2013. november 25., 18:19

Petőcz is kiállt Kusý professzor mellett

POZSONY. A kormány emberi jogi és kisebbségi tanácsának több tagja ma aggodalmát fejezte ki, amiért Miroslav Kusý professzor kénytelen volt távozni a testületből.

Miroslav Kusý professzor szerdán, a kormány emberi jogi és kisebbségi tanácsának soros ülésén jelentette be, hogy kilép a testületből. Mint mondta, nem tud részt venni egy olyan munkaközösségben, ahol jelen van Pavol Meštan, egykori kommunista főideológus is, akit Miroslav Lajèák külügyminiszter november 13-án nevezett ki a tanács tagjává.  Szóbeli lemondását Miroslav Kusý hivatalosan is benyújtotta. Közölte, személyes kifogása van a volt kommunista főideológus kinevezése ellen.

„Megértjük azokat az okokat, amelyek a távozásához vezettek és támogatásunkról biztosítjuk őt. Megállapítjuk, hogy Kusý professzor alapvető hatást gyakorolt a modern, szabad és plurális társadalom megteremtésére, fejlődésére. A tanácsi tagságról való lemondása egyrészt óriási veszteség, másrészt komoly, figyelmeztető jelzés. Több olyan negatív jelenség előzte meg, mely aláássa az alapvető emberi- és szabadságjogok terén a kormány mellett működő tanács konzultatív és tanácsadó szerepének értelmét és küldetését“ – olvasható a sajtóhoz is elküldött állásfoglalásban, amelyet többek között Petőcz Kálmán, a kormány emberi jogi és kisebbségi tanácsának magyar tagja, valamint Silvia Miháliková professzor és Laco Oravec is aláírt. Az állásfoglalás kibocsátói egyúttal követelik az emberi jogi és kisebbségi tanács megerősítését, s a szakmaiság kiterjesztését a testületen belül.

Pavol Mešant meglepte Miroslav Kusý ellene felhozott érvelése A politológus professzor rámutatott arra, hogy 1968 után Pavol Mešan volt Szlovákia Kommunista Pártjának fő ideológusa, aki az emberi jogokért harcoló Charta 77 tagjai ellen folytatott harcról volt hírhedt. Mešan úgy véli, neki szakértőként helye van a kormány tanácsadó testületében. Szerinte Miroslav Kusý akkor járt volna el tisztességesen, ha átértékelte volna saját dogmatikus-marxista-lenini múltját.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.