2013. október 28., 08:28

Újra akcióban a KDSZ: Tešedíkovo ismét Pered lett

PERED. A Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom aktivistái a Pered település nevét jelző táblákat „Tešedíkovo”-ról „Pered” feliratúra cserélték, így szerezve érvényt a helyi lakosok akaratának.

A Kétnyelvű Dél-Szlovákia (KDSZ) vasárnapi akciójával a kormány döntésére reagált, amely a sikeres névszavazás ellenére elutasította, hogy a község visszakapja történelmi nevét, Peredet – tájékoztatta portálunkat a mozgalom.

A KDSZ emlékeztetett: a belügyminisztérium és szakbizottsága azt kifogásolta, hogy a Pered elnevezés nem szlovák eredetű, a kormány szerint pedig az átnevezés sértené a településekről szóló jogszabályt, illetve az államnyelvtörvényt. A KDSZ álláspontja szerint ezek mondvacsinált indokok: számos szlovákiai községnek van magyar eredetű neve, és fel sem merült, hogy ezek bármilyen törvényt sértenének. Ezen kívül a községet évszázadokon keresztül a szlovákok is Perednek nevezték. A név eredetére való hivatkozás csak ürügy a demokratikus intézmények működésébe való súlyos beavatkozás mentegetésére – mutatott rá a mozgalom.

„A kormány döntésével a demokrácia és a jogállamiság alapjai kérdőjeleződnek meg. A lakosság a törvény alapján letette a voksát a Pered elnevezés mellett. A népszavazás érvényes volt, így mozgalmunk nem látja akadályát annak, hogy a község visszatérjen történelmi elnevezéséhez” – szögezte le a KDSZ, emlékeztetve: Pered lakossága 2012. március 10-én járult az urnákhoz, hogy demokratikus úton döntsön a település megnevezéséről. A népszavazáson a lakosok 64 százaléka vett részt. A 2020 érvényes szavazatból 1341 a névváltoztatás mellett szólt.

A Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom hagyományosan piros munkaruhát viselő aktivistái akciójukkal a nép döntését kívánták érvényesíteni, ahogy az az elhelyezett információs táblákon is olvasható. A táblacseréről Vox populi - The Pered Project – címmel videó is készült.

A KDSZ arra kéri Szlovákia lakosait, hogy erkölcsileg támogassák a peredieket döntésükben.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.