2011. december 19., 17:15

Pénteken állami gyász, januártól új helységnévlista

POZSONY. A szlovák kormány mai ülésén állami gyászt rendelt el péntekre, Václav Havel utolsó csehszlovák államfő temetésének napjára. Iveta Radièová elfogadta a többször elhalasztott új helységnévlistát.

A mai kormányrendelet értelmében december 23-án, pénteken reggel 8-tól 18 óráig tart majd az állami gyász a vasárnap elhunyt egykori csehszlovák államfő, Václav Havel tiszteletére. Szlovákiában eddig hat alkalommal hirdettek állami gyászt, legutóbb a dévényújfalui tömegmészárlás áldozatainak emlékére.

A kormány ma jóváhagyta az új helységnévlistát is. Azok a települések, ahol a nemzeti kisebbség számaránya eléri a 20 %-ot - jövő év januárjában megkapják az új helységnévlistát a pontos település-megnevezéssel együtt. Januártól az államnyelven feltüntetett községnév mellett (a település elején és végén) a nemzeti kisebbségek nyelvén is kiírják a helyes megnevezést. Ezeken a településeken kötelező a kétnyelvűség a közigazgatásban és az önkormányzatokban is.

Rudolf Chmel miniszterelnök-helyettes történészekből és nyelvészekből álló munkacsoportot hozott létre, amely tagjai a névjavaslatok összeállításakor figyelembe vették a települések hagyományos elnevezését és a helyi lakosság javaslatait is.

A településlistát az 1991-es népszámlálás adatai alapján állítják össze. Összesen 655 településről van szó, amelyekben 5-féle nemzeti kisebbség él. Közülük 511 magyar, 68 ruszin, 57 roma, 18 ukrán és 1 német település. Számuk 2020-ig nem bővülhet. Egy-egy község akkor kerülhet fel erre a jegyzékre, ha két egymást követő népszámláláson bebizonyosodik, hogy az ott állandó lakhellyel rendelkező kisebbségi lakosok aránya eléri a 15 százalékot.

A településlista megvitatását többször is elutasította a kormány. Legutóbb a múlt héten, amikor Ivan Gašparoviè államfő személyesen is megjelnt a kormány tanácskozásán. Az elnök ellenzi a listát, csakúgy, mint a kulturális tárca különböző kifogásokat fogalmazott meg. Gúta és Párkány magyar nevével kapcsolatban például azt írta a  tárca, hogy a "Horthy-korszakot" idézi, holott a települések évszázadok óta "viselik" az említett magyar megnevezéseket.

Közben Gúta község lakossága népszavazás kiírását kezdeményezte, hogy "megszabaduljon" a Kolárovo névtől. A lakosság az előrehozott parlamenti választások napján arról is dönt, hogy Gúta szlovák nyelven is Gúta legyen.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.