2015. december 2., 11:32

Somogyi Szilárd: az MKP munkáját látva azonosulni tudunk a párttal

DUNASZERDAHELY. A szlovákiai politikai pártok és mozgalmak már javában készülődnek a 2016. március 5-ei parlamenti választásokra. A Magyar Közösség Pártja összefogás-listáján civilek és mozgalmak képviselői is helyet kaptak. A 2012-ig a Szabadság és Szolidaritás színeiben politizáló Somogyi Szilárd Mi magunk mozgalmának négy tagja az MKP-lista 100-103. helyén szerepel. Egyebeken kívül a két fél közti együttműködés okairól és kereteiről is nyilatkozott a Hírek.sk-nak a mozgalom vezetője.
201512012235280.1_an01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Somogyi Szilárd, aki az 1989-es rendszerváltás idején többek között Berényi Józseffel is együttműködött a Diákhálózatban (DH), s önmagát is rendszerváltónak tartja, 2012 februárjában lépett vissza a Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritás (SaS) parlamenti jelöltlistájáról, majd a pártból is távozott. Akkoriban saját párt alapítását fontolgatta.

„Egyrészt azért távoztam az SaS-ból, mert úgy láttam, hogy a párt egyre inkább a gazdag réteg pártjává, annak kiszolgálójává válik. Ellenben én korábban azért léptem be, mert a nevében vonzott a „szolidaritás“ kifejezés, ami viszont egyre kevésbé volt érezhető pártberkekben. Tudatosult bennem, hogy Szlovákiából hiányzik az a párt, ami valóban a társadalmi szolidaritásra építene, pedig egy ilyen tömörülésnek helye lenne a hazai politikai palettán. Ezért és a kapott, javarészt pozitív tartalmú, tehát ösztönző hatású e-mailek, beszélgetések hatására fontolgattam egy új párt megalapítását. Folyamatosan rájöttem azonban arra, hogy teljesen fölösleges dolog egy fizetett alkalmazottakkal működő pártstruktúrát kiépíteni, ahelyett inkább a szolidaritás gondolatát kell életben tartani. A rendszerváltás vívmányait és az anyagi javakat élvező szűk rétegen kívül ugyanis a lakosság többsége megélhetési gondokkal küzd. Tehát a tervezett párt helyett inkább hozzám hasonlóan gondolkodó társakkal együtt a Mi magunk mozgalmat hívtuk életre. Annak gondolata már 2014 elejétől érlelődött bennünk“ – nyilatkozta portálunknak Somogyi.

A Mi magunk mozgalom vezetője a céljaik közül elsődlegesnek tartja, hogy keretet biztosítsanak a társadalmi együttérzésnek, azt vallva, hogy az ország vezetőinek át kellene érezniük minden társadalmi réteg problémáit. "Ezt a gondolatmenetet bővebben is kifejtettem a Csallóközben állami támogatás nélkül megjelenő Propagandban. Írásaimra sokan reagáltak, és a hozzám hasonlóan gondolkodók közül összekovácsolódott egy kör, amely tagjaival továbbéltetjük ezt a célkitűzést, rendszeresen megvitatjuk a lakosság régi és újabb problémáit. Elsősorban a rendszerváltás óta hatalomra kerülő pártok mindegyike által mostohán, másodhegedűsként kezelt Dél-Szlovákia gondjaira fókuszálunk. Elnevezésünk is arra utal, hogy problémáinkat nekünk magunknak kell megoldanunk. Céljaink az általunk tervezett Dél-Szlovákia megyében hozzávetőleg 800 ezer embert érintenek. Jelenleg a parlamenti választások kapcsán tervezzük mozgalmunk polgári társulásként történő hivatalos bejegyeztetését, mert eddig nem ezt tartottuk a legfontosabbnak. Megjegyzem: az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) három évig minisztériumi bejegyzés nélkül működött, mégis bekerült a parlamentbe“.

A Mi magunk mozgalom saját és a Magyar Közösség Pártja (MKP) célkitűzéseit összevetve, azt tartotta a leghelyesebb döntésnek, ha a magyar párt jelöltlistájára felkerülve próbál bejutni a törvényhozásba.

„Mozgalmunk életképessége fokmérőjének azt tartottuk, hogy megvárjuk: a parlamenti választások közeledtével kapunk-e az együttműködésre vonatkozó ajánlato(ka)t. A legreálisabb ajánlat az MKP-tól érkezett, azaz az MKP esetében láttuk legreálisabbnak saját gondolatiságunk továbbéltetésének a lehetőségét. Vagy úgy, hogy közülünk majd valaki bejut a parlamentbe, vagy az MKP-tagok közül bejutók felvállalják annak továbbéltetését. Mivel egymásnak különösebb feltételeket nem szabtunk, így rövid idő alatt megszületett a megállapodás, hogy az MKP-lista 100-103. helyét mozgalmunk négy tagja foglalhassa el“ – mondta Somogyi Szilárd az MKP-val kötött egyezségükről.

