Véget ért a parlament idei utolsó ülése
Az ütemterv eredetileg még egy üléssel számolt, mégpedig 2016 januárja és februárja fordulóján, de Peter Pellegrini házelnök már korábban bejelentette, az ülés elmarad. A helyzet megváltozhat, ha Andrej Kiska köztársasági elnök valamelyik jóváhagyott, de általa egyelőre nem aláírt törvényt megvétózna, s ha a kormánypárt azt még a márciusi választások előtt szeretné jóváhagyatni. Az államfő csupán az utolsó néhány napban öt törvényt utalt vissza fokozatosan a parlamentbe, melyek tovább bővítették a megtárgyalásra szánt 58. ülés programját, tehát a képviselőknek újra foglalkozniuk kellett velük.
Az utolsó ülés egyik legszélesebb vitát igénylő programpontja az állami költségvetés és a kormány úgynevezett terrorellenes csomagjának törvényjavaslatai voltak. Egy napot igényelt a kompjárat miatt Peter Žiga kormánypárti környezetvédelmi miniszter leváltására irányuló rendkívüli parlamenti ülés is.
A mai napon a képviselők 78 igen szavazattal ismételten jóváhagyták az egészségügyi alkalmazottak bérét szabályozó, az egészségügyi ellátást biztosító szolgáltatókkal kapcsolatos törvényt. A jogszabályt Andrej Kiska köztársasági elnök azzal a kéréssel utalta vissza a parlamentnek, hogy az egyes kórházi foglalkozások bérének nagyságát szabályozó fizetési együtthatókkal kapcsolatos paragrafusokat emeljék ki a jogszabályból. A képviselők nem tettek eleget a kérésnek, a jogszabály eredeti verzióját hagyták jóvá.
Az egészségügyi dolgozók képviseletének nem igazán tetszik a módosított törvény, többek között azért sem, mert az véleményük szerint nem veszi figyelembe a követeléseiket. Továbbra is kitartanak amellett, hogy a jogszabály ne csak a kórházi alkalmazottakra, hanem a rendelőkben, a fürdőhelyeken és a szociális létesítményekben dolgozó munkatársaikra is vonatkozzon. Követelték, hogy emeljék meg az alapbérük kiszámításához szükséges koefficienseket, illetve hogy a bérek meghatározásánál vegyék figyelembe a ledolgozott éveket, illetőleg a szakmai gyakorlatba számítsák be az anyasági- és betegszabadságot is. Tiltakozásuk jeléül a nővérek elkezdték benyújtani felmondásaikat.
Iveta Lazorová, a Nővérek és Szülészasszisztensek Szlovákiai Kamarájának (SKSaPA) elnöke már a mai szavazás előtt jelezte, amennyiben a jogszabályt eredeti formájában hagyják jóvá, tovább folytatódnak a felmondások. „Ha nem születik megállapodás, a nővérek elmennek a kórházakból. Örömmel fogadtuk, hogy a köztársasági elnök úr megvétózta az egészségügyi dolgozók bérezésével foglalkozó törvényt, előzékeny lépésnek tartjuk. Aminek viszont nem örülünk, az az, hogy vitára az államfő kérése ellenére sem nyílt lehetőség” – szögezte le Lazorová. Szavai szerint Szlovákiában kevés a nővér, 12 000 hiányzik, nincs ki helyettesítse azokat, akik benyújtották felmondásaikat. „Ha egy ilyen törvény átmegy, nem is lesz több nővér. A kérdés az, fontos-e az egészségügyi minisztériumnak és a kormánynak, hogy a polgárok megfelelő minőségi egészségügyi ellátást kapjanak” – jelentette ki Lazorová, rámutatva, hogy az egészségügyi dolgozók tiltakozásukkal nem csupán jobb fizetést akarnak elérni, hanem főképp jobb munkakörülményeket.
Robert Fico kormányfő hangsúlyozta, a törvény célja, hogy emelkedjen a nővérek és egészségügyi dolgozók bére. „A kormány 55 milliót különített el és garantál erre a célja, tehát a pénzügyi fedezet biztosítva van. Az új fizetési dekrétumok is ezt bizonyítják, amiket a napokban kapnak meg a nővérek és az egészségügyi alkalmazottak. Bár tiszteletben tartjuk a köztársasági elnök jogát, hogy a törvényeket újratárgyalásra visszautalhatja a parlamentnek, de le kell szögeznünk, hogy javaslata lehetetlenné tette volna a nővérek fizetésének emelését” – jelentette ki Fico.