Viliam Èislák: vannak nővérek, akik visszavonnák felmondásukat
A tárcavezető elmondta: keddig 6 kórházban dolgozó 960 nővér nyújtotta be felmondását. Ezek az intézmények a következők: a kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház, a nagyszombati (Trnava) egyetemi kórház, továbbá a poprádi (Poprad), a bajmóci (Bojnice), a zsolnai (Žilina) és az eperjesi (Prešov) kórház. A felmondások februártól érvényesek. Èislák elismerte: kulcsfontosságú részlegeken, így az anesztéziológián, a sebészeten és az intenzív osztályokon dolgozó nővérekről van szó.
Èislák ugyanakkor azt mondta, hogy az eperjesi, zsolnai, nagyszombati és poprádi intézmények több dolgozója már visszavonta felmondását. A miniszter azt állítja: a nővéreknek nem kell félniük felmondásuk visszavonásától, ebben a kórházak hajlandók jogi segítséget nyújtani nekik. Tudomására jutott, hogy ez iránt a lehetőség iránt többen érdeklődnek. Némelyikük ugyanis aláírta a szolidaritásról szóló megállapodást, amelyben az is olvasható, hogy ha a nővér visszavonja felmondását, akkor saját szakszervezetének egy héten belül 3300 eurót kell fizetnie. "A felmondás visszavonása iránt nálunk már 50 ember érdeklődött" – nyilatkozta az eperjesi kórház igazgatója, Radoslav Èuha, aki kedden további olyan kórházak igazgatóival együtt ment a minisztériumba, amelyeket a Szlovákiai Állami Kórházak Társulása (AŠN) tömörít.
Az említett társulásba az érintett kórházak közül a kassai egyetemi kórház, a nagyszombati egyetemi kórház, valamint az eperjesi, poprádi és zsolnai kórház tartozik. Nagyszombatban eddig 105, Kassán 64, Eperjesen 394, Poprádon 125, Zsolnán pedig 215 felmondást tartanak nyilván.
Èislák arra figyelmeztetett, hogy a nővéreket és a szülészasszisztenseket megfélemlítik a szakszervezeteik. Állítja, páldául Nagyszombatban is ez történt. Meg van győződve arról, hogy egyesek azért kérték a munkaviszonyuk felbontását, hogy támogassák a tömeges felmondási akciót. "Az azonban politikailag motivált" – hangsúlyozta ismét. A miniszter bízik abban, hogy februárig a kórházakban helyreáll a rend. Elmondta: a nővérek átlagbére 1100-1200 euró. "A mostani kéréseiknek nem tehetek eleget, mert nincs meg azok anyagi fedezete" – jelentette ki. Hozzátette: az azonban továbbra is érvényes, hogy az egészségügyi dolgozók bérére 55 millió eurót költenek.
A nővérek tiltakozását vezető Kavecká a napokban úgy nyilatkozott: a szolidaritásról szóló megállapodás összeurópai viszonylatban bevett szokásnak számít. Hozzáfűzte: a megállapodást a nővérek szabadon, mindenféle nyomásgyakorlás nélkül írták alá. Megerősítette, hogy jelölteti magát parlamenti képviselőnek. Arról azonban mindenkit biztosított, hogy a tiltakozásuk nem politikailag motivált. "Ez csak annak a következménye, hogy a követeléseinket hosszú ideje mellőzik" – szögezte le. Szerinte Szlovákiában hiányoznak az egészségügybe szánt pénzek szétlopását megakadályozó, hatékony intézkedések, továbbá kevés a páciensekkel törődő egészségügyi dolgozók száma.
Peter Kováè orvos és büntetőjoggal foglalkozó docens egyáltalán nem tartja szokványosnak az említett 3 300 eurós büntetést, ami szerinte problematikus is lehet. "A szakszervezet ezen összeget úgy határozta meg, hogy az anyagilag tönkretegye az érintett személyt. Megvan annak a kockázata, hogy ez a kötelezettség-vállalás uzsorának, vagyis érvénytelen jogi műveletnek minősüljön" – szögezte le.
A nővérek azon törvény miatt elégedetlenek, amely az egészségügyi dolgozók bérét szabályozza. Azt múlt héten hagyta jóvá a parlament, és jövő évtől lép majd hatályba. Azt állítják, hogy az figyelmen kívül hagyja a követeléseiket. Továbbra is kitartanak azon álláspontjuk mellett, hogy a törvénynek nem csak a kórházakban, hanem a rendelőkben, fürdőhelyeken és szociális intézményekben dolgozó kollégáik esetében is érvényesnek kellene lennie. Emelni akarják az alapbérük kiszámítását biztosító koeficienseket és minden három évnyi szakmai gyakorlatuk után magát az alapbért is. A november végéig benyújtott felmondások jövő év februárjától lépnek hatályba.