Smer–Most-Híd koalíció készül?
A Smer–Most-Híd koalíció lehetősége azután került a sajtó és a közvélemény figyelmébe, miután a hét elején Bugárék pártja együtt szavazott a Smerrel, a terrorellenes csomag alkotmánymódosító részére. Bugárék szavazata nélkül az alaptörvény módosítása elbukott volna. A Most-Híd döntése az ellenzéki pártok éles reakcióját váltották ki, az elemzők pedig egyértelműen úgy értelmezték a helyzetet, hogy megindult a helyzekedés a választások utáni helyzetre vonatkozóan. A Smer és a Most-Híd esetleges háttéralkujának a lehetőségét erősíti az a tény is, hogy míg ugyan Bugár Béla szorosabb jobboldali együttműködést szorgalmaz, ám a sajtó többszöri kérdésre, hogy hajlandó lenne-e a Smerrel kormányozni, rendre kitérő választ ad.
Az Aktuálne.sk-nak pártberkekből származó informátoraitól sikerült megtudnia, hogy Fico Bugárt tartja a legmegfelőbbnek, a legmegbízhatóbb jobboldali politikusnak. Erről állítólag a pártvezetőség tagjai előtt is nyilatkozott.
"Bugár betartja a megállapodásokat, ami a Kereszténydemokrata Mozgalomról (KDH) nem mondható el, erre a kormány figyelmét is felhívták" – nyilatkozta az Aktuálne.sk-nak egy Fico környezetéből származó, névtelenséget kérő hírforrás.
A vegyespártot vezető Bugárt, nem titkoltan, ez örömmel tölti el. "A bizalom nagyon fontos dolog. Az azonban fontosabb, hogy miként egészítjük ki egymást egyes értékrendbeli és programot illető területeken" – reagált az értesülésekre a Most-Híd elnöke.
A Most-Híddal történő kormányzás a Smer-vezetőségből származó hírforrás szerint jó megoldás lehetne, mivel már maga Fico sem akar egyedül kormányozni.
A közvélemény-kutatások a Smer-nek 38-40, a Most-Hídnak pedig 7-8 körüli százalékot jeleznek. A parlamenti többség kialakításához ezek a számok elegendőnek bizonyulnának.
Fico egyelőre nyíltan nem beszél az esetleges koalíciós partnerről. A nyitrai ünnepi közgyűlés után tartott sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a Smer-SD az együttműködésből a politikai pártok egyikét sem zárja ki. Információk szerint azonban a kormánypárt csak a standard politikai pártokkal számol, amit Jana Laššáková házelnök-helyettes is megerősített.
"A standard politikai pártok közül egyet sem zárunk ki a választási együttműködésből. Számunkra prioritást jelent az, hogy Szlovákiának stabil kormánya legyen" – jelentette ki az Aktualne.sk portálnak.
Fico állítólag csak a KDH-t, a Most-Híd vegyespártot és a Szovák Nemzeti Pártot (SNS) tartja standard pártnak.
Az Aktuálne.sk arról is értesült, hogy a Smeren belül az esetleges választási együttműködés kapcsán belső felmérés is készült. Abból az derül ki, hogy a kormánypárti választók leginkább az SNS-szel és a Most-Híd-dal való együttműködést tartják elképzelhetőnek.
A Most-Híd előnyére a kiszámíthatóság válik, mivel annak képviselői már rendelkeznek némi politikai múlttal.
Az SNS esetében egy új arcokat is felvonultató régi márkáról van szó. Andrej Danko, SNS-elnök a csúcspolitikában még sosem ténykedett, ahogy az emberei sem. Ráadásul a párt nacionalizmusáról ismert, ami a Smer számára nem annyira elfogadható, mint a konzervatív Most-Híd.
"Manapság nem tudjuk azt, hogy az SNS színeiben milyen emberek jutnak be a parlamentbe, a Most esetében ezt tudjuk" – nyilatkozta az egyik hírforrás.
A közvélemény-kutatások szerint az SNS is bejuthat a parlamentbe. Annak preferenciái a választások előtt három hónappal 8 százalék körüliek.
Ján Baránek, a Polis közvélemény-kutató ügynökség elemzője szerint a Smer-SD és a Most-Híd közös kormánya két okból kifolyólag is a szlovákiai politikai helyzet logikus következménye lenne.
"Az első ok az, hogy Bugár olyan politikus, aki nem szokta nem betartani a szavát, s ez esetében nagy lehetőséget rejt magában“ - véli Baránek. A másik ok pedig az SNS-elnök Danko hozzáállása, aki a „smeres“ koalícióba nem nagyon tolakodik.
"Az SNS a Smerrel közös kormányzás terén nem rendelkezik jó tapasztalatokkal, hiszen Fico őket szó szerint felfalta" - emlékeztet az elemző. A Smer az SNS-szel 2006 és 2010 között kormányzott, amikor a mélynemzetieket még Ján Slota vezette.