2014. október 17., 10:16

További kórházakat vásárolna Nyugat-Szlovákiában a Penta

POZSONY. A már meglevő 12, főként kelet-szlovákiai regionális kórháza mellé két nyugat-szlovákiai egészségügyi intézményt vásárolna a Penta pénzügyi csoport, amely a galántai és a dunaszerdahelyi kórház iránt is komolyan érdeklődik.
Nagyszombat megye el akarja adni az említett két kórház részvényeit. Már ki is írta a pályázati felhívást, de azt nem árulta el, hogy e két intézmény eladásával mekkora összegre akar szert tenni. Az érdeklődők december végéig tehetik meg ajánlataikat. Már több olyan vállalat jelentkezett, amely jelenleg is működtet regionális kórházakat – írja a Sme.sk, a Sme napilap online változata.

A Penta pénzügyi csoport eddig 12 kórházat működtet, amelyek javarészt Kelet-Szlovákiában találhatóak. Gabriel Tóth, a csoport PR-szakértője elárulta, hogy az Egészség világa (Svet zdravia) társaságuk közreműködésével tervezik a dunaszerdahelyi és a galántai kórházat érintő pályázaton való saját részvételüket. A kérdésre azonban, hogy mennyi pénzt lennének hajlandóak fizetni a két szóban forgó létesítményért, illetve azokat hogyan alakítanák át, nem válaszolt.

Az egészségügyi tárca azt nem véleményezte, hogy esetleg nem lenne-e túl sok 14 kórház egyazon csoport általi működtetése. „Ennek eldöntése az adott megye hatáskörébe tartozik“ – válaszolta Martina Lidinská szóvivő.

Az eddig 5 regionális kórházat működtető Agel társaság is megvásárolná Nagyszombat megye említett két kórházát, de még korainak tartja, hogy az adásvétellel kapcsolatos részletekről szóljon – jegyezte meg Marta Csergeová szóvivő.

A malackai (Malacky) kórházat üzemeltető Medirex társaság nem mutat érdeklődést további regionális kórházak megvétele iránt. „Jelenleg nem tervezzük a regionális kórházak hálózatának bővítését“ – árulta el a Veronika Cvengrošová, szóvivő. Ez a csoport inkább az új pozsonyi egyetemi kórházzal kapcsolatos PPP projektbe kapcsolódna be.

A megyék a szlovákiai kórházak többségét már vagy eladták, vagy bérbe vették. Az INEKO intézet elemzője, Dušan Zachar szerint a megyék nem rendelkeznek elegendő kapacitással ahhoz, hogy az egészségügyi intézményeket megfelelő minőségi szinten tartsák. A magántőke bevonásával a megyei önkormányzatokat tehermentesítik, s egyúttal a létesítmények további fejlesztését is lehetővé teszik. A pályáztatási rendszert azonban úgy kell kialakítani, hogy abba minél több társaság bekapcsolódhasson.

Az értékelő bizottságnak Nagyszombat megyében a kiírt versenyfeltételek szerint az érdeklődők által kínált legmagasabb árat, a kórházakba befektetendő tőke nagyságát és a vállalkozói szándékot kell figyelembe venni. Problémát jelenthet az, ha valamelyik érdeklődő monopolhelyzetbe kerülne a piacon, amit aztán kihasználhatna. „Van azonban egy Gazdasági Versenyhivatalunk (PMÚ)“ – tette hozzá Zachar. Annak ellenére, hogy a Penta rendelkezik a legtöbb szlovákiai kórházzal, azok száma Zachar szerint nem jelent problémát.

„Azok a Penta első nyugat-szlovákiai kórházai lennének, ezért a véleményem szerint ebben a térségben eddig még nincs domináns pozícióban“ – mondta. Hasonló véleményen van Tomáš Szalay, a HPI illetékese is, hozzátéve: az Egészség Világa társaság a nyugati országrészben csak a simonyi (Partizánske) kórházat működteti. Úgy véli, hogy a galántai és a dunaszerdahelyi kórházat az Agel azért is szeretné megszerezni, mert már a közeli révkomáromi intézményt is üzemelteti.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.