A kétoldalú együttműködés kapcsán felmerül a kérdés, hogy Somogyiék mennyire tartják elfogadhatónak az MKP programját, illetve autonómiatervezetét.

„Együttműködésünket inkább úgy jellemezném, hogy az elképzeléseink és törekvéseink terén kiegészítjük egymást, bár ebben a vonatkozásban nem látok kirekesztő pontokat. A Mi magunk mozgalom nem nemzeti, hanem földrajzi alapon határozza meg Dél-Szlovákiát. Nem autonómiáról beszélünk, hanem az ottélő lakosok nemzetiségi hovatartozására való tekintet nélkül szeretnénk létrehozni Dél-Szlovákia megyét  – ennyi a fő különbség a két fél céljai között. Nem is az MKP programjának részletes tanulmányozását tartottuk fontosnak, hanem inkább azt vettük figyelembe, hogy a párt az elmúlt években milyen munkát végzett, és úgy éreztük, hogy azzal azonosulni tudunk. Az MKP-t Szlovákia második leghatékonyabban működő pártjának tartjuk, amely a legutóbbi választásokon a második legsikeresebb pártnak bizonyult, azaz a megszerezhető szavazatok 25 százalékát megkapta, ami önmagáért beszél“ – fejtette ki az MKP politikájáról a véleményét a Mi magunk mozgalom vezetője.

Sokakat meghökkentett, hogy Somogyiék mozgalma a menekültválság közepette magyar és szlovák nyelvű óriásplakátokon hirdeti: Orbán Viktor legyen az Európai Unió új vezetője! „Orbán Viktort, Magyarország kormányfőjét elsősorban azért szeretnénk az EU élén látni, mert annak jelenlegi vezetői szerintünk még arra sem alkalmasak, hogy egy iskolai büfét megfelelően vezessenek. Többségük ugyanis olyan hivatali környezetből került ki, ahol sohasem saját véleményt, önálló kezdeményezést képviselt, hanem valaki(k)nek a bábjaként tevékenykedett. Ellenben Orbán Viktor a kelet-európai politika meghatározó egyénisége, aki saját nézeteivel, önerőből megvalósuló saját kezdeményezéseivel és főleg a saját érdekek védelmét hangsúlyozva azt bizonyítja, hogy az EU-n belül önálló politizálást is véghez lehet vinni. Tudtuk, hogy az említett véleményünkkel megosztjuk a közvéleményt, de azt továbbra is vállaljuk“.

A lakosságot jelenleg talán leginkább foglalkoztató migránskérdés kapcsán az MKP kvóták ellen is indított petícióját is támogatható kezdeményezésnek tartja a mozgalom.

„Azért tudunk egyet érteni az MKP petíciójával, mert látjuk, hogy napjainkban világszerte a kulturális, etnikai, vallási kérdésekben egymástól markánsan különböző civilizációk összeütközéséről van szó. Bár segítenünk kell a menekülteknek, de ez a támogatás nem lehet annyira spontán, amilyennek azt főleg Nyugat-Európa elképzeli. Mivel a Brüsszelből diktált, erőltetett kvótarendszer nem jelentheti a menekültválság megoldását, ezért pártoljuk az MKP petícióban is megfogalmazott törekvését, hogy az ellen tiltakozni kell“ – fogalmazott a Mi magunk első embere.

Somogyi Szilárd mellett a mozgalmat Gábor Norbert, Faklen Kinga és Borovszky Krisztina képviseli az MKP jelöltlistáján.

„Gábor Norbert az említett Propagand újság tulajdonosa és kiadója, amelyben immár harmadik éve teret ad az általam képviselt gondolatoknak. Faklen Kingáról túlzás nélkül állítható, hogy talán a Csallóköz egyik legsikeresebb pénzügyi tanácsadója, Borovszky Krisztina pedig egy állami intézmény pénzügyi előadója, aki munkája során főként a nyugdíjasokkal áll kapcsolatban. Én pedig idén februárban eladtam az 1999 óta működő vállalkozásomat, 2016 márciusáig csak a választásokkal kívánok foglalkozni. Mindnyájan tudatosítottuk, hogy az MKP vezető egyéniségeit és további aktív tagjait illeti meg a jelöltlista 1-99. helye, mi nem akartunk előbbre tolakodni. Nem is annyira a nevekre és a sorszámokra, hanem inkább a Mi magunk mozgalom gondolatiságának ily´módon történő megjelenítésére és továbbéltetésére helyeztük a hangsúlyt. Az MKP-val arról is megállapodtunk, hogy egy centnyi támogatást sem kérünk a párttól, és az MKP kampányrendezvényein nem sorakozunk fel a párt jelöltjei közé, a Mi magunk saját kampányt folytat “ – mondta végül Somogyi Szilárd.    

201512012235280.1_an01.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.