Radièová a Penta vezérről: „Hašèák urat ismerem, ez minden“
„Azokban az években az én házamban ezer látogató járt, talán még több is...„ – mondta Radièová a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság ülése után. A kormányfő nem akarta véleményezni a Penta szóvivőjének közlését, hogy Hašèákkal találkozgatott. „Kormányfőként semmiféle cég szóvivőjének a kijelentéseire nem fogok reagálni. Komolyan kérdezem: valamilyen „gorilla-játékokba“ akarnak engem bevonni? Elnézést, de ezt elutasítom“ – jelentette ki.
Radièová hangsúlyozta: a kormányfő, a miniszterek és a képviselők kötelessége, hogy a munkáltatókkal a háromoldalú egyeztetések keretében találkozzanak. „Tudják önök, hogy a Munkáltatók Uniójának az alelnöke is a Pentához tartozik?“ – tette fel a kérdést a miniszterelnök. Hozzáfűzte:kormányfőként sokféle találkozóra kell járnia. „Hašèák urat ismerem, ez minden“ – jelentette ki. Arra a kérdésre, hogy kik látogatták őt az otthonában, Radièová nem válaszolt. Azt hanmondta, ez már a magánéletét érinti, és azokét is, akik ilátogatói közül nem töltenek be közéleti funkciót. „Mit jelentsen ez? Ilyen ízléstelen dolgokba nem hagyom magam belekeverni“ – szögezte le a kormányfő.
Radièová azt is elmondta, hogy nem váltja le a Gorilla-aktákban szereplő minisztereit. „Pár hét múlva a polgárok már felelősségteljesen dönthetnek, és döntsenek is így“ – válaszolta arra az újságírói kérdésre, hogy a Gorilla-aktákkal összefüggő gyanúsítgatások miatt megvonja-e bizalmát Mikuláš Dzurinda külügyminisztertől, aki egyúttal az SDKÚ-DS elnöke. Radièová elmondta, mivel a parlament bizalmatlanságot szavazott a kormányának, csorbultak a jogkörei. „Már nem lehet új embereket állítani az egyes tárcák élére“ – hangoztatta.
A Gorilla-akták miatti tiltakozás szervezői kedden olyan követeléseket támasztottak, hogy Dzurindán kívül távozzon hivatalából Ivan Mikloš pénzügyminiszter (SDKÚ-DS) és Rudolf Chmel miniszterelnök-helyettes (Most-Híd). A szervezők szerint távozni kellene még Juraj Miškov gazdasági miniszternek (SaS), Ivan Uhliarik egészségügyi miniszternek (KDH), Pavol Hrušovský házelnöknek (KDH), valamint Robert Fico (Smer-SD) és Bugár Béla (Most-Híd) parlamenti alelnököknek is.
Radièová elmondta, megérti az utcán tiltakozókat. Nehéz nyugalmat és békét teremteni, ha az átlagembereket a kis vétkekért is azonnal megbüntetik, míg a nagy vétkek büntetlenül maradnak. Azt gondolja, hogy az igazságosság érzése fontos. A botrányokat nemcsak kivizsgálni kell, hanem meg is kell büntetni a vétkeseket! „Ha ezekben az ügyekben nem járunk el igazságosan, a polgárok elégedetlenek lesznek“ – állította. Megjegyezte azonban, hogy akárcsak a más hivatásokat betöltők között is vannak becsületesek és becstelenek, a politikusokat sem szabad egy zsákba hányni.