Továbbra sem rajzolódik a kormányalakítás megvalósítható forgatókönyve

Mára a pártok odajutottak, hogy leginkább azt fogalmazzák meg, kivel nem, mintsem kivel igen, ez azonban meglehetősen leszűkíti a lehetőségek amúgy is gyér tárházát. Egyelőre Robert Ficó keverheti a kártyákat, ő azonban leginkább most visszavonult, persze, a színfalak mögött valószínűleg folynak az egyeztetések. Sulík is kormányalakításra készül, még ha nincs is rá egyelőre mandátuma. Az érdekek azonban a jobboldali térfélen is alig összeegyeztethetőek.
Sulík: Procházka feltételei mértéktartóak és értelmesek
A #Háló prioritásai, melyek Radoslav Procházka szerint része kell, hogy legyenek az új kormányprogramnak, mértéktartóak és értelmesek. A megfogalmazott nyolc prioritás jó alapot szolgáltat a további tárgyalásokhoz - nyilatkozta a sajtó munkatársainak a képviselői megbízatását átvevő Richard Sulík.
A Háló (Sie) azt akarja elérni, hogy a kormányprogram része legyen a garázscégek elleni törvény és a politikusok személyes anyagi felelősségének elfogadása, továbbá csökkenjen a fizikai és jogi személyek jövedelemadója, a jelenlegi háromról öt évre emelkedjen a gyermekgondozási támogatás folyósításának ideje, valamint egy szervizcsomag készüljön a vállalkozók számára, amelynek része egyebek mellett az étkezési jegyek teljeskörű önkéntessé alakítása, és a veszteséggel kapcsolatos adó eltörlése.
A Háló kéri az R2-es gyorsforgalmi út Felső-Nyitránál (Horná Nitra), az R3-as Árvánál (Orava) és az R4-es Zemplénnél (Zemplín) zajló építésének felgyorsítását is. Prioritásai közé tartozik Szlovákiai élelmiszer-önellátásának az uniós tagországok szintjére történő felemelése, az oktatásügyet érintő állami beruházások négy év alatt 30 százalékkal való emelése, az egészségügyi szolgáltatásokkal és a szociális intézményekbe történő elhelyezéssel kapcsolatos várakozási idő csökkentése. Az SaS tehát ezeket a feltételeket teljesíthetőnek tartja.
Sulík egyúttal európai parlamenti képviselő is, ami a parlamenti képviselői poszttal összeegyeztethetetlen, de mint mondta, ennek tudatában van, s a kérdést hétfőn kívánja megoldani. "A parlamenti képviselői helyemet még nem foglaltam el, tehát az összeférhetetlenség még nem áll fenn. Még van néhány napom, de természetesen nem lehetek mindkét helyen képviselő. Aktívan foglalkozom a kérdéssel" - jelentette ki. Korábban azonban már volt olyan megjegyzése, hogy a brüsszeli mandátumát csak a kormányalakítási lehetőségért adná fel.
Matoviè: Ez csak egy játék, harmadszori próbálkozásra Fico lesz a befutó
Matoviè szerint a jobboldalnak a kisebbik rosszat kell választania. El kell dönteniük, kivel akarnak együttműködni: egy olyan személlyel, aki maffiatagokkal fényképezkedik, vagy esetleg magával a maffiával? - jelentette ki az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) - Új Többség (NOVA) képviselője, miután átvette képviselői megbízatását.
Matoviè ezzel arra a bizonyos fénykép-ügyre utalt, amikor a Család vagyunk - Boris Kollár (Sme rodina - Boris Kollár) főnöke a pozsonyi alvilág börtönviselt maffiavezérével , Juraj Ondrejèák alias Pioval fényképezkedett Kubában. "Természetesen sajnálom, de a politika a kisebbik rosszról szól. A választók leosztották a kártyát, tehát újabb választásokkal nem próbálkozhatunk a végtelenségig, míg egyszer talán sikerül" - fogalmazott a képviselő.
Az Egyszerű Emberek vezetője előállt egy forgatókönyvvel is, ennek valószínűségét azonban nem tudta bizonyítani. Mindenestre Matoviè azt mondta, ez egy előre lejátszott játszma. Igaz, azt is hozzátette, hogy valószínűleg nem Fico alakít majd kormányt, hanem valaki más a Smerből. Szerinte az első próbálkozása Ficónak kudarcot vall majd, mind ahogy Sulíké is, a harmadik próbálkozása a Smernek azonban már sikeres lesz, de a miniszterelnököt nem Ficónak hívják majd, hanem például Miroslav Lajèáknak. A tényekkel meg nem erősített forgatókönyvről maga Matoviè is azt mondta, hogy az nem biztos. Úgy gondolja, még egy 50 százalékos esélye a jobboldali kormánynak is van.
