2018. március 1., 14:11

Túlzsúfoltak a pszichiátriai rendelők Szlovákiában

POZSONY. Naponta több tucat pácienst vizsgálnak ki a pszichiáterek. Számuk évről évre nő, miközben problémát jelent, hogy a szakorvosok száma stagnál. Már az egészségügyi tárca is megállapította, hogy valóban vészhelyzet alakult ki a rendelőkben és a kórházakban. A helyzeten úgy akar változtatni, hogy a könnyebb pszichiátriai eseteket a körzeti orvosokra és a pszichológusokra bízná, amiért azonban sem a pszichiáterek, sem pedig a pszichológusok nem lelkesednek.
201802261037270.4-b9d26d7dea9a86e213455577908f3a0af3a6aa26.jpg


A hazai népesség 20 százaléka szorongással, 16 százaléka pedig depresszióval küszködik. Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központjának (NCZI) adatai szerint 2012-ben a pszichiátriai rendelőket  1,6 millióan, 2016-ban pedig százezerrel többen keresték fel.

A 2012-es évi statisztikai adatok szerint 41 ezer pácienst láttak el, négy évvel később pedig már 43 ezret. Eközben a gyógyszer-fogyasztás terén is növekvő tendenciáról számolhatunk be. Legnagyobb mértékű növekedés a pszicholeptikumok terén mutatkozik – azok fogyasztása az utóbbi 5 évben évi 23-ról 27 millió csomagra nőtt.

Maguk a pszichiáterek arról számolnak be, hogy a valóságban még a statisztikákban kimutatottnál is rosszabb a helyzet. „Emelkedik a szorongással és függőséggel együttjáró megbetegedések száma. Ezt a nehéz élethelyzetek, a munkanélküliség, a rokkantság és a lakosság egyre rosszabb egészségi állapota indokolja“ – állítja a szakember, aki nem akarta közölni a nevét. A rendelőkben gyarapodnak azok a páciensek, akik ellátása időigényes. „Ez nálunk nem úgy van, mint a körzeti orvosoknál, akik 70-80 személyt is kivizsgálnak egy nap, nekem a betegeim kivizsgálásához több időre van szükségem“ – jegyezte meg.

A szomszédos Csehország is hasonló problémával küszködik - az utóbbi 15 évben 80 százalékkal nőtt az elmeorvosi rendelőkben várakozó betegek száma, miközben a pszichiátereké ott sem nőtt. A cseh egészségügyi tárca jelenleg a pszichiátriai ellátás nagy reformját készíti elő, azzal számolva, hogy az enyhébb lelki eredetű állapotokkal majd esetleg a pszichológusok foglalkozhatnának. A szlovák egészségügyi minisztérium is hasonló tervet készít elő.

„Az enyhébb lelki eredetű sérülések gyógyítása terén a körzeti orvosok és a pszichológusok együttműködésére azzal a céllal is számítunk, hogy csökkentsük az ambuláns egészségügyi ellátást nyújtó pszichiáterek túlterheltségét“ – mondta el az egészségügyi tárca szóvivője, Zuzana Eliášová.

A pszichológusok és a pszichiáterek hatáskörei előírások és törvények által adott. A pszichológus nem írhat fel gyógyszereket és nem állapíthat meg  pszichiátriai diagnózisokat. Ez ugyanis az orvosi végzettséggel rendelkező pszichiáter kompetenciája. A pszichiáterek elérhetősége áthelyezésükkel lenne növelhető, hiszen a nagyvárosokban sokan tevékenykednek, ám a kisebb településeken hiány mutatkozik ezekből a szakorvosokból.  

A depresszióra, szorongásos rendellenességekre és függőségekre irányuló ambuláns és kórházi gyógyítással kapcsolatos felmérés során Alexandra Bražinová, a pozsonyi Komenský Egyetem Orvosi Karának docense megállapította, hogy az emberek többsége nem gyógyíttatja magát.

„Százalékokkal kifejezve a helyzetet, elmondható, azoknak a 67 százaléka, akik nagy valószínűséggel depresszióval küszködnek, jelenleg nem gyógyíttatják magukat, valamint a szorongásos rendellenességek tüneteit mutató személyek 84 százaléka nem veszi igénybe az orvosi kezelést“ – pontosította Bražinová. Ezt a helyzetet a tudatlanságukkal, a társadalmi megbélyegezettségtől való félelmükkel és az előítéletekkel, továbbá a megfelelő szakorvosi ellátás hozzáférhetetlenségével, a hiányzó megelőzéssel és közösségi ellátással indokolta.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.