2016. június 20., 08:28

Szlovákia megalakulása óta 807 külföldinek adott menedéket

POZSONY. Szlovákia 1993 óta a beérkezett 58 373 kérvény alapján mindössze 807 esetben adott menedéket külföldieknek. Az elmúlt évben 330 külföldi nyújtotta be kérvényét, melyből csupán nyolcat fogadtak el, az idén május végéig 52 új kérvény érkezett, miközben 154 külföldi kapott menedékjogot - derül ki a belügyminisztérium migrációs ügyekkel foglalkozó statisztikai kimutatásából.
201606191512320.0000001a_migranti.jpg

A menedékjogot kapott személyek nagy része Afganisztánból (241 személyből 74) és Irakból (205 személyből 10) érkezett. 2015 májusában az ukránok tanúsítottak leginkább érdeklődést a menedékjog iránt (7 személy, köztük 3 férfi, 4 nő, a korhatárt tekintve gyermekek 14 éves korig, felnőttek 40 éves korig), valamint két 26-39 év közötti kongói állampolgár.

"A menekültügyi eljárás ideje alatt a menekültjogért folyamodóknak ingyenes szállást, étkezést, alapvető higiéniai eszközöket, szlovák nyelvi tanfolyamot és azonnali orvosi ellátást, szociális és pszichológiai segítséget, kiegészítő anyagi támogatást, valamint szabadidős tevékenységet a Migrációs Hivatal e célra fenntartott intézményeiben biztosítanak" - tájékoztatott Amra Sarajlièová, a Migrációs Hivatal (MÚ) munkatársa.

Miután a nemzetközi védelmet megszerezték, a kérelmezőkről civil szervezetek gondoskodnak, Szlovákiában jelenleg a Szlovák Katolikus Karitász (SKCH), mely a társadalomba való beilleszkedés megkönnyítése céljából uniós forrásokból legfeljebb hat hónapig pénzügyi hozzájárulást, pszichológiai, szociális, és jogi tanácsadást, valamint szlovák nyelvtanfolyamot biztosít számukra.

Mint ahogy azt a törvény megszabja, a minisztérium menedéket csak azoknak a személyeknek adhat, akik esetében megalapozott a félelem, hogy a származási országokban faji, nemzetiségi vagy vallási okokból üldöztetésnek lennének kitéve, politikai nézeteik vagy bizonyos szociális csoportokhoz való tartozás miatt nem térhetnek haza, illetőleg a származási országban az emberi és szabadságjogok gyakorlása miatt üldözik őket. Ezen felül a minisztérium menedéket humanitárius indokkal is adhat.

A nemzetközi védelemben részesített személyek integrációja rendkívül összetett és hosszadalmas folyamat. "A szlovákiai integrációnak - tekintettel a külföldiek befogadásának rövid múltjára és az ország kedvezőtlen gazdasági helyzetére (mint pl. a megfizethető lakhatási lehetőség hiánya, a munkanélküliség magas aránya stb.) - megvannak a maga specifikumai. A nevezett személyek sikeres beilleszkedése teljesen egyedi, számos tényezőtől függ: életkorukat tekintve a fiatalabb korosztályhoz tartoznak-e, végeztek-e főiskolát, rendelkeznek-e angol nyelvtudással, esetleg beszélnek-e más világnyelvet, tetszik-e nekik Szlovákia, szeretnének-e az országban letelepedni és a társadalom hasznos tagjaivá válni".

A Human Rights Watch emberi jogi szervezet Szlovákia problematikáját nemzetközi kontextusban vizsgálja. "Úgy tűnik. Szlovákiában menekültek nélküli menekültválság tapasztalható. A menekültek száma minimális, a félelem viszont - paradox módon - hatalmas, főképpen az ország szélsőjobboldali politikusainak köszönhetően" - nyilatkozta Andrew Stroehlein, a szervezet szóvivője.

Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy nem Szlovákia az egyedüli hasonló nézeteket valló ország - elég csak a szomszédos Csehországra tekinteni - mondta.

2000 óta minden évben június 20-án tartják a menekültek világnapját.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.