és régiófejlesztési alelnöke.

A Magyar Koalíció Pártja az év elejétől folyamatosan arra figyelmeztet, hogy a változás azok vállára helyez újabb terheket, akiktől joggal várja el a társadalom, hogy újabb munkahelyeket teremtsenek. Az érvényes adó- és járulékrendszer hiányosságait kellene orvosolni és jelentősen enyhíteni adminisztratív terheket, hogy a közteherviselés egyszerűbb, átláthatóbb és igazságosabb legyen – mutat rá az MKP alelnöke, aki szerint a változás megbonthatja a társadalmi békét. l

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.