Slotáék és Matovièék dönthetik el, milyen lesz az új kormány?!
Alapvető kérdés, hogy ha az (Irány-Szociáldemokrácia) Smer-SD szerzi meg a voksok többségét, melyik kis párttal kíván majd egyezkedni. Slotáék sikere a jelenlegi ellenzéket juttathatná előnyökhöz és talán a Smer-SD-t is a kormányba segíthetné. Ellenben Matovièék parlamentbe jutása egy jobbközép kormány létrejöttét segíthetné- vélekedik Martin Slosiarik szociológus. A szakember Juraj Marušiak politológussal együtt úgy véli, hogy a két kis párt befolyásolhatja a tavasszal hatalomra kerülő kormány jellegét. Slosiarik feltételezi, hogy ha a Smer-SD és az SNS szerezi meg a parlamenti székek többségét, kisebb lesz a közös kormányzás esélye annál, mint amekkora 2006-ban volt, mert uniós kérdésekben nem egyezik a véleményük. Ezért a szociológus véleménye szerint a Smer-SD inkább valamelyik jobbközép párttal egyezkedne.
Előfordulhat azonban - mint mondta - az is, hogy majd egyetlen jobbközép párt sem akar koalícióra lépni Ficoékkal, akik ez esetben kénytelenek lesznek Slotáékkal tárgyalni a kormányalakításról. Marušiak szerint Fico nem hagyná a helyzetet odáig fajulni, hogy ne alakulhasson meg a kormány, és újabb előrehozott parlamenti választásokat kelljen kiírni.
Bonyolult helyzet alakulhatna ki akkor is, ha a jelenlegi kormánypártok az Egyszerű Emberek és Független Személyiségekkel (O¼NO)együtt kapnák meg a voksok többségét. Matovièék Sulíkékkal (SaS) együtt továbbra is elutasító álláspontot képviselnek az euróvédősánccal kapcsolatban.
A jobbközép pártok számára fontos lesz, hogy Matoviè emberei közül kik kerülnek be a parlamentbe. Marušiak a nézetkülönbségek miatt elképzelhetetlennek tartja Fico és Matoviè közös kormányzását. Azt sem tartja nagyon elképzelhetőnek, hogy a Smer-SD egyedül akarna kormányt alakítani, mert ekképp teljesen magára vállalná a népszerűtlen döntésekért a felelősséget. Slosiarik ezzel kapcsolatban megjegyezte, több majdani antiszociális és népszerűtlen kormánydöntés húsbavágó lesz, amelyek megalapozottságát azonban a Smer-SD választói talán nem fogják megérteni.
Slotáék meggyőződéssel állítják, hogy pártjuk képezi a mérleg nyelvét. Raffael Rafaj, a képviselői frakció elnöke elmondta: „Szívesen befolyásolnánk a jövendő kormányalakítást úgy, hogy végre stabil kormány alakuljon. Szlovákia érdekeit az uniós érdekek elé kell helyezni, számunkra ez kardinális feltétel" - hangoztatta.
Igor Matoviè leszögezte, hogy akárcsak az előző parlamenti választások idején, úgy most is az ő négy embere képezi majd a mérleg nyelvét. Hangsúlyozta, hogy egyik koalícióba sem nyomulnak majd, de szívesen besegítenek egy esetleges jobboldali koalíció megalakításába. Emberei kulturális-etnikai kérdésekben konzervatívak, az euróvédősánc kérdésében a SaS-hoz közeli nézeteket vallanak.
Slosiarik szerint a Kereszténydemokrata Mozgalomnak (KDH) nem kell attól félnie, hogy Matovièék elvennék a választóit, hiszen a kereszténydemokraták stabil bázissal rendelkeznek. Matovièék inkább az eddig nem választók, valamint az SDKÚ-DS-ből és a SaS-ból kiábrándult polgárok voksaira számítanak.