Samu István: meg kell teremteni a fiatalok hazai érvényesülésének a feltételeit

Aktív közéleti tevékenysége 2006-ban a Via Nova Ifjúsági Csoportban indult be, amelynek országos elnökhelyettese lett. Mit tart a közel egy évtizedes „új utas“ tevékenysége leginkább említésre méltó eredményeinek?
A Magyar Közösség Pártja (MKP) égisze alatt 2006 óta formálódott a Via Nova Ifjúsági Csoport. Majd 2009-ben Búcson többedmagammal együtt találkoztam a lévai Gubík Lászlóval, és közösen meghatároztuk ennek a csoportnak az új irányvonalát, tehát a Via Nova teljesen új identitást, új arculatot kapott. Vianovás munkásságom egyik leglényegesebb eleme a Beiratkozási Körút volt, amit sokáig én szerveztem, illetve csoportunkon belül 2008-tól annak koordinátorává váltam. Sokféle modellt próbáltunk ki annak érdekében, hogy a szülőkkel minél közelebbi kapcsolatot építsünk ki. Időt és energiát nem sajnálva végigturnéztuk az egész Felvidéket. Úgy érzem, hogy körutunkkal az elmúlt években mi is hozzájárultunk ahhoz, hogy javultak a hazai magyar alapiskolák beiratkozási eredményei. Csak egy példa, a szintén vianovás nejemmel együtt Százudvarnokon sikerült olyan előadást tartanunk, amely hatására a következő tanévben – a II. világháború után először – megnyílhatott a magyar tannyelvű egyházi alapiskola. Az sem mellékes, hogy fiataljainkban az évek során erősítettük a magyar azonosságtudatot, s mára a Via Nova már egy meghatározó ifjúsági szervezetté vált.
A Via Nova ICS alapszabályzata értelmében 36. életéve tavalyi betöltésével elméletileg megszűnt az ifjúsági csoporton belüli tagsága. Mivel 2012-ben az MKP Országos Elnökségének tagjává választották, ezentúl több ideje maradhat erre a munkájára. Milyen területeken lenne a legaktívabb?
Amikor 2012-ben a Via Nova ICS jelölésének köszönhetően bekerültem az MKP Országos Elnökségébe, már a következő évben valamennyi vianovás tisztségemről, feladatomról lemondtam, illetve azokat átruháztam a tőlem fiatalabbakra. Úgy gondoltam, hogy ily´módon több időm jut majd arra, hogy megfeleljek az MKP-ban irántam támasztott elvárásoknak. Gyakorló társadalomismeret (történelem, földrajz és társadalomismeret) szakos tanárként elsősorban az oktatás területén igyekszem érdemleges munkát kifejteni. Emellett kulturális antropológia szakon is végeztem Miskolcon. Továbbá hozzám a sport is nagyon közel áll, mivel évek óta szakképzett, okleveles főedzőként dolgozom egy gútai karate egyesületben. Jelenleg pedig a soproni egyetemen régiófejlesztés és gazdaság szakon végzek doktori iskolát, mivel az oktatás régiófejlesztési része is nagyon közel áll hozzám. Elnökségi munkám, a rendezvényszervezés és publikációim során is az oktatás, a sport és a régiófejlesztés területére összpontosítok, miközben arra is odafigyelek, hogy a családomra, két gyermekemre is jusson elegendő időm.
Az MKP tavalyi járási tisztújító konferenciáján mindössze 3 szavazaton múlt, hogy ön lett az MKP járási elnöke, amely tisztséget végül Gyarmati Tihamér töltheti be. A párt járási jelöltállító konferenciáján viszont listavezetővé választották. Meglepte az utóbbi végeredmény?
A járási elnökválasztás végeredménye talán azzal is indokolható, hogy néhány küldött már belefáradva a hosszadalmas, kétfordulós szavazásba, a kelleténél korábban távozott az ülésről. Végül engem járási alelnökké választottak. Bár pártberkekben eddig is elég sokat dolgoztam, ám sosem törekedtem arra, hogy járási listavezető legyek. Korábban a járási elnöki posztért azért küzdöttem meg, mert úgy gondoltam: történelmi esély nyílt arra, hogy új arcok kerüljenek a járási elnökségbe. Tudatában voltam annak, hogy a Komáromi járásban mindig nagy harcok folytak a vezető tisztségekért, akár a Komárom kontra vidék vonalon is. A komáromi MKP-n belüli korábbi viszályok után a vidék úgy látta: végre eljött az ő ideje, két vidéki jelölt mérkőzött meg a járási elnöki posztért. Mitagadás, abban bíztam, hogy a fiatalabb arculat győz, azért is, mert előzőleg elég sokat dolgoztam régiónkért, de ez akkor nem így történt. Ma már állítom: az általam képviselt fiatalos lendület a tőlem idősebb Gyarmati Tihamér megfontoltabb meglátásaival együtt harmonizál, tehát jó csapatot alkotunk együtt. Kellemes meglepetésként ért, hogy a járási jelöltállító konferencián résztvevők felettébb nagy bizalmat szavaztak nekem, s így listavezető lettem.
Az említett sokrétű munkának vagy másnak is köszönhető-e az újabb siker: az MKP Országos Tanácsa (OT) november 14-i ülésén úgy döntött, hogy a véglegesített választási jelöltlista 5. helyére került?
