Szlovákia kérelmezni fogja Csatáry kiadatását?
Az igazságügyi minisztérium július 27-én, pénteken továbbította az ügyiratot az illetékes Kassai I. Járásbíróságnak, és felszólította a hivatalt, hogy haladéktalanul kezdeményezze Csatáry László kiadatását. Borec elmondta, azt szeretné, ha a gyűjtőtábor volt parancsnoka elleni büntetőeljárást Szlovákiában folytatnák le.
„Az eltelt időtől függetlenül olyan bűncselekményekről van szó, amelyekért büntetés jár, azokat nem lehet elhallgatni” – hangsúlyozta. Hozzáfűzte: véleménye szerint Csatáry bűntettei elévülhetetlenek, és azok elkövetésére nem szolgálhat mentségül az sem, hogy parancs alapján cselekedett.
A lényegi kérdés jelenleg az, hogy a szlovák bíróság kérvényezi-e majd a kiadatást, és ha igen, a magyar fél eleget tesz-e a kérésnek. Ezzel kapcsolatban Borec megjegyezte: az igazságügyi tárca minden segítséget megad az illetékes szlovák bíróságnak, de döntésébe nem szólhat bele.
A Nemzeti Emlékezet Intézete pénteken Pozsonyban bemutatta a Csatáry László ellen 1948-ban a kommunista állambiztonsági szerv (ŠtB) által lefolytatott vizsgálat jegyzőkönyvezett dokumentumait. Ez a dokumentumköteg tanúvallomásokon kívül tartalmazza annak a Csatáryra kirótt 11 oldalas eredeti ítéletnek a másolatát is, amely hiányzik a kassai állami archívumban őrzött perdokumentációból.
A múlt héten a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetsége (ÚZZNO) többek között éppen erre a "jogerős ítéletre" hivatkozva szorgalmazta, hogy az illetékes szervek kezdeményezzék Csatáry László kiadatását. Monika Jankovská, az igazságügyi tárca államtitkára szerint amennyiben egy európai elfogatóparancs alapján kiadnák Szlovákiának Csatáryt, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint az ügyben illetékes bíróság életfogytiglanra változtatná a Népbíróság 1948-ban ellene hozott halálos ítéletet.
Csatáryt - aki a náci bűnösök után nyomozó Simon Wiesenthal Központ szerint 1944 tavaszán Kassán rendőrparancsnokként kulcsszerepet játszott 15 700 zsidó Auschwitzba deportálásában - július 18-án a nyomozó ügyészek háborús bűntettel gyanúsították meg, és őrizetbe vették, néhány órával később a Budai Központi Kerületi Bíróság házi őrizetbe helyezéséről döntött. A kassai gyűjtőtábor egykori parancsnoka tagadja bűnösségét.