Rosszak voltak Ötzi fogai
Ötzi a kora rézkor idején élt, az 5300 éves gleccsermúmiát 1991. szeptember 19-én Olaszország és Ausztria határán, az Ötz-völgyi Alpokban fedezték fel. Ötzi a világ legrégebbi, teljes épségben megmaradt emberi holtteste. Egy projekt keretében a Zürichi Egyetem evolúciós orvostani központja és a bolzanói múmiakutató intézet tudósai, valamint a bolzanói kórház szakemberei vizsgálják a jégember fogait.
Ötzi, aki 40 éves kora körül hunyt el, megőrizte az összes fogát. Ám arccsontjainak CT-vizsgálata fényt derített arra, hogy többféle fogproblémája volt. A felső nagyőrlők környékén fogágy-betegségre utaló tüneteket észleltek, két fogán mechanikus traumára utaló jeleket fedeztek fel, emellett fogai erősen lekoptak. A legmeglepőbbnek azonban a szuvas fogak sokaságát találták a kutatók. "Ezek a fogbetegségek az újkőkori étrendben bekövetkezett változásokra utalnak" - hangsúlyozta Albert Zink professzor, a bolzanói múmiakutató intézet igazgatója, aki Ötzi fogproblémáinak magyarázatát a gleccsermúmia gyomortartalmának molekuláris vizsgálata során reméli megtalálni.
Ötzi egylbként szarvashúst evett az utolsó vacsoráján. Az új felfedezésnek cáfolja azt a feltételezést, mi szerint Ötzi rituális áldozatként halt meg. Azokat ugyanis megölésük előtt kiéheztették. Az az elképzelés sem állja meg a helyét, hogy Ötzi az éhségtől, vagy a kimerültségtől halt meg.
A mindössze 159 centiméter magas, 40 kg súlyra becsült történelem előtti ember a paleoantropológusok számára valóságos kincs, mivel a 3200 méter magasban teste szinte épen maradt, nem mumifikálódott és nem ásványosodott el, így megőrzött sok szerves anyagot. Időnként mintákat vesznek belőle, és ezek a minták mindig adnak valami új információt. Jelenleg 64 laboratórium foglalkozik vele világszerte. Felfedezték már, hogy bolhái voltak, hogy izületi gyulladásban szenvedett, hogy valószínűleg hitt az akupunktúrában, mivel testén 57 kis szúráshelye találtak.
"Azt már tudjuk, hogy gabonát - alakort (egyszemű búzát/Triticum monococcum) és a tönke búzát (Triticum dicoccum) is fogyasztott. A szénhidrátok viszont növelték a fogbetegségek kockázatát" - emelte ki Albert Zink. A kutatók, akik már dolgoznak Ötzi genomjának a meghatározásán, a múmia szájüregéből vett minták DNS-vizsgálatát is tervezik. Céljuk megtalálni a fogproblémákat okozó baktériumot. Frank Rühli, a svájci múmiaprojekt igazgatója szerint ez a kutatás azért is fontos, mert segít megismerni a fogbetegségek evolúcióját.