Ez a megtisztelő hely az eddigi munkámon és országos elnökségi tagságomon kívül annak is köszönhető, hogy az MKP OT döntése értelmében a két stratégiailag fontos tömbmagyar terület, így a Komáromi és a Dunaszerdahelyi járás is kiemelten, azaz a véglegesített listán az első tízben foglalhat helyet. Persze, azt is mondhatnám, hogy a rendszeres munka meghozta gyümölcsét, hiszen a napi tanári munkám után még hozzávetőleg ugyanannyi időt töltök politizálással, amivel vélhetően kiérdemeltem az OT bizalmát.
Ha sikerül bejutnia a törvényhozásba, akkor a Komáromi járás sok égető gondjának orvoslása közül melyek tartoznak majd a prioritásai közé?
Tény, hogy Komárom egy stratégiailag fontos dunai kikötőnek számít, ezért mindenképp egy virágzó turisztikai várossá kell felfejleszteni. A parlamenti munkám során nagy hangsúlyt helyeznék az egykor közel 4 ezer embernek munkát biztosító komáromi hajógyár revitalizálására, ami a térségben a munkanélküliség csökkenését vonná maga után. A vidékfejlesztés lehetséges útjának pedig a mezőgazdaság és az agroturizmus, illetve az azokra épülő szolgáltatóipar felvirágoztatását tartom. Nagyon sok ügyes gazdálkodó és agroválallalkozó panaszkodik arra, hogy már szinte csak csodával határos módon él meg. Emiatt nagyon sokat kell majd lobbiznunk annak érdekében, hogy minél több támogatás érkezzen az ezeken a területeken dolgozókhoz, ezáltal idehaza tartva a fiataljainkat is. Ezzel párhuzamosan az ösztöndíjjal párosuló duális szakképzés biztosítására is rá kell kapcsolnunk annak érdekében, hogy a fiataloknak legyen piacképes szakmájuk, amellyel el tudnak helyezkedni. Természetesen az egész MKP-s csapatra hárul feladatként hazai magyar kisiskoláink megmentése, továbbéltetése és a déli, magyarlakta régiók minden szempontból történő felzárkóztatása.
Ha megválasztanák képviselőnek, lemondana-e a pedagógusi munkáról, vagy elképzelhetőnek tartja a kétféle munkakör párhuzamos ellátását?
Azt gondolom, hogy ha mostanában párhuzamosan tudok tanítani, politizálni és doktori tanulmányokat végezni, akkor a parlamenti munka mellett sem kellene teljesen lemondanom az oktatásról. Nagyon szeretem a gyerekeket és a jelenlegi munkahelyem, a gútai Corvin Mátyás Alapiskola tanári közösségét is, ezért valószínűleg megtalálnám annak a módját, hogy legalább óraadó tanárként közszolgálati munkát végezzek az iskolában.
A kampányidőszakban sok helyen személyesen találkozhatnak önnel a polgárok. Szombaton A Gyarapodó Régióért címmel Deákiban volt egy összejövetel, amelynek egyik főszervezője volt, továbbá Berényi Józseffel, az MKP elnökével együtt hetek óta beszélgetőestekre hívják a migránshelyzet és Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő véleménye iránt érdeklődőket. A nagy sikerű fórumsorozat egyik állomása január 19-én, kedden 18 órától a Duna Menti Múzeum díszterme lesz. Miért fontosak ezek a rendezvények?
Deáki kapcsán elmondanám: felvállaltuk azt, hogy mindegyik régió jelöltjeit összefogjuk, mert vannak olyan régiókat átívelő problémák, mint a munkanélküliség, amelyeket közösen kell megvitatnunk. Valamennyi térség jelöltjei egyformán azt szeretnék, ha fiataljainknak nem kellene külföldön munkát vállalniuk, hanem idehaza egy vonzó életpálya állna előttük, aminek érdekében össze kell fognunk. A Gyarapodó Régióért című rendezvényre és ahhoz hasonlókra azért van szükség, hogy a valóra nem váltott ígéreteket megelégelő polgárokkal tudassuk: van egy új MKP-s csapat, amely üres ígéretek helyett a tettek mezejére akar lépni... Hasonlóképpen fontosnak tartjuk azt is, hogy a párizsi és kölni történések után folyamatosan foglalkozzunk a migránshelyzettel. Úgy vélem, hogy az európai társadalomban a következő húsz évben a legnagyobb probléma éppen a migránshelyzet kezelése lesz, ami bennünket is érint. Nem folytathatunk struccpolitikát, hiszen tavasszal közel 1 millió újabb migráns veszi Európa felé az irányt, és vélhetően majd Szlovákiát sem kerülik el.
Mivel győzné meg a választópolgárokat arról, hogy március 5-én az MKP-ra és annak listáján önre is szavazzanak?
A választópolgárok az MKP 21-es számú listájára azért szavazzanak, mert már hat éve nincs a szlovák parlamentben magyar érdekképviselet, ennyi ideje nem törődnek a felvidéki magyarság regionális problémáival, s ezen a helyzeten változtatni kell. Én pedig talán azzal érdemelhetném ki a bizalmukat, mert nagyon nagy munkabírású ember vagyok, amit az elmúlt években bizonyítottam. Ez is szavatolja azt, hogy a törvényhozásban nagyon szorgalmasan és hatékonyan tudnék dolgozni. Mindez csak a választóinkkal együtt sikerülhet, és hiszek abban, hogy majd sikerül is.
