2012. január 13., 09:57

Szlovákiában hiányoznak a rákgyógyszerek?!

POZSONY. Egy besztercebányai rákos beteget gyógyszerhiány miatt hazaküldtek, Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter azonban azt állítja, hogy van elég rákgyógyszer. Szerinte elképzelhető, hogy a besztercebányai kórházban hibáztak.
„Úgy tűnik, hogy a hibát a kórház, vagy az orvos követte el“ – véli Uhliarik. A gyógyszerhiányról már decemberben tudott a tárcavezető, aki december 19-én kiadott egy utasítást a rákgyógyszerek más országokból való behozatalára. Azt állítja, hogy a besztercebányai kórház nem kért engedélyt a behozatalra. „A többi kórház kért, ezért elegendő gyógyszerrel rendelkeznek“ – szögezte le. A besztercebányai helyzetet mielőbb meg kell oldani!

A gyógyszerhiányra már régebben rámutatott több szervezet. Például több mint egy évvel ezelőtt tartottak attól a törvényjavaslattól, amely szerint a kórházaknak a gyógyszereket saját költségvetésükből kell megvenni. Uhliarik most kizárja, hogy a besztercebányai probléma éppen ezzel a jogszabállyal függene össze. Vallja: „ Több mint egy éven át semmiféle gondok nem merültek fel az onkológiai betegek gyógyítása terén, hiszen az onkológiai preparátumokra speciálisan elkülönítünk pénzt“.

„A probléma nagy, miközben mindenki úgy tesz, mintha minden jól működne“ – hangsúlyozza Jana Pifflová Španková, a Bélrákos Páciensek Polgári Társulásának elnöke. Szerinte a problémáról úgy a páciensek, mint az orvosok félnek beszélni.

Hasonló gondok merültek fel már a liptószentmiklósi kórházban is, amely igazgatója elismerte, hogy a havonta 60 ezer euróba kerülő rákgyógyszerekre néha nincs pénzük. Pedig előbb a saját költségvetésükből kellene megvenni azokat, amelyek árát csak hónapok múlva fizetik vissza az egészségbiztosítók.

A besztercebányai kórházban továbbra is állítják, hogy gond van az alapvető citosztatikumok biztosításával, mivel azok egész Szlovákiában sehol sem kaphatók. A miniszter kizárta, hogy a kórháznak ne lenne pénzük a gyógyszerek megvásárlására.

A TASR hírgyünökséghez eljutott jelentés szerint az orvos a pórul járt pácienst a Dôvera Egészségbiztosítóba küldte, hogy a szerződéses partnernél biztosítsa be a gyógymódját. A Dôvera szerint a kórháznak nem kellett volna visszavonni az eredeti egyetértését azzal a javaslattal, hogy az onkológiai gyógyszereket központilag fogják bebiztosítani, megvásárolni és továbbadni. „Nekik is minden gyógyszert mi biztosítanánk be ugyanúgy, mint más kórházaknak“ – mondta a TASR-nak Monika Šimunová, a Dôvera munkatársa.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.