VIA IURIS: Befolyásos emberek előnyben
A könyv az Egyesült Államok szlovákiai nagykövetségének köszönhetően láthatott napvilágot, szerzői, Peter Wilfling és Eva Kováèechová az egyesült államokbeli, az európai uniós emberjogi bírósági és a szlovákiai gyakorlatot hasonlítják össze a közéleti szereplők pereiben. Javaslatokat is megfogalmaznak Szlovákia számára.
A szerzők jelentős különbségekre mutatnak rá a háromféle bírósági gyakorlatban. Szlovákiában a közéleti szereplőknek személyiségi jogaik sérelméért lényegesen magasabb összegű kártérítést ítélnek meg, mint a bűncselekmények során a testi-lelki szenvedésért, az egész életre kiható egészségkárosodásért vagy halál okozásáért. A politikusok és bírák jóhírük megsértése miatt tízezres, sőt százezres nagyságrendű kártérítést zsebelnek be, miközben az elhalt hozzátartozó után a legjobb esetben is csak 10-20 ezer eurót perelnek ki a családtagjai.
Ez a gyakorlat a szerzők szerint azt a látszatot kelti, hogy nagyobb bűn egy politikus vagy bíró megsértése, mint egy egyszerű földi halandó halálának előidézése. A kártérítési kötelezettséget a bíróságok sok esetben nem is indokolják meg kellőképpen, ami azt a látszatot kelti, hogy a közszereplők önkényesen, valós jogalap nélkül kapnak nagy összegeket. Az ilyen hozzáállás párhuzamosan alkotmánysértő, törvénysértő és diszkriminatív, írják a szerzők.
Az elektronikusan is elérhető kiadvány néhány példát is bemutat. 400 000 korona kártérítést kapott a hibázó kórháztól az a hölgy, akinek édesapját hanyagul kezelték, ezért meghalt, vagy 600 000 koronát ítéltek meg annak a férjnek, akinek felesége orvosi műhiba miatt vérzett el. Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke viszont 5 millió koronát kapott azért a Nový Èas napilap kiadójától, mert az újság megírta róla, hogy egy vendéglő teraszán nyilvánosan vizelt (arra hivatkozva, hogy a lap a tényt a bíróság előtt nem tudta hitelesen bizonyítani). Štefan Harabin bíró 1 millió koronát kapott a Sme napilaptól, amiért az azt írta: a kommunista érában hite miatt ítélt el egy papot, vagy Robert Fico a Plus 7 Társaságtól 2 millió koronát kapott azért, mert lapja megírta, hogy az újságírókat „piszkos ganéjoknak” nevezte, s még egy milliót azért, mert azt is állította, hogy felesége autójának ellopását soron kívül vizsgálta a rendőrség.
A VIA JURIS javaslatokat is tesz. Azt például, hogy a jóhír rontásáért ne lehessen nagyobb kártérítést kapni, mint a halálokozás vagy tartós egészségkárosodás okozása címén. A sajtótörvény módosítását is javasolja a szervezet, mégpedig úgy, hogy a hivatalos vagy megbízható források által közzétett információk átvételéért ne lehessen személyiségi jogi pert indítani és kártérítést kiszabni. S megfontolandó lenne, hogy a közhatalmi szervek képviselői ne indíthassanak személyiségi jogi pereket.