Pered nem kaphatja vissza történelmi nevét
A Vágsellyei (Ša¾a) járáshoz tartozó Pered neve szlovákul továbbra is Tešedíkovo lesz, a tavalyi sikeres népszavazás ellenére, melynek során a szavazók kétharmada a történelmi név mellet voksolt.
A belügyminisztérium nem támogatta a névváltoztatást, pedig Pered mindmáig használatos a helyiek körében, akiknek többsége idegennek érzi a Tešedíkovo nevet. Ezt a pap-pedagógus, Tessedik Sámuel emlékének adózva erőszakolták a községre egy rendelettel a kommunista hivatalnokok 1948-ban
A belügyminisztérium és a kormány tekintettel volt a kulturális minisztérium terminológiai albizottságának szakmai véleményére. A testület ellenezte a névváltoztatást arra hivatkozva, hogy megsértenék vele az államnyelvről szóló törvényt. "Meghonosodott kifejezésről van szó, amit a község már 65 éve használ, s ami részét képezi a geográfiai adatok és térképek világgyűjteményének" – érvel Tešedíkovo mellett a belügyminisztérium.
Borsányi Gyula, Pered polgármestere ugyan elismeri Tessedik Sámuel érdemeit, de rámutatott: az egykori evangélikus lelkésznek, pedagógusnak és gazdasági szakírónak semmi köze a községéhez. „Nem itt született, nem is lakott itt” – hangsúlyozta hozzátéve: ilyen alapon bármelyik települést nevezhetnék Tešedíkovonak, akár Párkányt is.
Több dél-szlovákiai település a 90-es évek elején visszakapta egykori nevét, például Èalovo ismét Nagymegyerré (Ve¾ký Meder), Sládeèkovce pedig Mocsonokká (Moèenok) válhatott. Ugyanez azonban nem sikerült Párkánynak, amely a sikeres referendum ellenére hivatalosan továbbra is Štúrovo maradt.
Robert Kaliòák belügyminiszter a kormány ülése után elmondta, nincs mód a változtatásra. "A törvényekből egyértelműen következik, hogy a települések nevét szlovákul kell feltüntetni. Az a név, amit Tešedíkovo lakosai javasoltak, eredeti magyar név, amit a törvény nem engedélyez" - nyilatkozta. Hozzátette: ehhez nem lehet visszatérni, miként Bratislavát sem lehet Pozsonyra változtatni.
Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke felháborítónak tartja a Pered névváltoztatási igényével kapcsolatos kormánydöntést. "Ez is azt mutatja, hogy a Fico-kormányzat mennyire intoleráns a szlovákiai magyarok igényeivel szemben. A parlamenti képviselőknek, akik fűt-fát ígérgetnek a megyei választások előtt, most lehetőségük nyílik bebizonyítani, hogy ennek a kérdésnek a megoldása érdekében tesznek valamit a parlamentben. Ha nem tesznek semmit, akkor minden, amit mondanak, nem több üres ígéretnél" - mondta portálunknak Berényi József, a Magyar Közösség Pártja elnöke.
Érsek Árpád, a Most-Híd parlamenti képviselője szerint a mai döntés a hatalom kemény kommunista értelmezésének megnyilvánulása, és világosan rámutat arra, hogy a kormány 14 tagjának és valamilyen bizottság illetve albizottság néhány tagjának a nézete többet jelent 2 ezer olyan embernek a nézeténél és akaratánál, akik Pereden élnek, és a névváltoztatás mellett döntöttek. "A kormány elutasító magatartása egyértelmű jele annak, hogy Robert Fico jelenlegi kormánya a háború utáni politizálási stílus híve, amit a kisebbségekkel szembeni hatalmi politika és a kollektív bűnösség elvének érvényesítése jellemzett" - szögezte le. Érsek szerint Szlovákiát az efféle, előzőleg már csődöt mondott nacionalista politizálás miatt nem tartják majd számon Európa civilizált kultúrállamai között.
Borsányi Gyula portálunknak elmondta: a perediek többségével együtt nagyon nagy csalódottságot érez a kormány mai döntése miatt. „Azért szerettük volna elérni, hogy megvalósuljon ez a névváltoztatás, mert vissza akartunk térni Pered történelmi nevéhez. Nem csak a képviselőtestület és jómagam, hanem az itteni lakosság túlnyomó többsége akarja ezt, amit a tavalyi népszavazás során ki is fejezett. Nagyon sajnálom, hogy a kormány elutasította a kérésünket. Tudomásom szerint ezt azzal indokolta, hogy Pered régi magyar megnevezésnek számít, de a községnek szlovák névvel kell rendelkeznie. A hivatalos írásbeli választ még nem kaptam meg, csak hallomásból tudom, hogy ez volt az indoklás. Szerintem újabb csorbát szenvedett a demokrácia!“ – hangoztatta.
A polgármester elárulta, nem adják fel a harcot. „További lépésként megvizsgálunk minden jogi lehetőséget annak érdekében, hogy elérjük a célunkat. Õszintén bevallom: előzőleg nem készültünk fel arra, hogy ilyen döntés fog születni. Kérelmünket ugyanis a törvény értelmében alátámasztottuk a népszavazás eredményével és megindokoltuk, hogy miért szeretnénk ezt a változást. Nagyon sajnálom, hogy a kormány úgy döntött, mindezek ellenére elutasítja kérelmünket. Velem együtt nagyon csalódott az összes választópolgár, aki részt vett és igennel szavazott az említett népszavazáson. A továbbiakban mindent megteszünk annak érdekében, hogy a községünkben élő többség akarata érvényesüljön!“ – szögezte le.
frissítve 14:50