Bugár: Matoviè veszélyezteti a jobboldali koalíció létrehozását
A Most-Híd álláspontján a választások után sem változott semmi, elutasítottuk a kormányalakításról folytatandó tárgyalást Robert Ficóval és továbbra is egy stabil jobboldali kormány létrehozásáról fogunk egyeztetni. Mindeközben fontos lesz, mennyi mandátumot tudnak biztosítani az egyes pártok egy ilyen felálláshoz, beleértve az Igor Matoviè vezette O¼aNO-t is - hangsúlyozta a vegyespárt közleményében.
A vegyespárt arra is kitért: sajnálják, hogy Igor Matoviè folytatja azt a játékot, amelyet még a választások előtt kezdett el. Nem tudatosítja, hogy ezekkel a lépésekkel veszélyezteti a jobboldali kormányalakításról folytatott tárgyalásokat.
Amennyiben Igor Matoviè célja valóban a kormányalakítás, nem pedig a saját pártja belső problémáinak az elfedése, érdemes lenne befejeznie a potenciális kollégái elleni vádaskodást. Ezzel ugyanis inkább előbb, mint utóbb problémát okozna bármely kormánykoalíciónak is, a felek közötti bizalmat pedig minimalizálja - fogalmaz a Most-Híd.
Paška: az SNS-nek gondja van a jobboldali és a baloldali koalícióval is
A nemzeteik alelnöke úgy fogalmazott, pártjának gondja van mind a Smer által létrehozandó koalícióval, de a jobboldali pártok esetleges koalíciójával is. Lapjait nem kívánta felfedni, hogy melyik tömbhöz állna szívesebben az SNS, Jaroslav Paška csak annyit mondott, hogy az ügyben mértéktartóak, és előbb a leendő partnereknek mondják majd el álláspontjukat. Szerinte a programjuk a Smerrel meglehetősen eltérő. A jobboldali tömbben viszont a Most-Híd jelenti a párt számára a fő gondot, kérdés, választóik mit tartanának elfogadhatónak. Paška erre is kitérő választ adott, illetve Danko korábbi válaszával válaszolt, vagyis, 50-50 százalék esélye lehet mindkét verziónak. Arról, hogy Boris Kollár elfogadható lenne-e a nemzetieknek, az alelnök szintén visszafogottan nyilatkozott, csak annyit mondott, a tárgyalásokon ezeknek a kérdéseknek napirendre kell kerülniük.
Kollár: Ragaszkodom ahhoz, hogy a belügyminiszter Lipšic legyen
Kollárt ismételten csak alvilági kötődéseiről kérdezték az újságírók, és ő újból, ahogy eddig is, cáfolt mindent. Kollár az Ondrejèákkal való kubai találkozást véletlennek nevezte, s továbbra is azt állítja, nem együtt utaztak oda, s ő nem maffiózó. A tíz éves fényképek ügye mögött - véleménye szerint - a Marián Koèner és Tomáš Rajecký környezetében lévő emberek állhatnak, illetőleg a volt legfőbb ügyésszel, Dobroslav Trnkával való kapcsolatuk. "Tartanak Daniel Lipšic belügyminiszterségétől, éppen ezért ragaszkodni fogok kinevezéséhez" - nyilatkozta képviselői megbízatásának átvétele alkalmával Boris Kollár. "Kubában nem velük, de a barátnőmmel voltam. Két tanúm is van, akik igazolják állításomat" - magyarázta Kollár.
Lipšic: A bűnözőknek és az oligarcháknak az az érdekük, hogy ne legyen jobboldali kormány
Lipšic a Kollárt ábrázoló fényképek kapcsán nem kívánt nyilatkozni. "Nem vagyok olyan helyzetben, hogy moralizálgathassak" - mondta. A maffiózókkal azonban "valószínűleg nem fényképezkedett", bár meg kell, hogy mondjam, az egyik pénzügyi csoport tagja gimnáziumi osztálytársam volt" - jelentette ki Lipšic. A kérdésre, hogyan reagálna, ha a fényképeken az Irány - Szocáldemokrácia (Smer - SD) valamelyik tagja lenne maffiózók társaságában, azt mondta: "bárki átlépi a törvények büntetőjogi kereteit, viselnie kell annak büntetőjogi következményeit".
A volt belügyminiszter megismételte: a bűnözők és a pénzügyi csoportok köreiben nagy a pánik. Véleménye szerint a fejükről van szó, tehát érdekük, hogy ne jöjjön létre egy jobboldali kormány.
Kotleba: Az idő mindent megold
A Mi Szlovákián Néppárt (¼SNS) főnökének, Marian Kotlebának viszont egyáltalán nem fő a feje amiatt, hogy egyetlen egy parlamentbe bekerült politikai szerveződés sem kíván együttműködni velük. "Idővel ez majd megváltozik" - mondta. Megvan a terve, hogyan kommunikálhatna a pártokkal. Részleteket azonban nem volt hajlandó elárulni.
