Szmog, az alattomos gyilkos
Lešinská szerint Szlovákiában évente 5600-6000 személy hal meg a levegő rossz minősége miatt. A szmog főként a nagyvárosokban (Pozsonyban, Eperjesen, Besztercebányán, Kassán stb.) szedi az áldozatait, miközben az embereknek tudomásuk sincs a szmoghelyzetről. Hangsúlyozta: „A szlovákiai törvényhozás nem ismeri a szmog szót, ami az angol füst és a köd szó összevonásából keletkezett. A légtért szennyező részecskéket ugyan a Szlovák Hidrometerológiai Intézet méri és a mérések eredményeiről saját honlapján beszámol, de a közölt szakkifejezéseket a laikus átlagember alig vagy egyáltalán nem érti. Ráadásul Szlovákia nem tartja be a légszennyezéssel kapcsolatos uniós normákat sem! Ezért társaságunk 2012-ben ez ügyben jogorvoslatért a bírósághoz kíván fordulni“ – mondta az aktivista.
Beatrice Hudáková, a környezetvédelmi minisztérium szóvivője szerint a hazai törvényhozás e tekintetben összhangban van az európaival, de akárcsak más uniós országoknak, Szlovákiának is problémái vannak a megszabott határértékek betartásával. Állítja: „Míg Szlovákia ezeket az értékeket csak 2-3-szorosan lépi túl, egyes tagországok (pl.: Csehország) 5-6-szorosan is! A limitteljesítés főleg a téli hónapokban okoz nagy gondokat.
Daniela Lešinská úgy tudja, hogy Szlovákiában nem is folyik rendszeres „szmogmonitorozás”, így felderíthetetlenek a légszennyező források. Hiszi, hogy nincs meg a változáshoz szükséges politikai akarat sem... Az érdeklődők figyelmébe ajánlja a cepta.sk honlapot, amelyen az olvasók véleményt cserélhetnek a szmoggal kapcsolatos tapasztalataikról és problémáikról.
A szmog, vagy füstköd egészségre gyakorolt káros hatásaival Miroslav Šuta kutató is foglalkozik, aki szerint másféle következményekkel jár a nyári és a téli szmog. A téli a levegő páratartalmával illetve a gyárak, a gépkocsik, a házi fűtésrendszerek légszennyezésével hozható összefüggésbe. A nyári szmog fotokémiai jellegű, azaz az ultraibolya sugárzással és az ózonkoncentráció változásaival függ össze.
Amerikai és nyugat-európai tanulmányok szerint a szmog az EU-ban évente 300 ezer ember halálát okozza, további milliók életét pedig átlagosan 10-11 hónappal rövidíti meg. Hozzájárul a tüdőrák, továbbá a szív- és érrendszeri betegségek (többek között a szívinfarktus és az agyvérzés) kialakulásához.
A légszennyezés megengedett határértéke: köbméterenként napi 50 mikrogramm, ami évente legfeljebb 35 nap léphető túl. Csehországban a szmogriadó két fokozatát különböztetik meg. Ha köbméterenként napi 100 mikrogramm a szennyezés, akkor figyelmeztetik a lakosságot, hogy csökkentse a saját fizikai megterhelését! Napi 150 mikrogrammnál pedig központi szabályozásra kerül sor, azaz felszólítják a légszennyező vállalatokat, hogy állítsák le a termelésüket vagy legalább átmenetileg korlátozzák a légszennyező berendezések működtetését. Miroslav Šuta azt is elárulta, hogy ez utóbbi intézkedésre idén Csehországban már többször is sor került. Magyarországon az elmúlt hetekben többször is volt szmogriadó.