Pert nyert egy sterilizált roma nő Strasbourgban
A strasbourgi testület elutasította az érvet, hogy „egészségügyi okokból muszáj volt elvégezni a meddőséggel végződő műtétet”, mert a sterilizáció nem életmentő beavatkozás. Másrészt az asszony nem kapta meg a döntéshez szükséges tájékoztatást az orvosoktól.
Ebből kifolyólag az asszony nem hozhatta meg szabadon a döntését, vagyis az eperjesi kórház orvosai nem tartották tiszteletben a beteg emberi méltóságát. „Paternalista” módon viselkedett az intézmény, vagyis a paciens számára semmilyen egyéb lehetőséget nem kínált fel, csupán azt, amelyet az orvosok tartottak jónak, vagyis a sterilizációt - állapítja meg a nemzetközi taláros testület.
Az állam 31 000 euró kártérítést fizet az asszonynak és a perköltségeket is meg kell térítenie. A kárvallott képviseletét ellátó Polgári és Emberi Jogi Tanácsadó üdvözölte a bíróság döntését. A civil szervezet 10 éve alakult, s a mai napig állítja, több szlovákiai kórházban akaratukon kívül sterilizáltak roma nőket. Vanda Durbáková a szervezet jogásza szerint a mai ítélet áttörésként értékelhető. A szlovák társadalomnak szembe kellene néznie a valósággal, azzal, hogy erőszakosan tettek roma nőket meddővé – nyilatkozta. A szervezet felszólította a pozsonyi kormányt, kérjen bocsánatot és fizessen kártérítést a hasonló sorsú nőknek.
A pert nyert roma asszony nagyon örül, hogy annyi év után végül győzött az igazság. Azt mondta, azért fordult a bírósághoz, mert hitt az igazában. Az asszonyt 2000-ben, akarata ellenére sterilizálták, amikor második gyermekét szülte. Az asszonnyal akkor íratták alá, hogy beleegyezik a sterilizációba, amikor már hárompercenként jöttek nála a fájások, s az orvosok a császárvágás mellett döntöttek. Állítólag azt mondták neki, írja alá a beleegyező nyilatkozatot, különben egy következő szülés alkalmával akár meg is halhat. Az asszony ezek után beleegyezett a sterilizációba annak ellenére, hogy nem volt tisztában a szó jelentésével.
Az asszony 2004-ben fordult a szlovák bíróságokhoz, keresetét azonban minden szinten elutasították. Ezt követően ügye 2007-ben jutott el Strassbourgba.
Az emberi jogi bíróság egy évvel ezelőtt nyolc szlovákiai roma asszony sterilizációs ügyével foglalkozott. Akkor is Szlovákiát elmarasztaló ítélet született. A testület szerint ugyanis a kórház megsértette a panaszosok emberi jogait, amikor nem tette számukra hozzáférhetővé a sterilizációs műtéteikkel kapcsolatos egészségügyi dokumentumok tanulmányozását. A nyolc asszony egyenként 3 500 euró kártérítést kapott.