2016. április 15., 17:31

Szijjártó: Európa a legsúlyosabb biztonsági kihívások előtt áll a világháború óta

POZSONY. Európát a második világháború óta nem érték olyan súlyos biztonsági kihívások mint most, és ezekre egységes és határozott választ kell adni - jelentette ki Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken Pozsonyban, Közép-Európa legjelentősebb kül- és biztonságpolitikai fórumán, a Globsec 2016 konferencián.
201604151729020.szijjarto03.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

Szijjártó Péter az illegális bevándorlással és az aktuális biztonsági kihívásokkal kapcsolatban az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: világosan látszik, hogy az Európai Unió kudarcot vallott a bevándorlási válság kezelésére adott válaszaival, mivel azt a kvóták gondolatára alapozták. Ez pedig abszolút mértékben kudarcba fulladt, amivel ma már mindenki tisztában van.

"Úgy tűnik az Európai Bizottság az egyetlen,  amely még fenn akarja tartani ezt a gondolatot, az új elképzelésük is egy kvótagondolatra alapoz. Mi ezt visszautasítjuk, mert a kvóta a józan ésszel teljesen szembemenő javaslat" - hangsúlyozta Szijjártó Péter. Hozzátette: nem kvótákról, hanem a külső határok megvédéséről kell gondolkozni, mivel a kvótákkal csak súlyosbítani, nem pedig megoldani lehet a válságot. Ezt pedig a visegrádi négyeknek a józan ész politikáját folytatva egész Európa számára világossá kell tenniük.

A fórum keretében a magyar diplomácia vezetője hét bilaterális találkozón vett és vesz részt. Ezeken az illegális bevándorlás és az energiabiztonság megteremtésének problémaköre mellet a NATO közelgő, varsói csúcstalálkozója is terítékre kerül.

Utóbbival kapcsolatban Szijjártó Péter azt mondta: nagyon fontos, hogy a visegrádi csoport alátámassza Európával szembeni szolidaritását, ezért a csúcstalálkozóhoz kötődő találkozókon arról tárgyaltak, hogy a V4-ek (Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Csehország) közös haderőt küldjenek a Baltikumba. Erre úgy kerül majd sor, hogy a visegrádi négyek negyedéves váltásban egy-egy századnyi erővel lesznek jelen a térségben.

Az energiabiztonság témájában folytatott egyeztetésekről Szijjártó Péter azt mondta: Közép-Európában az egyoldalú energiafüggőség még jobban jelen van, mint Nyugat-Európában. A helyzetet súlyosbítja, hogy még mindig nem valósult meg az észak-nyugati irányú infrastruktúra-hálózat. Ennek egyik összetevője, hogy Magyarország néhány szomszédja még nem teljesítette ezzel kapcsolatos vállalásait, a másik pedig az, hogy egyelőre az Európai Bizottság is eredménytelen a tekintetben, hogy kikényszerítse az erre vonatkozó megállapodásokat - tette hozzá Szijjártó Péter.

A Globsec konferencia első, pénteki napjának délutánján még tucatnyi két és többoldalú találkozóra kerül sor. A rendkívüli biztonsági intézkedések mellett zajló rendezvényre a világ hetven országából csaknem ezer vendéget, köztük állam- és kormányfőket, jelenlegi és volt minisztereket, kül- és biztonságpolitikai, illetve gazdasági szakértőket, elemzőket hívtak meg. A konferencia vasárnap ér véget.

Simicskó: A terrorcselekmények igazolták, hogy a terrorizmus kihasználta a népvándorlást

A párizsi és a brüsszeli terrorcselekmények egyértelműen igazolták, hogy a terrorizmus kihasználta a kontinenst megcélzó népvándorlást - jelentette ki Simicskó István magyar honvédelmi miniszter pénteken Pozsonyban, a Globsec 2016 konferencián.

A miniszter erről újságírók előtt nyilatkozva beszélt, azt követően, hogy a fórumon kétoldalú találkozók keretében tárgyalt Ursula von der Leyen német és  Peter Gajdoš szlovák védelmi miniszterekkel. A bilaterális egyeztetések során aktuális biztonságpolitikai kihívások kerültek terítékre, egyebek mellett a migráció, a terrorizmus és az Iszlám Állam elleni harc kérdéseiről esett szó.

Simicskó István a német védelmi miniszterrel tartott találkozóján elhangzottakat összefoglalva úgy értékelte: a korábbiakhoz képest a német politikusoknál is érzékelhető némi "hangsúlyeltolódás" a migrációval összefüggő biztonságpolitika terén.

"Későn ébredt fel Európa és ezt most már láthatóan elismerik német vezető politikusok is" - mutatott rá Simicskó István, megjegyezve:  a kockázatok láttán beindulni látszik egy védelmi mechanizmus.  Hozzátette: a történteket másképpen nem is lehetne "értékelni" hiszen a párizsi és a brüsszeli terrorcselekmények egyértelműen igazolták, hogy a terrorizmus kihasználta a kontinenst megcélzó népvándorlást.

A magyar honvédelmi tárca vezetője szerint német partnere maga is elismerte, hogy az illegális migránsokat nem lehet Európába engedni, ellenőrző mechanizmusokra van szükség, és azt is, hogy az európai külső határok védelme nem volt  biztosított, amiből okulni kell és ezt a védelmet meg kell erősíteni. "Számos tanulsága volt az elmúlt egy évnek, és ez most  érzékelhetővé vált" - jegyezte meg a fórumon elhangzottakra utalva Simicskó István.

201604151729020.szijjarto03.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás