2017. május 1., 17:53

Szlovákia 13 évvel ezelőtt lépett be az Európai Unióba

POZSONY. 13 évvel ezelőtt, 2004. május elsején a Szlovák Köztársaság az Európai Unió része lett. További 9 állammal együtt csatlakozott ahhoz a közösséghez, amelynek megalakulása óta a leghosszabb békeidőszak uralkodik Európában.
201705011636540.000000000000000000000000000000001a_europska-unia-.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Ahogy az az Európai Bizottság képviseletének állásfoglalásában olvasható, Szlovákia azon országok egyenlő partnere lett, amelyek ma vele együtt a világ legnagyobb kereskedelmi hatalmát alkotják, és közös értékekhez ragaszkodnak, ilyen értékek a szabadság, demokrácia és a szolidaritás.

„Szlovákia elismert ország az Európai Unióban, és gyakran hallatja a hangját. A 13 évnyi EU-tagság alatt a tagság előnyei egész Szlovákiában megnyilvánultak, és mindenki érezhette azokat. A 13 év alatt Szlovákia jelentős lépést tett előre, gazdasági szempontból megerősödött, és nőtt az emberek életszínvonala” – tájékoztatott Dušan Chrenek, az Európai Bizottság képviseletének szlovákiai vezetője.

A tagság előnyei közé tartozik az egységes piac is

Az EU-tagság előnyei közé tartozik az egységes európai piac, amelynek köszönhetően a szlovák gazdaság gyorsabban növekedett, több beruházás érkezett Szlovákiába, nagyobb lett az export külföldre, nagyobb az áruválaszték. A szlovák állampolgárok engedély nélkül dolgozhatnak külföldön, a fiatalok tanulhatnak külföldön, és idén júniustól hazai árakon telefonálhatunk az EU-tagországokba.

Szlovákia európai forrásokból finanszírozza a nyilvános beruházások nagy részét, például a közlekedési infrastruktúra fejlesztését, az iskolák modernizálását, a munkanélküliség csökkentését vagy az környezet javítását. A schengeni övezetbe való belépés lehetővé tette a szabad, ellenőrzés nélküli határátlépést, rekord módon nőtt a turisták száma Szlovákiában.

Chrenek szerint az ország jól élt 2016-ban az EU-elnökség lehetőségeivel is. A Bizottság szerint Szlovákia látható lett a világban, megmutatta, hogy egy kis ország is vezetheti Európát úgy, hogy erősebb és sikeresebb legyen.

Az EU-tagság nagyobb szabadságot hozott

Az EU-tagságnak köszönhetően az állam polgároknak több szabadságuk van: szabadon utazhatnak, dolgozhatnak, tanulhatnak és vállalkozhatnak az egész Unióban, olyan munkaerőpiacon, amely 500 millió embert érint. Az Unióban már nincs szükség munkavállalási engedélyre, a munkahelyükön ugyanolyan jogaik vannak, mint az adott állam polgárainak. Az EU-tagság előnye az is, hogy a szlovák állampolgároknak az európai egészségügyi kártya által joguk van a szabadságuk vagy a tanulmányaik idején az ingyenes orvosi ellátásra.

Szlovákia egységes piac része, amely lehetővé teszi a problémamentes exportot. Az EU-tagság óta az export háromszorosára nőtt, a szlovák export kb. 85 %-a az európai piacokra megy. A közvetlen külföldi befektetések csaknem 90 %-a az EU-tagországokból származik. Az emberek számára az egységes piac szélesebb áruválasztékot és alacsonyabb árakat jelent.

Eddig 18,6 milliárd eurót kapott Szlovákia az Unió költségvetéséből

Az EU-tagság kezdete óta 2015 végéig összesen több mint 18,6 milliárd eurót kapott Szlovákia az Unió költségvetéséből. Ha ebből az összegből leszámítjuk, mit fizetett be Szlovákia az Unió költségvetésébe, a tiszta pénzforrás több mint 12,1 milliárd eurót jelent. A jelenlegi, 2014-2020-as programidőszak alatt Szlovákia további 15,3 milliárd eurót kap az EU-ból. Az európai költségvetés támogatja a régiókat, jelentős támogatást jelent a mezőgazdászok számára és a vidékfejlesztés területén, pénzt adnak a tudományra, az újításokra, a művelődésre, a környezetvédelemre. Ha az EU-tól kapott összeget az állampolgárok száma szerint határoznánk meg, 2015-ben minden szlovákiai állampolgár 570 euró nettó összeget kapott az Uniótól, ennek köszönhetően Szlovákia az EU legnagyobb bevétellel rendelkező országai közé tartozik.

Szlovákia az eurozónába tartozik, ezáltal eltűntek a pénzváltás veszélyei. Eddig mintegy 40 ezer hazai egyetemista használta ki az Erasmus-program nyújtotta lehetőségeket. Az EU-tagságnak köszönhetően jobban védik a szlovák fogyasztók és állampolgárok jogait. Az olyan országokban, ahol nincs szlovák nagykövetség, a szlovák állampolgárok bármely EU-tagország nagykövetségéhez fordulhatnak. Az EU-tagságnak köszönhetően Szlovákia nem vízumköteles a világ legtöbb országába, beleértve az USA-t és Kanadát is.

A 2007-2013-as programidőszakon belül Szlovákia 11,27 milliárd eurót merített az Európai Strukturális Alapokból. Az egyes EU-tagállamok között Szlovákia a 8. legsikeresebb az EU-források merítését tekintve. Az EU-forrásoknak köszönhetően Szlovákiában 155 kilométer hosszúságú autópályát, gyorsforgalmi utat és első osztályú utat építettek. Csaknem 80 kilométer hosszúságú vasúti pályát modernizáltak, 61 új vonatunk, 45 villamosunk van Pozsonyban, 32 vonatszerelvény segíti az elővárosi forgalmat, 120 trolibusz, 33 új villamos van Kassán az EU támogatásnak köszönhetően. EU-forrásokból 28 kórházat és rendelőintézetet és több mint 1050 iskolát modernizáltak.

201705011636540.000000000000000000000000000000001a_europska-unia-.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.