2012. február 15., 15:35

Strasbourghoz fordult Tamás Ilonka néni és leánya

POZSONY, RIMASZOMBAT. Nemzetközi porondra került a szlovákiai "kettős állampolgárok" ügye. Az idős tanítónő, Tamás Ilonka néni és leánya ma postázta a Strasbourg-i székhelyű Európai Emberi Jogi Bíróságnak címzett kérelmét.

Jogi tanácsot az ügy mögé felsorakozó Emberi Méltóság Tanácsától kapott Tamás Ilonka néni és lánya, Anikó. Mint ismeretes, mindketten felvették a magyar állampolgárságot, amiért idehaza megvonták tőlük a szlovákot. Ez számos nehézséget okoz a család életében. Most éppen a besztercebányai szívkórház okoz Tamáséknak fejfájást. Az egészségügyi intézmény  a kezelési költségek megtérítését követeli Tamás Ilonka néni leányától, Anikótól.  Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke a szervezet két másik vezetőjével tegnap ismét ellátogatott Rimaszombatba, hogy segítsen eligazodni Tamáséknak a jogszabályok útvesztőjében.  

A Strasbourgba címzett kérelem több célt is megfogalmaz. Amint azt a Hírek.sk-nak Tamás Judit, Ilonka néni Magyarországon élő leánya elmondta, az első és legfontosabb édesanyja és testvére szlovák állampolgárságának visszaszerzése. Ezzel szorosan összefügg az állandó lakcím visszaszerzése. Ezek után  kártérítést követelnek majd a szlovák államtól az őket ért megpróbáltatások miatt. Célként fogalmazták meg a „Pilot Judgment Procedure” keretében a Szlovák Köztársaság nemzeti jogrendjében található, strukturális problémák orvoslását is.

A tekintélyes jogász és a Legfelső Bíróság egykori elnöke, Lomnici Zoltán annak a véleményének adott hangot, hogy Tamásék esetében a szlovák állam több alapvető jogot megsértett. Ilyen például a hatékony jogorvoslathoz, illetve a tulajdonhoz való jog, de megsértette az arányosság és nem utolsó sorban a diszkrimináció tilalmának követelményét is. 

Amint arról korábban már beszámoltunk, a család jogi képviselőt keresett. A feladatra vállalkozott ifj. Lomnici Zoltán ügyvéd, aki ellátja az idős tanítónő és leánya jogi képviseletét a Strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság előtt. Az Emberi Méltóság Tanácsának ifjúsági tagozatát vezető ügyvéd ingyen vállalja ezt a feladatot.

A családot nagyon megviselték az elmúlt hetek történései. Nem elég, hogy az idén 100 éves tanítónőt is ágynak döntötte decemberben a szlovák hivatalok packázása, leánya, Anikó – aki egy háztartásban él vele – január elsején szívinfarktust kapott. S a lábadozás heteiben egy következő megpróbáltatás várt rá: a kórház közölte, a kezelési költség megtérítését várja, mert az Általános Egészségbiztosító nem fizet a beteg asszony helyett.

Tamás Judit elmondása szerint húga akkor tudta meg, hogy nincs egészségügyi biztosítása, amikor hazaszállították a besztercebányai kardiológiáról. A körzeti orvos közölte ezt vele. Az állami egészségbiztosító egy nappal az állampolgári eskütétel előtt szüntette meg a biztosítását, s egyúttal lakcímigazolást kért a beteg asszonytól. Igazolást természetesen nem vihetett, már csak azért sem, mert „a rimaszombati lakónyilvántartó iroda nem adta ki annak ellenére, hogy saját tulajdonú lakásban lakik évtizedek óta, ugyanazon a címen. Tehát nem létező személyé lett, mert az EU egyetlen tagállamában sincs állandó lakhelye, lakcíme és egészségügyi biztosítása” – mondta a Hírek.sk-nak Tamás Judit, hozzáfűzve, ugyanez vonatkozik édesanyjára, és mindenkire, aki vállalta a magyar állampolgárságot Szlovákiában.

Az egészségbiztosítás visszaszerzéséhez testvérének külföldiként kellett bejelentkeznie lakásába, és „mint Szlovákiában élő külföldi” megkapta 5 évre a tartózkodási engedélyt”. Tamás Judit a továbbiakban elmondta: a „lakcím visszaszerzése” sem ment könnyen. A Rimaszombati Rendőrkapitányság Idegenrendészeti Osztályán ugyan nagyon segítőkészek voltak, de nehezen boldogultak az üggyel. „A módosított állampolgársági törvényhez a jogalkotók nem készítették el a végrehajtási utasításokat és nem módosították az állampolgársági törvénnyel összefüggő törvényeket. Az idegenrendészeten nem találkoztak még olyan esettel, hogy valaki, aki évtizedeken átélt a városban, most ugyanoda, a saját lakásába idegenként jelentkezik be. Sem a 2012.01.01-én hatályba lépő idegenrendészeti törvény nem rendelkezik eligazítással ezekre az esetekre vonatkozóan, és a számítógépes programjuk sem volt ilyen abszurd esetre beállítva” - összegezte kálváriájukat Tamás Judit.

A vonatkozó kérvény beadása egy hétig tartott.  Mihelyt testvére megkapta az állandó tartózkodási engedélyt, Tamás Anikó rögtön kérvényezte a biztosítójánál (Všeobecná zdravotná poisovòa) az egészségügyi biztosításának folytatását. Csak új biztosítást köthetett, a folyamatosságot az egészségügyi biztosító, – hivatkozással a törvényre, – elutasította. Ez azt jelenti, hogy mivel 2011. 10. 24. és 2012.01.23. között nem volt biztosítása, a kórházi kezeléssel összefüggő minden kiadást a családnak kellene kifizetnie!

Mindez természetesen nagyon megviseli Tamás Ilonka nénit, annál is inkább, mert a Besztercebányai Körzeti Hivatal az állampolgársági törvényre hivatkozva elutasította a család minden panaszát és kérdését.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.