2017. szeptember 24., 16:55

Šebej: nem áll fenn atomháború veszélye a világban

POZSONY. A parlament külügyi bizottságának elnöke, František Sebej szerint a világot nem fenyegeti atomháború. Az Észak-Korea határainak közelében repülő amerikai nehézbombázók és szuperszonikus repülőgépek csupán válasz a kommunista rezsim által Japánra kilőtt rakétákra – jelentette ki a közmédia 5 perc múlva 12 című vitaműsorában.
201709241653160.kim01.jpg

„Erős megnyilvánulás volt, ahogy mondani szokták, de nem feltétlenül egy fegyveres konfliktus előzménye” – vélekedett Šebej, aki szerint egy nukleáris háború egyáltalán nem valószínű. „Az erős retorikát nem kell összekeverni a valódi szándékkal” – szögezte le, majd hozzátette: az amerikai repülőgépek Észak-Korea légterét nem sértették meg. Emlékeztetett, hogy az amerikai közigazgatás valódi ok nélkül nem indítana háborút. Példaként a tengerentúli amerikai külbirtok, Guam elleni esetleges támadást említette.

Richard Sulík európai parlamenti képviselő, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke szerint háború akkor sem lenne, ha az észak-koreaiak megtámadnák Guamot. „Amerikának már nincs lehetősége leállítani Észak-Koreát, egyszerűen nincs” – jegyezte meg rámutatva, hogy a jelenlegi helyzet csupán egymás tesztelgetése. Valódi reakciónak azt tartaná, ha a Japán felé kétszer kilőtt észak-koreai rakétákat lelőtték volna.

Sulík nevetségesnek tartja az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un és Donald Trump amerikai elnök között kialakult feszültséget, hisz a Fehér Ház főnöke „a világ legerősebb embere”. „Teljesen fölösleges olajat önteni a tűzre. Amerika pedig már rég elmulasztotta az alkalmat, hogy Észak-Koreát úgymond „eltakarítsa", hisz már fel vannak fegyverkezve, vannak rakétáik, bombáik, s amit most Trump művel, azt rendkívül veszélyesnek tartom” – vélekedett Sulík.

„Ez nem erőfitogtatás, ellenkezőleg, ez egy két dolgon alapuló bizonyos taktika és stratégia része” – reagált az elmondottakra Ivan Korèok külügyi államtitkár. Véleménye szerint a szankciókkal együtt ez része egy bizonyos diplomáciai nyomásnak. „A koreai rezsim a világ legszigorúbb szankciói alatt áll” – emlékeztetett. A szankciókat azonban be is kell tartani, ugyanis annak ellenére, hogy már 20 éve léteznek, az észak-koreaiak a szövetségesek feje fölött száguldozó rakétákat építgetnek.

Korèok abban sem értett egyet Sulíkkal, hogy egy esetleges fegyveres konfliktus Szlovákiát nem érintené, de a nukleáris háborútól nem tart. „Biztos vagyok benne, hogy ebben az abszolút irracionális rendszerben is van annyi racionalitás, miszerint tudatában van annak, ezzel magát teszi tönkre” – összegezte. Hozzátette, a feszültség kiterjedését meg kell állítani, amiben az Észak-Koreára hatással bíró szomszédos országok – Oroszország és Kína – elkötelezettsége is segíthet.

Megosztás