2014. december 10., 19:36

Vagyonbevallás: januárig ad időt az ellenzék a kormánypártnak

POZSONY. Január derekáig adna időt az ellenzék az Irány-Szociáldemokráciának arra, hogy alaposan megismerkedjen a jelenleginél aprólékosabb vagyonbevallásokról szóló törvénymódosítással, ami egy régebbi politikai konszenzus eredménye, s azt majd véleményezhesse is.
A jogszabály kidolgozásába eredetileg az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselői is bekapcsolódtak, az azonban az ellenzéknek köszönhetően csak december 9-én, kedden került a plénum elé. A Smer-SD eddig azért nem akarta támogatni a törvényt, mert állítólag előbb tüzetesen meg akarja ismerni a módosítás lényegét. Az ellenzék azt később visszavonta.

"A Smer-SD a választások előtt arra kötelezte magát, hogy a törvényt módosítja, s ugyanezt ígérte a választások után is. A kormánypárt képviselői tanácskoztak az ellenzékkel, megegyeztek, Pavol Paška pedig megígérte, hogy az indítványt előterjeszti. Azután valaki meghúzta a kéziféket, ezért a kormánypárt által jóváhagyott módosítást magunk terjesztettük be" –  nyilatkozta Miroslav Kadúc, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) képviselője. Elmondása szerint kedden azonban úgy tűnt, hogy mégsem megy át az indítvány. "A Smer-SD-nek állítólag nem volt elég tere ahhoz, hogy megismerkedjen a javaslattal, pedig arra több mint egy évük volt, s azt véleményezték is. Levettük tehát azt a napirendről, hogy teret kapjanak" – magyarázta Kadúc.

Az ellenzék azonban kitart amellett, hogy a javaslat a Smer-SD esetleges beavatkozása után is többé-kevésbé az eredeti formában maradjon meg. "A köztisztviselők vagyonbevallásaiból ki kell derülnie annak, hogy ha valakinek van egy kocsija, és mindegy, hogy egy régi Škodája vagy egy Ferrarija, esetleg háza – mindegy, hogy egy kunyhója vagy egy medencés villája" – fejtette ki Kadúc. Az ellenzék számára az a fontos, megmaradjon az a lehetőség, hogy az alkotmánybírósághoz fordulhasson, ha a kormányzó többség leállítja a tisztviselő illetékes bizottság általi felülvizsgálatát.

Miroslav Beblavý független honatya sajnálja azt, hogy az új vagyonbevallásokat leghamarabb csak a 2016-ban esedékes parlamenti választások után lehet majd leadni.

"A jelenlegi választási időszak befejezése előtt már nem tudjuk meg azt, hogy mennyivel és miként gazdagodtak meg az állami vállalatok emberei. Tegnap odalett az esély, hogy erre a választásokig sor kerüljön, ezt veszteségnek tartom, és sajnálom" – mondta. A parlament új vezetésétől azonban másféle hozzáállást vár. "Peter Pellegrini és Miroslav Èíž (mindketten a Smer-SD képviselői) tudtul adták, hogy ezt a témát felfrissítenék, és azt akarnák, hogy a dolgok haladjanak. Közelednek a választások, és esély van arra, hogy jóváhagyják a módosítást. Ott kell azonban lenni ennek a két változtatásnak, másként a módosításnak nincs értelme, és egyébként azt nem fogjuk támogatni. Kész vagyok a tárgyalásokra, de nem azon az áron, hogy fogatlan törvényt fogadunk majd el" –hangsúlyozta Beblavý.

Martin Poliaèik, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője azt a lehetőséget sem veti el, hogy Pavol Paška személyével a parlamentarizmus bizonyos fejezete is eltűnt. Megítélése szerint eddig inkább a tevékenységek különféle munkacsoportokon át történő kimutatgatásáról volt szó, az eredmény azonban mindig olyan lett, amilyennek azt a Smer-SD képviselői elképzelték. "Most esélyt adunk az új parlamenti vezetésnek, amely teret és időt kért. Január közepéig megvan a minimális tér ahhoz, hogy képesek legyünk megfogalmazni valamilyen vázlatot, amely alapján majd haladhatunk" – véli.

Lucia Žitòanská, a Most-Híd vegyespárt képviselője kijelentette, hogy az egész ellenzék az aprólékosabb vagyonbevallás híve. "A Smer-SD szavazatai nélkül azonban az nem megy át. A Smer-SD rendelkezésére áll a tér ahhoz, hogy a valódi megoldást támogassa. Lépnie kell, s ha azt nem teszi meg akkor a saját teljesületlen ígéretével kerül összeütközésbe" – hívta fel a továbbiakban a figyelmet.

A még 2013-ban megfogalmazott összeférhetetlenségről szóló törvénymódosítás indokolja az aprólékosabb vagyonbevallások leadására vonatkozó kötelezettséget. Az új módszer szerint az eddiginél jobban összehasonlíthatóvá válnak majd a vagyonnövekedések és a köztisztviselők legális jövedelmei. A 4000 eurónál drágább ajándékokat is be kell majd vallani. A módosítás azt is lehetővé tenné, hogy a kisebbség a parlament összeférhetetlenségi bizottságában vitathassa – támadhassa meg a többségi döntést. Manapság ugyanis az a szokványos, hogy a bizottságnak a tisztviselőt meg kell bírságolnia azért, ha például rosszul töltötte ki a vagyonbevallási nyilatkozatot, de ha azt a többség elutasítja, azzal az esetet lezártnak tekintik. A módosítás után az lenne érvényes, hogy a többség döntését az Alkotmánybíróság visszautasíthatná.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.