Sulíkék nem támogatják a kormányprogramot
Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), a Most-Híd és a Háló (#Sie) alkotta kormánykoalíció programnyilatkozatát egy olyan dokumentumnak tartja, amely leggyengébb pontjának maga a megvalósítás számít. A liberálisok az előző tapasztalataik alapján leszögezik, hogy a politikai pártok idővel ugyan megtanultak jól hangzó programnyilatkozatokat írni, de nem tanultak meg azok szerint kormányozni.
Az SaS szerint az Irány-Szociáldemokrácia már a 2012-2016-os időszakra vonatkozó programjában tervezte a korrupcióellenes harcot, de a valós fejlődés teljesen ellenkező irányba mutat. „A smeres kormány tervei között szerepelt az adóelillanások és az adócsalás elleni harc, de például Ladislav Bašternák vállalkozó időszerű ügye is azt igazolja, hogy a harc nem vonatkozott mindenkire. Ezért a korrupcióval és adóelillanásokkal kapcsolatos kiáltványokat a jövendő kormány programjában nagy fenntartásokkal és bizalmatlansággal fogadjuk. Annál is inkább, mert a kenőpénz elfedésével, különféle mesterkedésekkel és csalásokkal gyanúsított főszereplők továbbra is tisztségükben maradnak” – vélik a liberálisok képviselői.
Azt is megemlítik, hogy a jogállam olyan értéket jelent, amit szóbelileg valamennyi kormány a zászlajára tűz, ám annak, amit a Smer-SD két kormánya idején például a Malina Hedvig-ügyben művelt, a SaS véleménye szerint semmi köze sincs a jogállamhoz.
A liberálisok ugyanakkor elismerik, hogy az új kormány programnyilatkozatának egyes javaslatai és nyilatkozatai reménykeltőnek tűnnek, például az oktatásügy és az egészségügy terén.
Az SaS alapvető kifogásokat emelnek a kormány programnyilatkozata ellen. Olcsó trükknek tartják azt az ígéretet, hogy 2020-ig sikerül elérni a kiegyensúlyozott költségvetést, amellyel az új kormány igyekszik elfedni, hogy képtelen reális időn belül, azaz 2018-ig konszolidálni a közpénzeket. A jogi személyek jövedelemadójának 21 százalékosra történő csökkentése az SaS véleménye szerint telje mértékben elégtelen, emellett csökkenti Szlovákia V4-es tagországokon belüli versenyképességét. A liberálisok semmiféle értelmes okot nem látnak arra, hogy az adólicenceket csak 2018-tól töröljék el.
„A kormánykoalíció jelzi, hogy igyekszik javítani a vállalkozói közegen, de a kereskedelmi üzletláncokat érintő különadó bevezetése, a különleges kormányzati ösztönzők a fürdők számára, a szlovák élelmiszerek arányának növelése a hazai piacon éppen ellenkező hatást érnek el – diszkriminációhoz és protekcionizmushoz vezetnek” – fogalmaz az SaS. „Nem utolsó sorban a dokumentum értelmezésében vitathatatlanul segítene az, ha jelentős mértékben rövidebb lenne. A kormánykoalíció a virágzó kiáltványok és célok helyett sokkal nagyobb hangsúlyt helyezhetne azokra az eszközökre és intézkedésekre, amelyeket megbízatása időszakában meg akar valósítani” – tette hozzá az SaS.
Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) elnöke elismerte, hogy a kabinet programnyilatkozata több jó intézkedést is tartalmaz, ugyanakkor hangsúlyozta, több fontos intézkedés hiányzik. Egyúttal megjegyezte, a kormányprogram kapcsán az ismert „nézd csak, ki beszél” jelszót tartja fontosnak. „Ezek az emberek, akik a bűnözők és csalók ún. tákolmányát hozták létre, bennem semmiféle bizalmat nem keltenek. Ezért azt gondolom, hogy a programnyilatkozat jó intézkedéseinek a többsége csak papíron marad“ – szögezte le Matoviè.
Miroslav Beblavý a közösségi hálón véleményezte a programnyilatkozatot. „Ha valami bekerül a programnyilatkozatba, az még nem jelenti azt, hogy az meg is valósul. Ha azonban nincs ott, akkor az bizonyára meg sem valósul. A Háló a korrupcióellenes harc terén saját programjának alig egyharmadát ültette át. Tehát a parlamentből igyekszünk majd nyomást gyakorolni, hogy az a valóságban jóval több legyen. Szlovákiának ugyanis szüksége van erre“ – fogalmazott Beblavý.
Bugár Béla, a Most-Híd elnöke elégedett a jóváhagyott dokumentummal, amely szerinte az elkövetkezendő négy év erős alapját fogja jelenteni. „Nagyon örülök, hogy prioritásaink, amelyekről a választások előtt is beszéltünk, konkrét pontokként kerültek be a kormányprogramba. A korrupcióellenes-, regionális- és kisebbségi csomagunk a dokumentum fontos részét alkotják“ – jelentette ki Bugár Béla. Ugyanúgy fontosnak tartja Szlovákia proeurópai és proatlanti irányvonalát is. „Közös célunk, hogy az EU és a NATO aktív és megbízható partnerei legyünk“ – hangsúlyozta. Bugár véleménye szerint nem lesz gond a kormányprogram elfogadásával, mivel a koalíción belüli párbeszéd következetes volt, a kormány pedig nem siette el a dokumentum előkészítését.
Lucia Žitòanská igazságügy-miniszter a közösségi hálón közölte, felelősséget vállal a korrupcióellenes intézkedésekért, az igazságügyhöz való hozzáállás javításáért és az igazságszolgáltatás rendszerének megváltoztatásáért. „Tudatosítom és tiszteletben tartom, hogy azoknak az intézményeknek, amelyekért tárcavezetőként felelek, az eddiginél jobb teljesítményt kell nyújtaniuk. Megteremtem majd az ehhez szükséges feltételeket. Ma senkit nem elégítünk ki azzal, hogy átültetünk egy törvénymódosítást, ahhoz arra van szükség, hogy az adott törvény működjön is” – fogalmazott az igazságügy-miniszter.