Politico: Európa jövőjét befolyásolják a szlovákiai választások

Mint arra a Politico rámutat, Szlovákiát a soros európai uniós elnökség tisztsége számos jogkörrel ruházza fel, s Pozsonynak mindeközben a mérleg nyelvének szerepét kell majd betöltenie az egyes tagországok és az európai intézmények között, amelyek gyakran szinte ölre mennek egymással.
A Politico így pl. rámutat annak lehetőségére, hogy a közeljövőben egy újabb hitelválság robbanhat ki az euróövezeten belül, valamint arra, hogy a brit népszavazás eredményétől függően Pozsonynak kell majd levezényelnie a brexittel, azaz Nagy-Britannia az Európai Unió (EU) kötelékéből való távozásával kapcsolatos tárgyalások első szakaszát. „Úgy fest, hogy a szlovák elnökségnek sokkal nagyobb szerepe lesz, mintsem a szokványos nemzeti tollborzolásnak“ – fogalmaz a Politico.
„A választások ugyancsak meghatározzák majd a Szlovákiát, Csehországot, Lengyelországot és Magyarországot tömörítő visegrádi 4-ek karakterét. Robert Fico miniszterelnök erős mandátuma megszilárdítja a V4-ek eddigi, összetartó erőként fellépő irányultságát, amely a nyugati liberális modell alternatívájaként játszadozik az illiberális demokráciával. Ez a politikai trend – főként a menekültügyi kérdésben – élesíti az „új” és az „régi” Európa közötti ellentéteket, s egyenesen az orosz államfő, Vlagyimir Putyin kezére játszik, aki igyekszik kihasználni az Európai Unió repedéseit” – írja a Politico.
A lap megállapítja, hogy a választásokat megelőző felmérésekben Fico Irány-Szociáldemokráciája (Smer-SD) ugyan meggyőzően vezetett, hatalmon maradása mégsem nevezhető 100 százalékosnak. Az alternatívák között a Hálót (Sie), a Szabadság és Szolidaritást (SaS) vagy a Most-Hidat említi.
„Ha ezeket a pártokat értelmesen vezetik, nyugatorientált reformkormányt alakíthatnak ki. Ha ezt mégsem teszik meg, a Smer-SD természetes, nacionalista koalíciós partnere helyett egyiküket még mindig kiválaszthatja, mint jövőbeli kisebb koalíciós partnerét, ami megteremthetné populista ösztönei és a Kremllel ápolt kapcsolata áhított ellensúlyát. Az esetleges alternatíva – az egységes populista-nacionalista blokk Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában – nemcsak Szlovákia, hanem az európai projekt jövője szempontjából sem tartogat semmi jót” – fogalmaz a Politico.