Szociológus: nem szokás, hogy a távozó kormányfő feltételeket szabjon

Másrészt a szociológus szerint Szlovákiában nem szokás, hogy egy távozó kormányfő bármilyen feltételeket is szabjon. „Tehát az államfőnek semmiféle feltételeket nem kell figyelembe vennie" – húzta alá Vašeèka.
Kusý: elszomorító Bugár álláspontja
A kormányfő esti felszólalását, amelyben az államfőnek felkínálta lemondását, Miroslav Kusý politológus élesen bírálta. „Felháborítónak tartom a kormányfő fellépését, ahogy alpári módon rátámadt az ellenzékre, a demokratikus erőkre. Elmondható, hogy „az utolsókat rúgja a döglődő ló“. Ezt valóban elfogadhatatlannak tartom“ – jelentette ki Miroslav Kusý.
A politológus arra is rámutatott, hogy a Most-Híd Országos Tanácsa kedden este jelezte, koalíciós partnereivel meg akar egyezni az előre hozott választásokról, egyébként kilép a koalícióból. Bugár Béla azonban tegnap nagyra értékelte Robert Fico döntését, és a koalíción belül megállapodtak a közös folytatásról. „Ami mélyen megdöbbentett, az nem is annyira a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) hozzáállása – az várható volt –, hanem Bugár hozzáállása, aki a kormányfőt mindezért megdicsérte. Szlovákia számára nagyon kellemetlen és veszélyes dolog az, hogy végül ily módon egyesültek. Azt gondolom, hogy ez holnapnál tovább nem tart ki“ - véli.
Alkotmányjogász: ha a kormányfő lemond, akkor az egész kabinetnek ugyanezt kell tennie
Ha Robert Fico kormányfő lemond, akkor az egész kabinetnek ugyanezt kell tennie. Andrej Kiska államfő ugyanis ezt a kormányt bízná meg azzal, hogy mindaddig lássa el a feladatait, amíg nem nevezik ki az új kabinetet – jelentette ki Marek Domin alkotmányjogász azzal, hogy ha megszületik a megállapodás a kormány új összetételéről, akkor mindez egyetlen aktus során történhet. „Ez azt jelenti, hogy ha az államfő tiszteletben tartaná a Robert Fico kormányfő által szabott feltételeket, akkor mindjárt kinevezhetné az új kormányt, amelynek majd a parlament bizalmát is el kellene nyernie” – magyarázta.
Elméletileg az államfő az alkotmányjogász szerint mást is kinevezhet kormányfővé, de azzal számolnia kell, hogy az új kormánynak meg kell szereznie a parlament bizalmát. „Alig valószínű, hogy olyasvalakit nevezne ki kormányfővé, aki biztosan nem élvezné a képviselők többségének a bizalmát“ – tette hozzá.