2014. november 8., 09:18

Szombaton este megkísérlik leváltani a miniszterelnököt

POZSONY. Szombaton kora este 18:30 órától az ellenzék ismételten – ebben a választási időszakban már harmadszor - megkísérli leváltani Robert Fico kormányfőt. A törvényhozás rendkívüli ülését Pavol Paška, a parlament elnöke hívta össze.

Az ellenzék az SPP-ügy és az emissziós kvóták eladásának esetét követően most egy állítólagos korrupciós rendszer kialakítása miatt fekteti kínpadra a kormányzó Irány – Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnökét. A képviselők pénteken nyújtották be a parlamentbe a rendkívüli ülés összehívásához szükséges aláírásokat. Pavol Paška házelnök ennek megfelelően 7 napon belül köteles volt összehívni az ülést. Mivel annak tárgyát a kormány egyik tagjának leváltása képezi, ezért az ülés napirendjéről nem szavazással döntenek, hanem azt egyszerűen meg kell tartani.

„A Smer-SD Fico vezetése alatt régóta olyan rendszert kialakításán dolgozik, amely a korrupció és a kliensrendszer támogatásához vezet, miközben a demokráciát a nyugati típusú demokrácia irányából az oligarcha típusú demokrácia irányába tereli. Emberek egy szűk csoportja egyre inkább meggazdagodik, míg a lakosság zöme elszegényedik” – jelentette ki Ľudovít Kaník, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) frakcióvezetője.

Martin Chren, független parlamenti képviselő hangsúlyozta, hogy az ellenzéknek cselekednie kell. „Milyen ország az olyan, ahol a kórházba a betegnek saját magának kell biztosítania a toalett papírt, miközben az állam egymillió eurót dob ki az ablakon egy túlárazott CT-berendezésért? A rendszer maga úgy lett kialakítva, hogy egy adott párthoz kötődő élősködők haszonélvezését szolgálja. Nem telik el úgy nap, hogy az újságírók ne bukkannának egy újabb botrányra” - mondta Chren, majd hozzátette: a korrupció sohasem állt ennyire közel a miniszterelnökhöz, mint most.

Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) vezetője örömmel nyugtázta, hogy az ellenzék képes volt összefogni. „A Smer-SD által kialakított rendszer a szervezett bűnözés jegyeit hordozza. Nap, mint nap tanúi vagyunk annak, amint a kormánypárt szétlopja Szlovákiát” – jegyezte meg Matoviè.

Martin Poliaèik, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője emlékeztetett, hogy 1989 novemberében minden egyes ember tisztában volt azzal, hogy mit nem szeretne. „Nem akartak egy olyan rendszert, ahol a párttagsági igazolványnak nagyobb a súlya, mint a törvénynek, a kapcsolati tőke többet ér, mint a szakképzettség, és nem akartak olyan társadalmat, amely az erőset megvédi, a gyengét pedig bántja” – fogalmazott a honatya.

A miniszterelnök leváltását szorgalmazó indítványt a Most-Híd és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) kivételével minden egyes ellenzéki párt aláírta. Kaník elmondása szerint azonban ők is tevékeny részesei kívánnak lenni az ülésnek.

Az ellenzéki pártok kísérletére Robert Fico szóvivője, Beatrice Szabóová reagált, aki a helyhatósági választásokat megelőző politikai színjátéknak nevezte azt, s mint megjegyezte: egyértelműen indokolatlan javaslatról van szó, amely mögé annak kezdeményezői még az ellenzék teljes egészét sem voltak képesek felsorakoztatni. „Mindemellett értelmetlenül szegezték neki a kormányfőnek, aki az esetben határozottan cselekedett” – mondta.

Mint hozzátette, Robert Fico kormánya olyan törvényeket fogadott el, mint a korrupciós cselekvés gyanúját észlelők, ill. bejelentők védelme, a pártfinanszírozást érintő törvényi rendelkezés, illetve 5000 euróra korlátozta a kézpénzfizetést és átlátható elektronikus piacot alakított ki a közbeszerzések lebonyolítására. „Magyarán a korrupcióellenes harcban többet tett le az asztalra, mint bármely más kormány. Ezeket a lépéseket kivétel nélkül értékelte Európa Tanács keretében működő korrupcióellenes államok csoportja (GRECO), amely levette Szlovákiát azon államok listájáról, amelyeket állandó jellegű megfigyelésnek vet alá” – szögezte le a miniszterelnök szóvivője.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.